za
Protokół Bitcoin SegWit nadal w lesie. Tylko 30% największych giełd dokonało pełnej adopcji

Protokół Bitcoin SegWit nadal w lesie. Tylko 30% największych giełd dokonało pełnej adopcji

1,5% dla maluszka

W listopadzie 2021 roku sieć Bitcoina (BTC) przeszła aktualizację o nazwie Taproot, która miała na celu usprawnienie działania ekosystemu najstarszej kryptowaluty. Jak pewnie część z Was pamięta, podobna aktualizacja miała miejsce kilka lat wcześniej, a dokładniej w lipcu 2017 roku i nosiła nazwę Segregated Witness (SegWit). Jej celem było podniesienie limitu wielkości poszczególnego bloku, umożliwiając „upchanie” większej ilości transakcji. Jak po niemal 5 latach wygląda poziom „przyjęcia” usprawnienia przez zcentralizowane giełdy kryptowalutowe, czyli najważniejsze podmioty tworzące sieć? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule.

Segregated Witness, czyli próba rozwiązania problemu ograniczonej wielkości bloku

Rozmiar bloków w sieci Bitcoin wraz ze wzrostem popularności kryptowalut stał się bardzo gorącym tematem i kością niezgody pomiędzy społecznością oraz deweloperami odpowiedzialnymi za rozwój ekosystemu BTC.

Ograniczenie możliwości przesyłu do jednego megabajta danych zdaniem wielu blokowało potencjał sieci i spowalniało ilość realizowanych transakcji, zwiększając tym samym opłaty transakcyjne. Wspomniane różnice zdań doprowadziły między innymi do pierwszego ważnego rozłamu głównego łańcucha (tzw. hard forka), w ramach którego wyodrębniono sieć Bitcoin Cash (BCH) obsługującą w pierwszej chwili do 8 megabajtów na blok (a następnie do 32 z perspektywą dalszych powiększeń).

Deweloperzy, którzy chcieli pozostać przy pierwotnej wersji sieci, a jednocześnie jednak zwiększyć jej przepustowość, zaproponowali rozwiązanie o nazwie Segregated Witness (lub w skrócie SegWit), które w mniejszym stopniu, jednak również miało pozwolić na zwiększenie pojemności pojedynczego bloku.

W ramach zaproponowanego ulepszenia wdrożono proces, w którym limit wielkości zwiększa się poprzez usunięcie danych podpisu z transakcji, które są zawarte w każdym z pojedynczych bloków. Kiedy pewne części transakcji są usuwane, automatycznie zwalnia to dodatkową przestrzeń, w której można „upchnąć” więcej danych.

Adopcja protokołu SegWit następowała stopniowo i można pokusić się nawet o stwierdzenie, że początkowo niechętnie. W pierwszym roku po uruchomieniu wynosiła około 30%, a na stałe granice 50% przekroczyła dopiero w 2019 roku. Obecnie wynosi ponad 80% (czy na pewno?), jednak jak wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej Glassnode, największe giełdy kryptowalutowe na świecie dalej w zdecydowanej większości nie wykorzystują pełnego potencjału transakcji SegWit.

bitcoin segwit adopcja 1

Źródło: Transactionfee.info

Na powyższym wykresie widać jak w czasie zwiększał się poziom adopcji transakcji SegWit. Dopiero po ponad 2 latach od wdrożenia przekroczył on 50% wszystkich transakcji. W rzeczywistości, robi to tylko… 6 na 18 objętych badaniem platform!

Jak naprawdę wygląda przyjęcie SegWit w branży kryptowalut?

SegWit nie spowodował, że blok Bitcoina nagle pomieści dwukrotnie więcej informacji, jednak na początku 2022 roku udało się osiągnąć nową rekordową wartość przekraczającą 1,5 megabajta, co jest zdecydowanym skokiem od momentu wprowadzenia aktualizacji w drugiej połowie 2017 roku.

bitcoin segwit wielkosc bloku

Wielkość bloku w sieci Bitcoin przed oraz po wprowadzeniu SegWit. Źródło: Glassnode.com

Zespół analityczny Glassnode, który na co dzień zajmuje się analizowaniem aktywności on-chain (czyli w ramach łańcucha), w swoim najnowszym raporcie zaproponował nowe podejście do mierzenia prawdziwego przyjęcia Segregated Witness przez giełdy kryptowalutowe.

Przyjęcie SegWitu przez giełdy kryptowalut

Do tej pory stosuje się bowiem powszechnie bardzo uproszczony schemat adopcji. Jeżeli transakcja posiada chociaż jedno wyjście SegWit, dostarcza wtedy pozytywny sygnał przyjęcia tej technologii. Jak możecie jednak zobaczyć na poniższej grafice, w bardzo dużym stopniu spłaszcza to możliwość śledzenia poziomu zaangażowania poszczególnych podmiotów.

Protokół Bitcoin SegWit nadal w lesie. Tylko 30% największych giełd dokonało pełnej adopcji

Źródło: Glassnode

Zarówno w drugim i trzecim przypadku wskaźnik adopcji uzna, że transakcja została przeprowadzona przy wykorzystaniu protokołu SegWit.

Stosując wskaźnik “SegWit adoption”, łatwo jest zatem pomylić duży udział transakcji SegWit w sieci z dużym udziałem wykorzystania, podczas gdy w rzeczywistości większość środków wydatkowanych na transakcje SegWit może pozostać nieefektywnymi środkami typu legacy. Dlatego też, aby uniknąć tego rodzaju błędnej interpretacji, wskaźnik ten nie powinien być wykorzystywany

– twierdzi Glassnode.

Między innymi dlatego firma zaproponowała inną miarę o nazwie „SegWit utilization”, czyli w bezpośrednim tłumaczeniu „wykorzystanie SegWit”, która odnosi wykorzystane wyjścia SegWit do wszystkich wykorzystanych wyjść.

Spójrzmy więc jeszcze raz na powyższy rysunek. Dla hipotetycznego bloku, który zawiera trzy transakcje, wykorzystanie wyniosło 40%, ponieważ sześć z piętnastu wyjść korzystało z SegWit. Jest to wartość zauważalnie niższa od tej, którą podałby podstawowy wskaźnik (wynoszący 66%).

Teraz przenieśmy to na cały rynek i w oparciu o 14-dniową średnią sprawdźmy jak prezentuje się „adopcja” (podstawowy wskaźnik) oraz „wykorzystanie” (nowy wskaźnik) dla SegWit. Widać, że wartości te mocno się od siebie różnią, a wspomniany wcześniej wskaźnik adopcji powyżej 80% jest zawyżony. W tym momencie łączne użycie Segregated Witness wynosi bowiem około 72%.

adopcja segwit w sieci BTC

Jak na przestrzeni lat zmieniało się wykorzystanie SegWit. 14-dniowa średnia dla dwóch różnych wskaźników. Źródło: Glassnode

Większość giełd dalej nie wdrożyła SegWitu w pełni (a nawet połowicznie)

Po tym jak powiedzieliśmy sobie (lub przypomnieliśmy) czym jest SegWit oraz jak wygląda jego adopcja na przestrzeni ostatnich lat, warto pochylić się nad jeszcze ciekawą statystyką: a mianowicie zastosowaniem protokołu przez największe giełdy na świecie.

Glassnode wymienia 18 giełd, klasyfikując je pod względem „konsumpcji bloków” w przeciągu 2021 roku. Pozwala to w prosty sposób określić, na których giełdach realizowana jest największa liczba transakcji oraz pokazać, które z nich są najaktywniejsze. Pełną listę zaprezentowano na poniższym wykresie:

konsumpcja bloków giełdy kryptowalut

Źródło: Glassnode

Jak widać giełda Binance całkowicie zdominowała konkurencję pod tym względem. Razem z Coinbase odpowiadały za około 25% wykorzystania wszystkich bloków w przestrzeni BTC.

Chcąc określić jak wszystkie z tych giełd pozycjonują się pod względem adopcji SegWit, spójrzmy na średnie dzienne wykorzystanie protokołu przez poszczególne z nich w transakcjach na przestrzeni stycznia 2022 roku.

Wykorzystanie SegWitu przez giełdy kryptowalut

Jak od razu można zauważyć, jedynie co trzecia z wszystkich największych giełd dokonała pełnej adopcji aktualizacji (ponad 90% transakcji wykorzystuje SegWit). Co ciekawe, Binance znajduje się „daleko w tyle” i posiada poziom wykorzystania na poziomie 50%. Dla sześciu giełd jest to natomiast mniej niż 10%.

segwit ranking

Źródło: Glassnode

Tylko sześć z osiemnastu giełd w pełni wykorzystuje potencjał SegWit. Wśród nich znajdują się Ftx, Kucoin, Coinbase, Luno, Kraken oraz Bitstamp.

Warto dodać, że jeszcze kilka miesięcy temu wykorzystanie SegWit przez Binance plasowało się na poziomie zaledwie 10% i dopiero w ostatnim czasie dynamicznie wzrosło. Poziom ten wydaje się jednak zdecydowanie za mały, szczególnie gdy spojrzymy, jak bardzo dominująca pozycję w przestrzeni blokowej posiada platforma.

Na koniec zachęcamy, abyście odpowiedzieli sobie na  następujące pytanie. Czy Waszym zdaniem, gdyby więcej popularnych (oraz tych mniej popularnych) platform kryptowalutowych w pełni zaadoptowało SegWit, czy średnia liczba realizowanych transakcji w sieci Bitcoin mogłaby być większa, a ich koszt mniejszy?

Wedłuch YCharts, w momencie przygotowywania tego artykułu średni koszt transakcji BTC wynosi niespełna 2 dolary, a średnia liczba transakcji na sekundę waha się w przedziale 2-3.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności