za
Satori, czyli blockchainowy projekt inny, niż wszystkie.

Przyszłość przewidziana przez AI na blockchainie. Czym jest niezwykły projekt Satori?

Satori to blockchainowy projekt inny, niż wszystkie. Jest to narzędzie oparte o sztuczną inteligencję, które już w swoim założeniu ma służyć ludzkości i zapobiegać katastrofom. Jego głównym zadaniem będzie przewidywanie przyszłości. Choć brzmi to jak czyste science-fiction, to projekt Satori jest jak najbardziej prawdziwy. Dlaczego Satori jest tak intrygujący i czy faktycznie sztuczna inteligencja będzie w stanie tworzyć sprawdzające się predykcje?

Przepowiednie na blockchaine, czyli innowacyjny projekt Jordana Millera

Projekt Satori jest zdecydowanie ewenementem wśród aplikacji opartych o blockchain. Zadaniem tego narzędzia bazującego na uczeniu maszynowym nie będzie jednak zabezpieczanie danych lub wykonywanie transakcji na kryptowalutach. Satori skupia się na przewidywaniu przyszłości świata. Nie będą to przepowiednie typu „piękny kawalerze pokaż dłoń”, ponieważ Satori będzie analizował ogromne wolumeny danych z danego tematu.

Tak naprawdę Satori to oprogramowanie open-source, działające jako zdecentralizowana sieć węzłów sztucznej inteligencji. Oprogramowanie zainstalowane jest na wielu różnych komputerach na całym świecie. Komputery w zdecentralizowanej sieci współpracują ze sobą w celu przewidywania przyszłych wydarzeń. Taka sieć AI stale obserwuje Internet w poszukiwaniu informacji, wzorców zachowań, powtarzających się schematów. Głównym założycielem projektu jest Jordan Miller, młody programista ze Stanów Zjednoczonych.

Przepowiednie, które swoje podłoże mają w analizie rzeczywistości

Rdzeniem projektu jest sieć, w której każdy uczestniczący komputer pełni rolę węzła. Są one przypisane do konkretnych obszarów lub strumieni danych, które nieustannie monitorują. Różnorodność tych strumieni jest ogromna. Satori obserwuje zarówno dane zmian klimatycznych, jak i trendy na rynku akcji i kryptowalut, czy zmiany społeczno-polityczne.

Węzły nieustannie zbierają i analizują dane, dzięki czemu stale doskonalą swoje modele predykcyjne. Dążenie do perfekcji jest z pewnością jednym z głównych wyróżników projektu Satori. Każdy węzeł dąży do tego, aby stać się ekspertem w swojej dziedzinie. Aby tego dokonać, taki węzeł stale aktualizuje swoją bazę wiedzy i dzieli się swoimi spostrzeżeniami z siecią. Każda predykcja zapisywana jest na blockchainie, przez co nie da się jej wymazać. Takie podejście sprawia, że AI nieustannie ewoluuje, tak jak i z czasem doskonalą się jej predykcje.

Węzły AI, czyli źródło mocy Satoriego

Każdy pojedynczy węzeł AI odgrywa kluczową rolę w predykcyjnych zdolnościach całego systemu. Węzły pełnią zatem rolę nie tylko biernych odbiorników danych, ponieważ są aktywnymi analizatorami i prognostami. Zdecentralizowany charakter całego projektu sprawia, że do sieci węzłów można tak naprawdę podłączyć każdy komputer. Co więcej, węzeł może przetwarzać jeden lub więcej strumieni danych, ponieważ jest to uzależnione od mocy obliczeniowej komputera gospodarza. Taka wszechstronność sprawia, że sieć jest nie tylko potężna, ale także odporna na problemy techniczne. Rozproszona moc pozwala na nieustanną analizę rzeczywistości.

Jednym z najbardziej innowacyjnych aspektów sieci Satori jest to, w jaki sposób węzły AI komunikują się ze sobą i współpracują. Każdy pojedynczy węzeł dzieli się prognozami z siecią, dzięki czemu tworzone są bogate „gobeliny spostrzeżeń”. Taka międzywęzłowa komunikacja jest kluczowa dla stałego udoskonalania prognoz i identyfikowania wzorców. Złożoność węzłów AI sprawia, że sieć może dostrzegać wzorce, które niedostępne są dla pojedynczego węzła.

Rozwój Satori, czyli trzy główne kamienie milowe

Choć już samo założenie tego projektu wydaje się bardzo innowacyjne, tak jego twórcy zamierzają rozwijać Satori w równie innowacyjnym kierunku. Pierwszą fazą jest nastawienie na dobro publiczne. Satori ma bowiem dostarczać bezpłatnej i otwartej wiedzy na temat przyszłości.

Ta faza rozpoczęła się od wstępnej koncepcji, badań i uruchomienia sieci. Jako jej koniec deweloperzy przyjmują osiągnięcie przez Satori takich rozmiarów, aby mógł monitorować i dostarczać predykcji z wszystkich popularnych wskaźników światowych. AI będzie zatem dostarczała przewidywań na temat wszystkiego, co użytkownicy uznają za wartościowe. Co ważne, projekt w pierwszej fazie ma być całkowicie darmowy – każdy może odwiedzić wyszukiwarkę i zobaczyć jak wygląda przyszłość dowolnego zagadnienia.

Faza druga

Faza druga, to platforma rynku prognoz. Będzie ona umożliwiała uzyskanie konkretnych, bezstronnych i opartych na wiedzy prognoz z sieci Satori. Co ważne, Satori Prediction Market działający na Satori Blockchain będzie pozwalał na analizę danych i tworzenie predykcji zarówno przez firmy, jak i osoby prywatne. Przedsiębiorstwo będzie mogło np. wysłać zanonimizowane dane dotyczące firmy i uzyskać predykcję, w jakim kierunku biznesowym zmierza. Dla prywatnego użytkownika Satori także ma sporo zastosowań. Każda osoba będzie mogła np. wysłać dane biometryczne ze swojego smartwatcha, aby Satori wysyłał ostrzeżenia w czasie rzeczywistym i pomagał osiągać dane cele.

Faza trzecia

Kiedy rozwój Satori Prediction Market także dobiegnie końca (deweloperzy nie określają kiedy to nastąpi), przyjdzie czas na trzecią, ostateczną fazę. Satori stanie się wówczas w pełni zdecentralizowaną i rozproszoną organizacją autonomiczną. Celem fazy trzeciej jest usunięcie wszelkich pozostałych scentralizowanych sił i autorytetów. Wszystko po to, aby przewidywania Satoriego były jak najbardziej bezstronne. Predykcje przyszłości mają być zdecentralizowane i nie podlegać cenzurze.

Sztuczna inteligencja przewidująca przyszłość.

Sztuczna inteligencja analizująca “jutro” ludzkości – dokąd może nas zaprowadzić?

Potencjalne zastosowania Satori są tak zróżnicowane, jak analizowane przez niego strumienie danych. Satori będzie w stanie przewidywać sytuację na rynku kryptowalut i tradycyjnych aktywów, prognozować skutki zmian klimatycznych, czy zapowiadać nadchodzące zmiany społeczne. Warto dodać, że Satori będzie w stanie zaspokajać potrzebę wiedzy zarówno wśród przedsiębiorców, organizacji publicznych, jak i prywatnych osób.

Tak duża moc, to także ogromna odpowiedzialność. Etyczne aspekty tego narzędzia są niezwykle istotne. Potencjalny wpływ prognoz Satori na zachowania społeczne, biznes oraz indywidualne decyzje nie może być bagatelizowany.

Satori może przewidywać co się stanie, jeżeli będziemy kontynuowali obecną trajektorię wydarzeń. Zarówno osoby, jak i organizację będą mogły zatem korygować swoje codzienne decyzje, aby nie dopuścić do ziszczenia się przepowiedni AI, jeżeli te będą negatywne. Projekt ten jest niezwykle intrygujący i pokazuje, że technologia może już niedługo wpływać na nasze codzienne decyzje – zarówno na szczeblu prywatnym, jak i zawodowym.

Jako ciekawostkę na koniec zostawiłem informację o samej nazwie projektu – Satori (覚) wywodzi się z japońskiej mitologii. Otóż mianem Satori Japończycy nazywali stworzenia żyjące w górach na terenach Hida i Mino. Potwory te potrafiły czytać w ludzkich sercach. Dziś Satori w japońskim buddyzmie jest terminem oznaczającym zrozumienie i współczucie.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.