za

PwC, CV VC i Cointelegraph opublikowały raport o stanie rynku

2020-09-16
Wiadomości
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

PwC, szwajcarska firma inwestycyjna z rynku blockchaina CV VC i portal Cointelegraph opublikowały raport omawiający obecny stan ekosystemu technologii łańcucha bloków i cyfrowych walut.

PwC, CV VC i Cointelegraph badają rynek

Technologia blockchain początkowo służyła tylko Bitcoinowi. Od początku było jednak wiadomo, że pozwala na o wiele więcej, niż tylko na przesyłanie kryptowalut wewnątrz danej sieci. Łańcuch bloków nieustannie dziś ewoluuje. Tematowi przyjrzały się więc trzy wspomniane firmy.

Raport zatytułowany „CV VC Global Report H1 / 2020” zawiera szczegółowy przegląd firm stosujących technologię blockchain w ośmiu różnych sektorach, w tym w sztuce, bankowości, giełdach kryptowalut, dostawców usług powierniczych, animatorów rynku, platform emitujących tokeny i kapitału wysokiego ryzyka.

Nicolai Reinbold, współautor raportu oraz menedżer ds. inkubacji i ekosystemu w CV VC, powiedział Cointelegraph, że celem nowego raportu jest nakreślenie tego, jak obecnie wygląda globalny ekosystem blockchaina. Zauważa, że chodzi o obecne trendy i przyszłość rynku. Wskazuje też, że na raport składają się dane pochodzące ze źródeł konkretnych firm, giełd kryptowalut, doniesień medialnych i kanałów z mediów społecznościowych.

Rosnąca rola niektórych podmiotów

Firmy kryptowalutowe zaczęły jakiś czas temu rozszerzać swoją ofertę. Celem jest zapewnienie klientom takich funkcji, jakie gwarantują banki. Chodzi np. o odsetki i pożyczki przy użyciu zasobów cyfrowych. W związku z tym banki kryptowalutowe i firmy maklerskie odgrywają teraz ważną i coraz większą rolę w adopcji cyfrowych aktywów.

Mathias Imbach, współzałożyciel Sygnum – banku aktywów cyfrowych – zauważa, że regulacyjny ekosystem aktywów cyfrowych ma kluczowe znaczenie dla rozwoju aktywów kryptowalutowych.

„Przewiduje się, że wartość tego rynku do 2027 r. wyniesie 24 biliony USD i ma potencjał do zmiany modelu biznesowego sekurytyzacji w nadchodzących latach”

– powiedział.

Giełdy kryptowalut

pwcW raporcie omówiono również ważną rolę giełd kryptowalut, porównując je z tradycyjnymi giełdami, ponieważ umożliwiają one klientom kupować i sprzedawać aktywa. Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele różnych typów giełd cyfrowych walut, z których wiele koncentruje się na różnych funkcjach.

Na przykład Roger Darin, członek zarządu Bitcoin Association Switzerland i współzałożyciel fintechowego oddziału SICTIC – organizacji aniołów biznesu w Szwajcarii – wyjaśnił, że przestrzeń blockchaina potrzebuje obecnie bezpiecznego miejsca do kupowania i sprzedawania tokenów.

„Idealnie byłoby, gdyby to miejsce znajdowało się w jurysdykcji, którą inwestorzy kojarzą ze stabilnością, dobrobytem i wiarygodnością finansową. Powinno być równie łatwo dostępne dla inwestorów detalicznych, jak dla banków i inwestorów profesjonalnych”

– uważa.

Darin wskazał dalej, że zdecentralizowany sektor finansowy również rośnie w siłę.

Depozytariusze mają kluczowe znaczenie dla adopcji kryptowalut

Usługi depozytariuszy kryptowalut również stają się coraz popularniejsze, ponieważ ważne dla tego rynku zmiany regulacyjne są wdrażane w rosnącej liczbie regionów na globie. Jednak według raportu rynek przechowywania kryptowalut jest często pomijany. Widać to np. w podejściu do niego klientów detalicznych. Z pewnością odgrywa większą rolę w kwestii instytucji.

Adrien Treccani, założyciel i dyrektor generalny METACO – dostawcy różnych usług kryptowalutowych – zauważył, że wejście w tę przestrzeń dużych globalnych graczy instytucjonalnych, takich jak Libra i PayPal, podkreśla potrzebę zarządzania aktywami cyfrowymi przez zaufane podmioty.

Co prawda, co może cieszyć inwestorów, ogłoszenie amerykańskiego Biura Kontrolera Walut pozwala teraz wszystkim bankom w Stanach Zjednoczonych na świadczenie usług powierniczych dla kryptowalut. To ogromny krok naprzód dla dostawców usług przechowywania cyfrowych walut i zachęta dla większej liczby firm zajmujących się aktywami cyfrowymi do ubiegania się o takie kwalifikacje.

Animatorzy rynku gwarantują płynność

Animatorem rynku lub dostawcą płynności jest firma, która podaje cenę kupna i sprzedaży tokena, co ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia funkcjonującego rynku. Ekosystem aktywów cyfrowych może odnieść sukces tylko wtedy, gdy giełdy, emitenci tokenów i dostawcy płynności będą współpracować w celu zapewnienia płynności rynków.

Anton Golub, założyciel i dyrektor generalny FLOV Technologies – firmy zajmującej się technologiami finansowymi, która koncentruje się na zapewnieniu płynności aktywów cyfrowych – omówił w dokumencie, dlaczego płynność jest jednak nadal brakującym elementem w ekosystemie. Według niego, podczas gdy wzrosła tokenizacja aktywów o dużej wartości, nadal brakuje płynności:

„Istnieje jedna kluczowa przeszkoda, która utrudnia ten przyszły rozwój. Płynność jest kluczowym czynnikiem sukcesu ekosystemu zasobów cyfrowych. W tej chwili widzimy, że większość tokenów nie jest łatwo zbywalnych z powodu braku płynności, a ogromny potencjał zdecentralizowanych systemów finansowych grozi zanikiem.”

Przyszłość i cyfrowa transformacja

Innym ważnym elementem dzisiejszego ekosystemu blockchaina są platformy i protokoły, które są aktywnie rozwijane. Na przykład istotnym zjawiskiem w dziedzinie blockchain jest obecny rozwój sieci opartych na algorytmie Proof-of-Stake (PoW).

Charles Hoskinson, dyrektor generalny i założyciel Cardano – platformy blockchain korzystającej z PoS – podkreślił duże znaczenie tego, jak Ethereum dokonuje przejścia na mechanizm konsensusu PoS poprzez rozwój swojej nowej wersji, czyli Ethereum 2.0. Chociaż może tak być, wyjaśnił, że programiści będą nadal poszukiwać innych projektów PoW, aby wykorzystać ich funkcje.

Tokenizacja za pośrednictwem różnych platform

W związku z tym, że tokenizowane aktywa nadal zyskują na popularności, platformy wydawania tokenów stały się dziś kluczowe dla całego rynku. Aby spojrzeć na to z odpowiedniej perspektywy, Daniel Rutishauser, dyrektor generalny Tokengate – szwajcarskiej platformy do emitowania tokenów – dodaje, że jest przekonany, że ekonomia tokenów umożliwi docelowo powstanie nowych modeli biznesowych i otwarte uczestnictwo w globalnej gospodarce:

„Małe i średnie przedsiębiorstwa nie mogą uczestniczyć w istniejącym rynku kapitałowym. W dzisiejszych czasach inwestorom indywidualnym trudno jest znaleźć możliwości inwestycyjne o solidnych podstawach. Emisja cyfrowych papierów wartościowych to sposób na połączenie tych dwóch elementów i ustanowienie integracji finansowej w ramach mniejszego ekosystemu”

– powiedział.

Trendy dot. kapitału wysokiego ryzyka

Ostatnia część raportu dot. kapitału wysokiego ryzyka i zawiera spostrzeżenia Olafa Hannemanna, współzałożyciela i dyrektora inwestycyjnego CV VC. Hannemann zwraca uwagę, że zmiany są widoczne zwłaszcza na rynkach kapitału wysokiego ryzyka i były obserwowane jeszcze przed pandemią COVID-19. Chodzi zwłaszcza o kwestie, które koncentrowały się na inwestycjach dot. blockchaina.

W raporcie wspomniano, że fundusze rzeczywiście spowolniły swój rozwój podczas COVID-19, co zmusiło inwestorów kapitału podwyższonego ryzyka do skupienia się na kwestiach finansowych swoich spółek portfelowych. Miało to negatywny wpływ na przygotowania firm do pozyskania kapitału.

Zwrócono także uwagę na ogólne trendy, które były widoczne przed pandemią. Na przykład niedawny raport PwC pokazuje, że chociaż globalna kwartalna aktywność transakcji wzrasta, finansowanie i transakcje spadły w drugim kwartale 2020 r. odpowiednio o 13 proc. i 9 proc. rok do roku.

W odniesieniu do technologii blockchain jedną z najciekawszych wspomnianych kwestii jest to, że ogólne fundusze technologiczne nadal rosną “w zakresie ich ekspozycji na technologię blockchain”.

Z całym raportem możecie zapoznać się pod tym linkiem.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności