za
raportowanie kryptowalut, bitcoiny

Przyjęto globalny konsensus w walce z uchylaniem się od podatków. OECD wdraża ramy raportowania kryptowalut

European Halving Party 2024

Ponad 40 krajów zgodziło się wdrożyć ramy raportowania kryptowalut opracowane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD), która jest powiązana z G20. Powszechne, spójne i terminowe wdrożenie tych ram „poprawi naszą zdolność do zapewnienia przestrzegania przepisów podatkowych i ograniczenia uchylania się od płacenia podatków, co zmniejsza dochody publiczne i zwiększa obciążenie tych, którzy płacą podatki” – stwierdzono w oświadczeniu krajów.

48 jurysdykcji wdraża ramy raportowania kryptowalut OECD

Czterdzieści osiem jurysdykcji wydało w wspólne oświadczenie w sprawie wdrożenia ram raportowania dotyczących aktywów kryptowalutowych (Crypto-Asset Reporting Framework, CARF), opracowanych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Oświadczenie wydały wspólnie Armenia, Australia, Austria, Barbados, Belgia, Belize, Brazylia, Bułgaria, Kanada, Chile, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Irlandia , Włochy, Japonia, Korea, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Meksyk, Holandia, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Republika Południowej Afryki, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania i USA. Do tego doszły Guernsey i Wyspa Man, a także terytoria zamorskie Wielkiej Brytanii – Kajmany i Gibraltar.

Jak widać, na liście nie ma Polski.

Co zawiera oświadczenie krajów?

Co dokładnie zawiera oświadczenie krajów?

Z zadowoleniem przyjmujemy nowy międzynarodowy standard automatycznej wymiany informacji między organami podatkowymi opracowany przez OECD – Crypto-Asset Reporting Framework (CARF)

– rozpoczyna się oświadczenie.

Powszechne, spójne i terminowe wdrożenie CARF poprawi naszą zdolność do zapewniania przestrzegania przepisów podatkowych i zwalczania uchylania się od płacenia podatków, co zmniejsza dochody publiczne i zwiększa obciążenia płacących podatki

– dodano.

Wdrożenie CARF ma na celu „dotrzymanie kroku szybkiemu rozwojowi i wzrostowi rynku kryptowalut oraz zapewnienie, że niedawne zyski w zakresie globalnej przejrzystości podatkowej nie ulegną stopniowej erozji”.

CARF powstał na podstawie mandatu G20. Zapewnia ujednolicony sposób raportowania informacji podatkowych dotyczących transakcji, które zawarto w blockchainach. Dzięki temu informacje te mogą być automatycznie wymieniane co roku pomiędzy poszczególnymi jurysdykcjami.

Wszystkie powyższe jurysdykcje oświadczyły, że „zamierzają działać na rzecz szybkiej transpozycji CARF do prawa krajowego i aktywowania umów wymiany na czas, aby wymiany [pomiędzy krajami] mogły rozpocząć się do 2027 r. (…)”.

Zapraszamy inne jurysdykcje do przyłączenia się do nas w celu udoskonalenia globalnego systemu automatycznej wymiany informacji, który nie pozostawia kryjówek dla uchylania się od płacenia podatków

– dodano.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności