za
traffic2

Przeciążenie sieci Bitcoin

2016-03-04
Techniczne
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Przez ostatnie dni sieć Bitcona jest wyraźnie przeciążona. Może to skutkować dłuższym potwierdzeniem naszych transakcji a nawet ich utknięciem w sieci.

 

 

Przez ostatnie dni sieć Bitcona jest wyraźnie przeciążona. Może to skutkować dłuższym potwierdzeniem naszych transakcji a nawet ich utknięciem w sieci.

 

Ostatnio pisaliśmy o nowym rekordzie ilości transakcji w sieci Bitcoin (246tys), który znów został pobity (276tys). Pisaliśmy również o ostatnim konsensusie dotyczącym problemu wielkości bloków oraz sytuacji tuż po nim. Którąkolwiek Bitcoin nie poszedłby drogą, na poprawienie przepustowości sieci musimy jeszcze poczekać nawet kilka miesięcy. Tymczasem sieć Bitcoina zapycha się coraz bardziej.

 

zapełnieniebloków

Rozkład zapełnienia bloków

 

zapełnieniebloków1

Procent bloków zapełnionych więcej niż 900kB

 

Czy Bitcoin staje się bezużyteczny? Co oznacza zapychanie się sieci dla przeciętnego użytkownika?

 

Bitcoin staje się “droższy” (transfery), ale nie bezużyteczny. W dalszym ciągu określona ilość transakcji będzie prawidłowo i szybko zatwierdzana przez sieć. Problem może natomiast spotkać transakcje z niską prowizją lub z jej całkowitym brakiem.

 

Tu warto uzmysłowić sobie jaki jest rozkład transakcji w sieci w zależności od uiszczonej prowizji. Dotychczas największy odsetek transakcji przypadał na transakcję z minimalną lub małą prowizją. Są to przeważnie małe transakcje wysyłane przez samych użytkowników, którym nie zależy na czasie, jak i różnego rodzaju serwisy umożliwiające zarabianie BTC lub tym podobne, gdzie występuje przepływ serwis <-> użytkownik a czas przelewu nie jest szczególnie istotny. W skrócie w sieci dużą część stanowią “tanie transakcje” z niskim priorytetem.

 

Kolejna grupa transakcji to te z dużym priorytetem, gdzie szybkość przelewu jest istotna. W sytuacji kiedy bloki są zapchane, tego typu transakcje nadal są możliwe, jednak wymagają większej niż dotychczas prowizji.

 

Najbardziej poszkodowanymi są osoby i serwisy, które przesyłają małe sumy z niską prowizją. Gdy bloki stają się przepełnione, przelewy takie mogą utknąć w sieci lub być potwierdzane przez wiele dni, co spowoduje rezygnację z takich transakcji, które staną się za drogie dla pewnych grup i zastosowań.

 

Obecnie w chwili kiedy powstaje ten artykuł, prowizja, która umożliwi nam błyskawiczny przelew po pierwszym potwierdzeniu w przypadku standardowej transakcji (według średniej z bitcoinfees.21.co ) wynosi 0.00018BTC czyli około 30 groszy. Wartość ta jest zmienna w zależności od zapełnienia sieci. Jeszcze miesiąc temu było to poniżej 10 groszy. Zapychanie się sieci będzie, więc powodować podwyższenie kosztów transakcji, jednak dalej będą one możliwe.

 

Jeżeli zależy nam na szybkości przelewu, zalecamy stosować wyższą niż zwykle prowizję. W doborze tej optymalnej pomoże nam serwis bitcoinfees.21.co.

 

Jeśli nasza transakcja utknęła w sieci, a nie była ona wykonana z portfela Bitcoin Core 0.12 oraz oznaczona jako RBF, polecamy zapoznac się z tym poradnikem.

 

Fotografia na licencji Creative Commons: Flickr.com

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności