za
próg bólu

Gdzie znajduje się „próg bólu” na bitcoinie? Zyskowność HODLerów cały czas spada

Analiza on-chain sugeruje, że znajdujemy się obecnie w „wydłużonym rynku niedźwiedzia”. Gdy bitcoin spadał poniżej 30 tysięcy dolarów, większość krótkoterminowych inwestorów została praktycznie wymazana z rynku. HODL-erzy jednak również odczuli spadek wskaźników swojej zyskowności. Czy osiągnęliśmy już jednak „próg bólu”? Na to pytanie odpowiedzi szukamy w poniższym artykule.

Jak wydłużony rynek niedźwiedzia wpływa na zyskowność traderów?

W ostatnim artykule on-chain z tego tygodnia dokonałem szybkiej oceny struktury rynków niedźwiedzia w przeszłości w celu wyznaczenia potencjalnych poziomów, które mogą być dnem obecnego cyklu. Dzisiaj chciałbym natomiast przetestować jak skuteczne są opisywane wcześniej modele – w tym Mnożnik Mayera i Zrealizowana Cena – poprzez określenia obecnego poziomu “bólu” inwestorów odczuwanego w całej sieci.

W tym celu posłużę się kilkoma popularnymi wskaźnikami on-chain. Wśród nich znalazły się m.in.: NUPL, Realized Loss/Realized Cap, ilość STH i LTH w zysku/stracie, czy też wskaźnik zysku z podziałem na przedziały zwrotu. Poszczególne pojęcia związane z analizą w ramach łańcucha postaram się wyjaśnić wraz z omawianiem kolejnych wskaźników.

Chętnych odsyłam natomiast do „Akademii Glassnode”, w której wytłumaczona została zasada działania i obliczania wszystkich popularnych wskaźników on-chain.

Bitcoin nadal daleki od osiągnięcia progu „bólu”

Wskaźnik niezrealizowanego zysku/straty netto (NUPL) określa całkowity niezrealizowany zysk i stratę sieci w stosunku do kapitalizacji rynkowej. Dlatego też NUPL można wykorzystać jako kompas do oceny progu rynkowego bólu, o którym wspomniałem na początku. Od początku maja wskaźnik NUPL oscyluje w wąskim przedziale od 18,6% do 25,0%. Oznacza to, że mniej niż 25% kapitalizacji rynkowej przynosi zyski. Przypomina to strukturę rynku odpowiadającą fazom poprzedzającym kapitulację na poprzednich rynkach niedźwiedzia.

W przypadku kapitulacji, NUPL zwykle notował niezrealizowane straty w wysokości do -25% kapitalizacji rynkowej. Biorąc pod uwagę obecną cenę realizacji na poziomie 23 600 USD (odsyłam do wcześniejszej analizy, link na początku), zakres cenowy od 23 600 do 20 560 USD jest tym, w którym NUPL sugerowałby scenariusz pełnej kapitulacji.

Warto zauważyć, że najniższe poziomy cyklu NUPL stopniowo pięły się w górę w wyniku zarówno utraty monet, jak i ich HODLowania. Wpływ ten może być jeszcze bardziej spotęgowany przez wprowadzenie instrumentów pochodnych, które umożliwiają zabezpieczenie ryzyka bez sprzedaży ekspozycji na rynku spot.

próg bólu
Obecnie znajdujemy się w fazie wydłużającego się rynku byka, do zakresu ostatecznej kapitulacji jednak sporo nam brakuje. Źródło: Glassnode

Cumulative Realized Loss

Ponieważ NUPL śledzi niezrealizowane zyski i straty na rynku, uzupełnijmy powyższe o analizę zrealizowanych strat, aby ocenić rzeczywistą reakcję inwestorów. Na kolejnym wykresie zaprezentowano wskaźnik Cumulative Realized Loss (90D) przedstawiony jako stosunek do zrealizowanego kapitału, aby znormalizować wielkość rynku. Zgodnie z zaznaczoną dwufazową strukturą rynku niedźwiedzia w modelach Mnożnika Mayera, wykres skumulowanych zrealizowanych strat również prezentuje dwa etapy rynku niedźwiedzia.

  • Wczesna fala strat obecnego cyklu została już zrealizowana poprzez krach po ATH w maju-lipcu 2021 r. (faza A).
  • Obecnie rynek znajduje się w fazie B, w której prawdopodobieństwo wystąpienia kapitulacji jest podwyższone, a trwałe straty są realizowane on-chain.
bróg bólu
Wskaźnik prezentuje zakumulowaną zrealizowaną stratę w stosunku do zrealizowanej kapitalizacji, w ujęciu średniej dziewięćdziesięciodniowej. Jak widać, przeszliśmy już do fazy podwyższonego ryzyka kapitulacji cenowej. Podobna sytuacja miała miejsce w trakcie rynku niedźwiedzia z 2018-2019 roku. Źródło: Glassnode

HODL-erzy BTC coraz rzadziej znajdują się w zysku

Jedną z charakterystycznych cech rynku niedźwiedzia jest zmniejszanie się udziału posiadaczy krótkoterminowych (STH), ponieważ spekulanci są wypychani z rynku. W rezultacie STH są w posiadaniu mniejszej liczby monet. Posiadacze długoterminowi (LTH) gromadzą je i mają przewagę w zakresie znajdującej się w obiegu podaży. Tendencja ta jest wynikiem dwóch równoległych zdarzeń zachodzących podczas rynku niedźwiedzia:

  • Faza A: Posiadacze krótkoterminowi, którzy dokonali zakupu w pobliżu szczytu, natychmiast ponoszą straty, co zmniejsza ich całkowitą podaż w zysku;
  • Faza B: akumulacja posiadaczy długoterminowych trwa w czasie rynku niedźwiedzia, mimo że ceny spychają ich nowo nabyte monety w obszar niezrealizowanych strat.

Obecnie prawie 58% podaży będącej w obiegu realizuje papierowe zyski, podczas gdy w ciągu ostatnich trzech kapitulacji rynku wskaźnik ten spadł do poziomu poniżej 50%. Podaż STH w zysku wynosi zaledwie 2,2%, co oznacza, że posiadacze walorów krótkoterminowych niemal w całości ponoszą straty. Tymczasem udział LTH w zyskownej podaży spadł z 68,5% w kwietniu do 55,7% obecnie, co oznacza, że to właśnie oni ponoszą obecnie większość niezrealizowanych strat rynku.

Podaż w zysku znacznie spadła od kwietnia, jednak nadal jest „w bezpiecznej” odległości od poziomów, które w przeszłości oznaczały kapitulację. Źródło: Glassnode

Udział podaży HODLerów w zysku

Chcąc spojrzeć na ten sam wykres z innej perspektywy, przeanalizujemy dodatkowo udział podaży w zysku, którą posiadają sami HODLerzy. W tym przypadku można zauważyć rosnącą dominację posiadaczy długoterminowych (lub malejący udział posiadaczy krótkoterminowych) w późnych fazach rynku niedźwiedzia. W dwóch ostatnich przedłużających się rynkach niedźwiedzia, 14-dniowa średnia wskaźnika przebiła się powyżej linii progowej 90%. Oznacza to, że pod psychologiczną presją niedźwiedziej akcji cenowej, posiadacze krótkoterminowi posiadali mniej niż 10% zysku. Wraz z ostatnim spadkiem do poziomu poniżej 30 tys. dolarów, wskaźnik przekroczył właśnie próg 90%. Powyżej tego poziomu, STH osiągnęli niemal szczytowy próg bólu, nie posiadając prawie żadnych niezrealizowanych zysków, podczas gdy LTH zdominowali pozostałą zyskowną podaż.

W momencie gdy BTC spadał do poziomu poniżej 30 tysięcy dolarów, STH prawie całkowicie skapitulowali, a LTH trzymali w ręku 90% podaży w zysku. W trakcie wcześniejszych momentów kapitulacji całego rynku, okresy te były zdecydowanie dłuższe.

Ponadto, analiza rozkładu niezrealizowanych strat wśród LTH i STH sugeruje następujące wnioski dotyczące obecnego cyklu: cena notowana jest na najniższych poziomach cyklu 2021-2022, co oznacza, że prawie wszyscy kupujący od stycznia 2021 r. trzymają obecnie niezrealizowane straty. Podaż LTH z niezrealizowaną stratą wzrastała od maja 2021 roku. Od tego czasu ustabilizowała się jednak na poziomie 26% podaży (w porównaniu z podażą STH wynoszącą 16%). Wskazuje to, że LTH ponoszą większą część niezrealizowanych strat. Obecnie posiadają około 62% podaży ze stratą w z cyklu 2021-22.

Podaż STH ze stratą jest również mniej więcej stabilna i oscyluje wokół 16%-18% podaży. Należy pamiętać, że 155 dni temu (1 stycznia 2022 r.) cena wynosiła 47 tys. dolarów. Tym samym większość STH została zgromadzona podczas poprzedniego zakresu konsolidacji w I kwartale 2022 roku. Liczba 155 dni bardzo często przewija się na wykresach Glassnode, jest bowiem datą rozgraniczającą STH od LTH.

Podaż STH i LTH w zysku/stracie. Źródło: Glassnode

Zmierzając do końca

Analiza behawioralna znajdujących się pod presją LTH wymaga dodatkowo zbadania ich reakcji na intensywne korekty cenowe. W tym celu zbliżając się do końca analizuję pasma zwrotu dla wskaźnika zrealizowanego zysku i straty posiadaczy długoterminowych, w szczególności dla monet zdeponowanych na giełdach. Podczas rynku niedźwiedzia w latach 2018-19 oraz krachu covidowego w marcu 2020 r. łączna zrealizowana strata przekroczyła 0,006% kapitalizacji rynkowej. Wzorzec ten powtórzył się podczas spadku kursu poniżej 30 tys. USD na początku maja.

Straty LTH na monetach zdeponowanych na giełdach osiągnęły obecnie wielkość porównywalną z poprzednimi rynkami niedźwiedzia. Czas trwania jest jednak jak na razie marginalny, a zakres deprecjacji jest o wiele mniejszy: wynosi 58%, a wtedy przekraczał 75%.

Łączna zrealizowana strata osiągnęła poziomy z ostatnich rynków niedźwiedzia. Czas trwania oraz jej ostateczna głębokość są jednak jak na razie zdecydowanie mniejsze. Źródło: Glassnode

Przenalizowaliśmy 6 wykresów, więc odpowiedzmy sobie w końcu w telegraficznym skrócie na pytanie. Czy osiągnęliśmy próg bólu na rynku bitcoina? Nie i wiele wskazuje, że pułap 30 tysięcy dolarów nie jest „ostatecznym wsparciem”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności