za

Regulator rynku finansowego w Hiszpanii liberalizuje prawo dot. kryptowalut

Regulator rynku finansowego w Hiszpanii ogłosił, że umożliwi firmom obsługującym fundusze dokonywanie inwestycji w kryptowaluty. Podał jednak pewne warunki.

Regulator rynku finansowego liberalizuje swoją politykę, ale stawia warunki

Jak podał portal El Economista, Krajowa Komisja Rynku Papierów Wartościowych (La Comisión Nacional del Mercado de Valores – CNMV) opublikowała właśnie nowy zestaw wytycznych dla inwestorów instytucjonalnych. Te pokazują, że CNMV pozwala teraz operatorom funduszy inwestycyjnych, instytucjom zbiorowego inwestowania i firmom inwestycyjnym o zmiennym kapitale inwestować w kryptowaluty. Jednak regulator określił szereg zastrzeżeń.

Po pierwsze, fundusze będą mogły oferować produkty kryptowalutowe tylko w przypadkach, gdy „ceny rynkowe są ustalane na podstawie operacji kupna i sprzedaży przeprowadzanych przez strony trzecie”.

Ponadto zarządzający funduszami będą zobowiązani do ostrzeżenia swoich klientów, że kryptowaluty stanowią „inwestycję wysokiego ryzyka”, która „zawiera element wysoce spekulacyjny”. Takie ostrzeżenia powinny być również zawarte w prospektach informacyjnych funduszy i wyraźnie określone we wszystkich materiałach marketingowych.

I wreszcie, inwestorzy instytucjonalni i operatorzy funduszy nie będą mogli dokonywać inwestycji w określone rodzaje instrumentów pochodnych i papiery wartościowe oparte na kryptoaktywach.

Jak zareagował na to rynek w Hiszpanii?

Jak na razie żadne hiszpańskie fundusze nie podjęły jeszcze próby wprowadzenia na rynek produktów finansowych związanych z kryptowalutami, ale nowe wytyczne CNMV mogą okazać się katalizatorem, który to zmieni. Możliwe, że wielu hiszpańskich menedżerów ​​chętnie podąży teraz za przykładem ich amerykańskich odpowiedników.

Posunięcie hiszpańskiego regulatora jest jednak dość zaskakujące. Chodzi o to, że wcześniej bardzo ostro wypowiadał się o zmienności kursów kryptowalut. W lutym CNMV i centralny bank Hiszpanii wydały wspólne oświadczenie ostrzegające obywateli o „ryzyku” związanym z inwestowaniem w kryptowaluty, wskazując, że sektor ten jest w dużej mierze nieuregulowany. Dodano też, że cyfrowe waluty cechują się dużą zmiennością cen.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że jesienią 2020 r. wszystkich 350 członków izby niższej Hiszpanii, czyli Kongresu Deputowanych, otrzymało od firmy Tutellus dostęp do równowartości 1 euro w kryptowalucie. Miguel Caballero, założyciel Tutellus, powiedział wtedy, że jego celem jest zwiększenie świadomości posłów na temat przyszłej roli kryptowalut na rynku i  wykorzystania ich w społeczeństwie. Pisaliśmy o tym w tym miejscu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności