za
Pavel Zavalny rosja ropa btc

Władimir Putin chce, by powstał międzynarodowy blockchainowy system płatności

2022-11-28
Blockchain

Prezydent Rosji skrytykował Zachód za sankcje, jakie ten nakłada na Rosję. Przy okazji dodał, że koniecznością staje się stworzenie międzynarodowego systemu płatności opartego na technologii blockchain.

Rosja chce stworzyć blockchainowy system płatności

Prezydent Rosji Władimir Putin zauważył pewien oczywisty dla wielu fakt. Na rynku płatności międzynarodowych panuje monopol. Stwierdził, że warto stworzyć niezależną sieć rozliczeniową opartą na blockchainie. Powyższe ogłosił przemawiając na Międzynarodowej Konferencji AI Journey w Moskwie.

Podczas wydarzenia zorganizowanego przez Sberbank, największy rosyjski bank i głównego pożyczkodawcę rządu, Putin powiedział, że “technologia blockchain może zostać wykorzystana do stworzenia nowego systemu rozliczeń międzynarodowych, który będzie znacznie wygodniejszy, całkowicie bezpieczny dla jego użytkowników i co najważniejsze, nie będzie zależny od banków czy ingerencji państw trzecich”.

– Jestem przekonany, że coś takiego na pewno powstanie i będzie się rozwijać, bo nikomu nie podoba się dyktat monopolistów, który szkodzi wszystkim, w tym samym monopolistom – dodał.

Putin zauważył również, że dziś płatności międzynarodowe są zagrożone z powodu napięć pomiędzy Rosją a Zachodem. Powodem tych ostatnich jest atak Moskwy na Ukrainę. Same sankcje, które USA i UE nakładają na jego kraj, prezydent określił jako „bezprawne”.

– Obecny system płatności międzynarodowych jest drogi, system kont i regulacje są kontrolowane przez wąski klub państw i grup finansowych – zauważył.

Planowana reforma w Rosji

Dzień wcześniej lokalne media informowały, że politycy w Rosji dyskutowali nad poprawkami do istniejącego ustawodawstwa dotyczącego kryptowalut, chcąc ustanawiać nowe ramy prawne dla krajowej giełdy cyfrowych walut.

Z kolei 17 listopada do obiegu legislacyjnego w rosyjskiej Dumie Państwowej, niższej izbie parlamentu Rosji, został wprowadzony projekt ustawy legalizujący kopanie kryptowaluty i sprzedaż tak wyemitowanych cyfrowych walut.

Przewodniczący Komisji Rynków Finansowych Dumy Anatolij Aksakow uważa, że ​​„uchwalenie ustawy przeniesie tę działalność na grunt prawny i umożliwi ukształtowanie praktyki egzekwowania prawa w kwestiach związanych z emitowaniem i obiegiem cyfrowych walut”. Przypomnijmy, że obecnie kryptowalut nie można w Rosji używać do rozliczeń finansowych. Nowe prawo ma to zmienić.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
68 542,03 USD-0,83%
Ethereum logo
EthereumETH
3898,55 USD3,74%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,12%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
602,28 USD-0,04%
Solana logo
SolanaSOL
164,61 USD-1,26%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3901,77 USD3,85%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,09%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD-1,85%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,16 USD-3,82%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,36 USD-0,28%