za

Rada Nadzoru Stabilności Finansowej uważa regulacje rynku kryptowalut za priorytet

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Rada Nadzoru Stabilności Finansowej opublikowała wczoraj 124-stronicowy raport na temat aktywów cyfrowych. Dokument powstał w odpowiedzi na zarządzenie prezydenta USA Joe Bidena z 9 marca 2022 roku – „Zapewnienie odpowiedzialnego rozwoju zasobów cyfrowych”.

Rada Nadzoru Stabilności Finansowej wydała nowy raport dotyczący kryptowalut

Nowy raport, opublikowany przez rządowych regulatorów i doradców, nazywa aktywa cyfrowe potencjalnym ryzykiem dla stabilności amerykańskiego systemu finansowego, jeśli ich skala lub połączenia z tradycyjnym systemem finansowym miałyby rosnąć bez przestrzegania „odpowiednich regulacji”.

We wrześniu Biały Dom wydał Kompleksowe ramy dotyczące regulacji i rozwoju kryptowalut w Stanach Zjednoczonych. FSOC, utworzona w 2010 r. wraz z uchwaleniem ustawy Dodda-Franka, zajęła się raportem zatytułowanym „Zagrożenia i regulacje dotyczące stabilności finansowej aktywów cyfrowych”.

„Biorąc pod uwagę, że większość tokenów kryptograficznych to papiery wartościowe, wielu pośredników kryptograficznych dokonuje transakcji na papierach wartościowych i musi w pewnym stopniu zarejestrować się w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd”

powiedział przewodniczący SEC Gary Gensler w odniesieniu do raportu.

Amerykańskie agencje – w tym Departament Skarbu USA, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisja ds. Handlu Towarowymi Kontraktami Terminowymi – zintensyfikowały swoje wysiłki w celu uregulowania aktywów cyfrowych w ciągu ostatniego roku.

„Aktywa cyfrowe znacznie wzrosły w ostatnich latach”powiedziała sekretarz skarbu Janet Yellen w oświadczeniu dotyczącym raportu. „Przyciągnęły one dużą ilość kapitału i zainteresowanie zarówno ze strony inwestorów detalicznych, jak i instytucjonalnych.”

„Jednocześnie zaobserwowaliśmy bardzo znaczące wstrząsy i zmienność na rynku kryptowalut, szczególnie w ciągu ostatniego roku” – kontynuowała. „Mając na uwadze potencjał tego rodzaju niestabilności, na naszym lutowym posiedzeniu Rada określiła zasoby cyfrowe jako jeden z kluczowych priorytetów na ten rok”.

W momencie pisania artykułu globalna kapitalizacja rynku kryptowalut wynosi 981 miliardów USD, co oznacza spadek o 55% z 2,2 biliona USD w październiku 2021 roku.

Kluczowe kwestie poruszone w raporcie

Opisywany dokument wskazuje na cztery kluczowe problemy:

  1. Wzmocnioną niestabilność w ekosystemie kryptowalut, w tym brak kontroli ryzyka;
  2. Ceny napędzane spekulacjami, a nie podstawowymi ekonomicznymi przypadkami użycia;
  3. Istnienie tokenów kryptograficznych powiązanych z podmiotami o ryzykownych profilach działalności;
  4. Powtarzające się znaczące spadki.

Raport wskazuje również na ryzyko centralizacji kluczowych projektów.

„Ten rynek nie jest aż tak zdecentralizowany” – powiedział Gensler. „Teraz widzimy, że ta branża jest pełna dużych, skoncentrowanych pośredników”.

W swoim oświadczeniu Gensler powtórzył również swój pogląd, że większość kryptowalut to papiery wartościowe.

„Nie możemy pozwolić, aby ten rynek podkopał nasze szersze rynki kapitałowe lub gospodarkę” – powiedział.

Rada zaleca zwiększenie egzekwowania istniejących przepisów i likwidację luk regulacyjnych. W planach na przyszłość uwzględnia zwiększenie zdolności swoich członków w zakresie monitorowania, nadzorowania i regulowania działalności kryptowalutowej. Ponadto zaleca przyjęcie przepisów, które dałyby organom nadzoru finansowego władzę nad rynkiem aktywów cyfrowych, które nie są uważane za papiery wartościowe. Wprowadzone prawo nadałyby więc uprawnienia do nadzorowania działalności wszystkich podmiotów powiązanych z kryptowalutami.

„Pracujemy nad zmniejszeniem ryzyka związanego z zasobami cyfrowymi, jednocześnie zdając sobie sprawę z potencjalnych korzyści. Chcemy również zwiększyć zrozumienie zasobów cyfrowych przez społeczeństwo”

– mówi Yellen.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.