za

Polska dołącza do blockchaina Europejskiego Urzędu ds. Własności Intelektualnej

2022-11-27
Blockchain
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

17 kwietnia ubiegłego roku Europejski Urząd ds. Własności Intelektualnej ( European Intellectual Property Office, EUIPO) utworzył blok genesis w swoim blockchainowym rejestrze IP. Łańcuch służy do rejestrowania wszystkich rejestracji i aktualizacji dot. znaków towarowych i zgłoszeń projektów. W tym tygodniu EUIPO ogłosiło, że urzędy patentowe Polski i Włoch jako kolejne dołączyły do tej ​​sieci, zwiększając liczbę węzłów do sześciu.

Blockchain EUIPO

W przeszłości TMView i DesignView EUIPO były scentralizowanymi bazami danych. Każda scentralizowana baza danych może jednak doznać awarii, więc musi być odpowiednio zabezpieczona, aby nie dopuścić do nieautoryzowanych zmian. Łańcuchy bloków są zdecentralizowane. Wiele węzłów przechowuje kopie danych, tworząc tym samym pewną odporność na awarie i czyniąc bazę danych niezmienną. Bezpieczeństwo i integralność mają kluczowe znaczenie dla bazy danych dot. własności intelektualnej.

Jedną z kluczowych rzeczy, z których znane są łańcuchy bloków, jest możliwość oznaczania transakcji znacznikami czasu. Te określają kolejność realizacji transakcji finansowych, co ma kluczowe znaczenie dla procesu przepływu pieniędzy, ponieważ w przeciwnym razie użytkownicy sieci mogliby wydawać daną cyfrową walutę, której w rzeczywistości już nie mają. Ma to również kluczowe znaczenie dla rejestracji własności intelektualnej.

Kolejną zaletą blockchaina jest przejrzystość, dzięki czemu każdy, kto ma do niego dostęp, może zobaczyć, jakie zmiany zostały wprowadzone i kiedy.

Z definicji EUIPO łączy się z urzędami patentowymi w krajach UE, jak również z innymi urzędami patentowymi na całym świecie. Tak więc transfer danych jest istotną funkcją łańcucha bloków, tworząc tym samym wspólną bazę danych.

Jeśli chodzi o transfery danych, blockchain IP Register obsługuje aktualizacje w czasie rzeczywistym. Do tego dochodzi sprawdzanie poprawności danych.

Jeśli masz portfel IP, prawdopodobnie masz też token znaku towarowego lub projektu, który mógłby umożliwić handel, licencjonowanie lub finansowanie. Tokenizacja IP została już uruchomiona w sektorze prywatnym, w tym przez IPwe.

unia europejska nft

6 węzłów

Wspomnieliśmy o sześciu węzłach blockchaina w rejestrze IP. Pozostałe węzły są obsługiwane przez EUIPO oraz urzędy patentowe Malty, Litwy i Estonii. Węgry, Łotwa i Portugalia mają zostać dodane do sieci w pierwszym kwartale 2023 r.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności