za
Raport MFW przestrzega przed sztuczną inteligencją.

Raport MFW ostrzega – sztuczna inteligencja wpłynie na 40% miejsc pracy na świecie

1,5% dla maluszka

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przestrzega przed sztuczną inteligencją. Kilka dni temu pojawił się raport MFW ostrzegający przed zmianami na rynku pracy, które nastąpią w wyniku integracji sztucznej inteligencji na coraz szerszą skalę. Według MFW, AI wpłynie w ciągu kilku najbliższych lat na nawet 40% miejsc pracy na całym świecie. Czy na rynku pracy faktycznie czeka nas istna rewolucja?

Raport MFW wskazuje na problem, który niektórzy dostrzegają już teraz

Nie da się ukryć, że rok 2023 upłynął pod znakiem sztucznej inteligencji. AI była w ubiegłym roku odmieniana przez wszystkie przypadki, zaś możliwości takich narzędzi, jak generator treści ChatGPT, czy grafik Midjourney, robiły piorunujące wrażenie. Rynek pracy szybko dostrzegł potencjał nowych rozwiązań, zaś specjaliści potrafiący skutecznie wykorzystywać nowoczesne narzędzia AI zaczęli być rozchwytywani na rynku pracy.

Zmiany widoczne były już w 2023 roku, dlatego najbliższe 12 miesięcy może ten trend jeszcze bardziej uwidocznić. Do takiego wniosku doszli nie tylko eksperci śledzący rozwój technologii i jej wpływ na rynek pracy, ale także Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Raport MFW ostrzega, że w ciągu najbliższych lat technologia sztucznej inteligencji wpłynie na nawet 40% miejsc pracy na świecie.

Wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy

Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Kristalina Georgiewa, opublikowała raport MFW na temat wpływu sztucznej inteligencji na rynek pracy. Ten długi na 41 stron dokument dokładnie opisuje możliwy wpływ sztucznej inteligencji na światową gospodarkę i miejsca pracy. Według tego raportu sztuczna inteligencja będzie miała w najbliższych miesiącach ogromny wpływ na praktycznie każdy sektor.

Sztuczna inteligencja odbiera miejsca pracy.

Według raportu, w samych Stanach Zjednoczonych sztuczna inteligencja może być w ciągu kilku następnych lat odpowiedzialna za wyparowanie nawet 60% miejsc pracy. Kristalina Georgiewa zaznacza, że zmiany spowodowane wpływem AI na rynek pracy będą szczególnie widoczne w przypadku krajów wysokorozwiniętych.

Sztuczna inteligencja ma pogłębić nierówności płacowe i przyczynić się do bardzo drastycznego wzrostu niepokojów społecznych. Raport MFW sugeruje, żeby poszczególne państwa już teraz przygotowywały się na ingerencję sztucznej inteligencji w lokalne rynki pracy. Georgiewa sugeruje, że kraje już teraz powinny tworzyć „kompleksowe sieci bezpieczeństwa socjalnego” oraz programy oferujące szkolenia, które przekwalifikują pracowników sektorów najbardziej zagrożonych zwolnieniami.

Czy przyszłość rynku pracy rysuje się w tak czarnych barwach, jak przedstawia to raport MFW?

Wszystko zależy od tego, jak bardzo firmy postanowią wejść w generatywną sztuczną inteligencję. Patrząc na ogólne zainteresowanie tym tematem, śmiało można stwierdzić, że AI bardzo mocno zmieni rynek pracy. Sztuczna inteligencja to nie tylko tworzenie śmiesznych obrazków – to przede wszystkim narzędzia, które ułatwiają codzienną pracę i wykonują wiele zadań o wiele szybciej niż człowiek.

Mimo wszystko najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest połączenie człowieka i sztucznej inteligencji – nie mam na myśli androida (przynajmniej jeszcze nie), ale osobę, która jest w stanie efektywnie korzystać z narzędzi AI w swojej codziennej pracy. ChatGPT czy Midjourney już teraz zmieniają oblicze marketingu, dlatego zastosowanie AI w innych sektorach jest tylko kwestią czasu i odpowiedniego dostosowania narzędzi opartych na generatywnej sztucznej inteligencji.  

Biorąc to pod uwagę, można śmiało stwierdzić, że rynek pracy w ciągu najbliższych lat zmieni się w sposób drastyczny. Sztuczna inteligencja faktycznie może zlikwidować sporą liczbę miejsc pracy, ale stworzy jednocześnie zapotrzebowanie na nowe zawody. To właśnie z tego powodu raport MFW wspomina o konieczności tworzenia centrów szkoleniowych, które pozwolą ludziom uczyć się narzędzi AI i zwiększać swoje kompetencje i atrakcyjność na rynku pracy.

Dlaczego tak istotne jest zdobywanie kompetencji w obszarze sztucznej inteligencji?

W najbliższych kwartałach na dobre zawitać mają Copilot i DuetAI, czyli narzędzia AI dla Google Workspace oraz pakietu MS Office. Osoby, które będą w stanie skutecznie pracować z Copilotem i DuetAI, zwiększą swoją produktywność kilkukrotnie. To z kolei zmniejszy ilość potrzebnych pracowników. 

W związku z tym, naturalnie wręcz nasuwa się konkluzja, że zdobywanie kompetencji w zakresie narzędzi AI jest dziś wręcz koniecznością. Zmiany, o których mówi raport MFW, zmienią rynek pracy już w przeciągu następnych miesięcy. Warto się do tego zatem odpowiednio przygotować, nawet jeżeli czarne scenariusze zastąpienia 40% miejsc pracy na świecie spełnią się tylko po części.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności