za
uslugi-finansowe

Raport Banku Światowego: Znaczny spadek liczby osób pozbawionych dostępu do usług finansowych

2015-04-16
Biznes
Binance Launchpool

 

Liczba osób pozbawionych dostępu do usług finansowych zmniejszyła się w ostatnich latach o około 20% wynika z najnowszego raportu Banku Światowego. W latach 2011-14 dostęp do nich miało uzyskać około 700 milionów osób, czytamy między innymi w publikowanym w tę środę raporcie Findex. Jak przyznają przedstawiciele banku, ma się tak dziać również ze względu na szybki rozwój mobilnych systemów płatności, najbardziej popularnych obecnie na terenach Afryki Subsaharyjskiej.

 

Jednym z takich systemów jest, stworzona przez operatorów telefonii komórkowej Vodafone i Safaricom, usługa płatności mobilnych M-Pesa. Już teraz niezwykle popularna w Kenii, ale dostępna również w takich krajach jak: Tanzania, Afganistan, Republika Południowej Afryki, Indie czy Rumunia.

 

M-Pesa szybko okazała się bardzo skuteczna w docieraniu do klientów z najniższych warstw piramidy społecznej i ekonomicznej. Obecnie dzięki temu systemowi Kenijczycy są w stanie przechowywać realną wartość finansową oraz dokonywać jej transferu, czy też wymieniać ją na gotówkę za pomocą ogólnonarodowej sieci wyspecjalizowanych agentów.

 

Z usług M-Pesy korzysta już około 75% Kenijczyków, generując ruch wartości przepływającej przez system, składający się na 43% PKB Kenii. Około 75% transakcji finansowych tego kraju realizowanych jest właśnie za pośrednictwem M-Pesy. W samej tylko Afryce z tego typu rozwiązania korzysta już ponad 60 milionów osób.

 

Niektóre funkcjonalności i zalety M-Pesy mogą przypominać te z którymi mamy do czynienia w przypadku bitcoina. Od wewnątrz systemy te są jednak znacząco różne. Przede wszystkim, w odróżnieniu od M-Pesy, system płatności Bitcoin jest w pełni zdecentralizowany i niezależny od jakiegokolwiek odgórnego nadzoru. Wolność, niezależność, pewność, bezpieczeństwo i niski koszt realizacji transakcji bitcoinowych (w tym międzynarodowych) to cechy, które dają tej kryptowalucie niczym nieskrępowaną możliwość dotarcia nawet do najbardziej odizolowanych dotychczas grup społecznych.

 

Wszystko czego potrzebujemy w przypadku Bitcoina to dostęp do Internetu lub sieci komórkowej. Teoretycznie może wystarczyć abyśmy znajdowali się jedynie w zasięgu cyfrowego sygnału telewizyjnego.

 

Według szacunków, jakikolwiek rodzaj dostępu do Internetu posiada obecnie około 5,5 miliarda osób. Liczbę numerów telefonów komórkowych na całym świecie szacuje się zaś dziś na około 6,8 miliarda.

 

Pomimo tego, jak wyczytujemy z raportu Findex, z perspektywy globalnej dostęp do jakiegokolwiek rodzaju usług finansowych posiada obecnie zaledwie 2 miliardy osób z siedmiomiliardowej populacji naszej planety. Do zagospodarowania pozostaje zatem jeszcze potencjalnie ogromny rynek, zaś ogromny potencjał ku temu posiada również technologia Bitcoina.

 

Świadomy tego zapewne jest także prezes Banku Światowego, Jim Yong Kim, co możemy wywnioskować między innymi z jednej z jego ostatnich wypowiedzi i zadania jakie na najbliższe lata postawił przed swoim bankiem:

 

Dostęp do usług finansowych może służyć za most pomagający ludziom wydostawać się z nędzy. Postawiliśmy przed sobą wielce ambitny cel – uniwersalny dostęp do usług finansowych przed rokiem 2020 … Tego rodzaju inicjatywa będzie wymagała współpracy ze strony wielu partnerów – operatorów kart płatniczych, banków, instytucji mikrokredytowych, Organizacji Narodów Zjednoczonych, fundacji jak i liderów społecznych. Jednak możemy tego dokonać, zaś zapłatą za to będą miliony ludzi wyciągniętych z nędzy.

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności