za
regulacje cyfrowe euro

Regulacje dotyczące cyfrowego euro powstaną już w 2023 r.

2022-02-11
CBDCRegulacje
1,5% dla maluszka

Komisarz ds. finansów Unii Europejskiej zapowiedziała, że projekt ustawy wprowadzającej cyfrowe euro będzie analizowany w Parlamencie Europejskim już w 2023 roku.

Cyfrowe euro już w 2023 roku?

Komisja Europejska zapowiedziała, że projekt ustawy o cyfrowym euro zostanie zaproponowany w 2023 roku.

Szefowa finansów KE – Mairead McGuinness – oficjalnie ujawniła szczegóły procesu.

– Naszym celem jest przedstawienie przepisów na początku 2023 r. – powiedziała komisarz ds. usług finansowych. – Ukierunkowane konsultacje legislacyjne odbędą w nadchodzących tygodniach – dodała.

Czy oznacza to jednak, że cyfrowe euro pojawi się na rynku już za rok? Niekoniecznie. Europejski Bank Centralny (EBC) co prawda już eksperymentuje z projektami i systemami cyfrowego euro, ale pierwszy prototyp zostanie ukończony pod koniec 2023 roku. Zapewne e-euro będzie gotowe do emisji na rynki dopiero w 2025 roku.

UE nie chce zostać w tyle

UE widzi to, co robi Pekin. W Chinach cyfrowy juan jest promowany m.in. w czasie obecnych Igrzysk Olimpijskich.

Jeśli nie zaspokoimy tego zapotrzebowania [na cyfrowe waluty], zrobią to inni – powiedział w połowie listopada członek zarządu EBC, Fabio Panetta, domagając się wprowadzenia cyfrowego euro.

W ubiegłym roku EBC przeprowadził zresztą swoje badania i opublikował raport na temat walut cyfrowych. Okazało się, że cyfrowe euro może pomóc obniżyć stopy procentowe, przyspieszyć procesy transakcyjne i zmniejszyć wykorzystanie gotówki.

regulacje cyfrowe euro

Niezależnie od zgłaszanych korzyści, banki centralne stoją w obliczu trudnej walki o zdobycie zaufania opinii publicznej. Badania przeprowadzone przez brytyjską komisję spraw gospodarczych i niemiecki bank centralny pokazują, że większość respondentów sprzeciwia się emisji wspieranych przez rząd walut cyfrowych. Podkreślili oni swój sceptycyzm co do korzyści wynikających z tych rozwiązań i obawy przed śledzeniem ich transakcji przez rząd.

Mimo tego zainteresowanie CBDC na całym świecie rośnie. Przykładowo, bank centralny Kenii prowadzi stosowne badania w temacie cyfryzacji waluty. Z kolei Tajlandia już rozpoczęła wdrażanie przepisów dotyczących przyszłej emisji CBDC. Bank centralny Bahamów był zaś jednym z pierwszych takich instytucji, które wprowadziły CBDC, Sand Dollara, na rynek. Stało się to w październiku 2020 roku.

CBDC są z pewnością przyszłością rynku finansowego. Niesie to jednak za sobą zarówno korzyści, jak i zagrożenia. Pozostaje mieć nadzieję, że te pierwsze okażą się jednak większe.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności