Iran Mining

W Iranie wznowiono kopanie kryptowalut

Irański rząd zdjął trzymiesięczny zakaz kopania kryptowalut. Rozporządzenie obowiązywało od 26 maja i zostało wydane jeszcze przez byłego prezydenta, Hassana Rouhaniego.

Iran Minning

Wschodnie upały a mining

Szacuje się, że od 4,5% do 7% światowego wydobycia kryptowalut odbywa się właśnie w Iranie. Związane jest to również z faktem, że Iran jest w posiadaniu bardzo dużych zasobów paliw kopalnianych, m.in. gazu ziemnego. Przekłada się to również na dosyć niską cenę energii elektrycznej w tym kraju.

Tego lata w Iranie dochodziło cyklicznie do poważnych przerw w dostawie prądu, których przyczynę przypisywano ekstremalnym upałom. Zdarzały się dni, gdy temperatury przekraczały 120 stopni Fahrenheita, czyli prawie 49 stopni Celsjusza!

Szukając częściowego rozwiązania problemu związanego z dostawami prądu, były już prezydent podjął decyzję o czasowym zakazaniu działalności związanej z miningiem kryptowalut.  Chodziło między innymi o zapewnienie obywatelom dostępu do klimatyzacji. Po ustaniu problemów z upałami, nowo wybrana głowa państwa, prezydent Ebrahim Ra’isi ogłosił zniesienie zakazu swojego poprzednika.

Iran obecnie musi liczyć się z ograniczeniami spowodowanymi nałożonym przez Stany Zjednoczone embargo, co negatywnie wpływa na gospodarkę kraju. Co jakiś czas słychać głosy sugerujące, że jednym z powodów, dla których kraj przychylnie odnosi się do wydobywania bitcoinów jest opcja alternatywy, by omijać sankcje od USA.

Obecne szacunki wskazują, że wydobycie kryptowalut w Iranie generuje przychód na około 1 miliard dolarów.

W środę pojawiły się informacje, że Ali Sahraee, dyrektor giełdy w Teheranie (TSE) poinformował o rezygnacji ze stanowiska. Jest to spowodowane komunikatem państwowych mediów, że podczas trwania zakazu, na giełdzie odbywało się nielegalne wydobycie kryptowalut.

Kierownictwo TSE pierwotnie zaprzeczyło istnieniu operacji wydobywczej, jednakże później zastępca dyrektora wykonawczego, Beheshti-Sarsht przyznał, że TSE powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za nielegalnie prowadzony mining.

Kopalnie kryptowalut w Iranie

Władze Iranu zatwierdziły do tej pory 30 kopalni kryptowalut. Jedna trzecia zatwierdzonych kopalni znajduje się w dwóch prowincjach. Jedna z farm wydobywczych znajduje się w prowincji Teheran.

Prowincja Semnan, region administracyjny na wschód od Teheranu, jest domem dla największej liczby licencjonowanych obiektów. Znajduje się tam sześć kopalni cyfrowych aktywów. Następna jest prowincja Alborz z czterema, a dalej Mazandaran, Wschodni Azerbejdżan i Zanjan.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności