za
on-chain

Bitcoin rozrysuje dołek dopiero przy 23-25 tys. USD? Analiza on-chain

1,5% dla maluszka

Wykres bitcoina zamykał rekordowe dziewięć tygodni spadków z rzędu i niemal dołożył do tej niechlubnej statystyki dziesiąty tydzień. Od początku roku notowania najstarszej kryptowaluty osunęły się o niemal 36%, a inwestorzy zastanawiają się czy strefa 30 tysięcy USD okaże się rzeczywiście ostatecznym dołkiem? Jej okolice rzeczywiście mocno hamują szarżę niedźwiedzi, jednak część analityków sugeruje, że minima mogą znajdować się trochę niżej. W tym artykule przyglądamy się wykresowi BTC/USD oraz dwóm wykresom on-chain uwzględniającym popularne modele długoterminowej wyceny wartości najstarszej kryptowaluty.

Bitcoin walczy z poziomem 30 tysięcy dolarów, a inwestorzy nadal nie wiedzą gdzie jest dołek

Poniedziałkowa sesja przez chwilę napawała optymizmem, gdy notowania bitcoina rosły powyżej 5% i testowały pułap 31,7 tys. USD. Wtorek przyniósł jednak odwrócenie nastrojów: między innymi przez wzrost rentowności amerykańskich obligacji i samego dolara amerykańskiego.

W momencie przygotowywania tego tekstu BTC/USD spada o 5,6% i rozrysowuje dzienne dołki na wysokości poziomu 29,2 tys. dol., co jest najniższym pułapem od 29 maja. Jednak moim osobistym zdaniem na wykresie od pierwszej połowy maja, czyli od prawie miesiąca, nie zmienia się zbyt wiele.

Poniżej zaprezentowałem obecny rozkład sił cenowych bitcoina i, jak doskonale widać, pomimo silniejszej zmienności w poszczególnych sesjach, cały czas poruszamy się w ramach tego samego kanału zmienności i konsolidacji na wysokości tegorocznych minimów.

on-chain
Bitcoin utrzymuje główne wsparcie z ubiegłego roku oraz zakres konsolidacji rysowany od majowej deprecjacji. Źródło: CoinMarketCap.com

Czy udało nam się już jednak rozrysować ostateczny dołek? Szukając odpowiedzi na to pytanie posłużę się dwoma wykresami on-chain autorstwa Glassnode, prezentujące dwa różne modele wyceny. Spośród wszystkich modeli określających strefy wartości na rynku bitcoina do moich ulubionych należą dwa stosunkowo proste, ale bardzo dokładne wskaźniki szeroko wykorzystywane przez analityków: Mayer Multiple oraz Realized Price.

Mayer Multiple pokazuje, że jesteśmy blisko rozrysowania dołka na bitcoinie

Mnożnik Mayera jest oscylatorem obliczanym jako stosunek ceny do 200-dniowej średniej kroczącej prezentując odchylenie od tej długoterminowej średniej ceny jako narzędzie do oceny warunków wykupienia i wyprzedania. Zgodnie z oryginalnymi założeniami wskaźnika, warunki wyprzedania lub niedowartościowania zbiegały się z wartością mnożnika w zakresie 0,6-0,8. Podobne zakresy zaprezentowano na poniższym wykresie i dla średniej 200-dniowej, aby zademonstrować strefy niedowartościowania.

W ciągu ostatnich czterech rynków niedźwiedzia ceny rynkowe wchodziły w ten zakres wartości w dwóch wyróżniających się fazach:

  • Faza A – na początku rynku niedźwiedzia, kiedy początkowa wyprzedaż po okresie spadkowym wywołuje panikę wśród inwestorów;
  • Faza B – późny etap rynku niedźwiedzia, kiedy rynek wchodzi w formację dna i kapitulacji.

Na obecnym rynku od 5 maja kurs utrzymuje się wewnątrz strefy wartości 25 200- 33 700 USD, co bardziej przypomina fazę B poprzednich cykli niedźwiedzia. Ceny Bitcoina zamykają się poniżej mnożnika Mayera równego 0,8 tylko przez 7,9% dni handlowych.

Mnożnik Mayera sugeruje, że obecnie znajdujemy się bliżej późnego rynku niedźwiedzia, kiedy rynek jest bliski kapitulacji i rozrysowania ostatecznego dołka. Źródło: Glassnode

Patrząc na to, że jesteśmy bliżej fazy B, to nasza wartość ostatecznego wsparcia i dołka na podstawie tego wskaźnika wypadać może „dopiero” przy 25,7 tys. USD. Poziom ten był testowany między innymi 12 maja kiedy na rynku panowała większa zmienność i został dynamicznie odrzucony.

Realized Price sugeruje bazę kosztową na poziomie 23,6 tys. USD

Model zrealizowanej ceny jest kolejnym wskaźnikiem makroekonomicznym do mapowania dna cyklu rynkowego bitcoina. Wartość zrealizowanej ceny (czy też ceny realnej) jest obecnie notowana na poziomie 23 600 USD. Reprezentuje ona szacunkową średnią bazę kosztową wszystkich monet w podaży, opartą na cenie, po której ostatnio poruszały się one w ramach łańcucha. W poprzednich cyklach rynku niedźwiedzia, kiedy ceny spot notowane były poniżej tej ceny, sygnalizowało to zwiększone prawdopodobieństwo ustanowienia długoterminowego minimum.

Historycznie rzecz biorąc, ogólna rynkowa baza kosztowa lub cena zrealizowana była bardzo solidnym poziomem wsparcia cyklu. 84,9% dni handlowych dla bitcoina zamknęło się powyżej tego poziomu. Innymi słowy, tylko 15,1% dni handlowych zamyka się poniżej ceny zrealizowanej, co zapewnia zbieżność z mnożnikiem Mayera na poziomie 0,8.

Według modelu zrealizowanej ceny, bitcoin może mieć jeszcze sporo miejsca do rozrysowania ostatecznego dołka. Tak jak czynił to między innymi podczas paniki covidowej. Źródło: Glassnode

Bitcoin od maja ubiegłego roku poniżej długoterminowej wyceny modelu S2F

Na sam koniec chciałem zaprezentować jeszcze jeden popularny model wyceny bitcoina, tym razem próbujący prognozować jego cenę w przyszłości. Mowa tutaj o modelu stock-2-flow (S2F) autorstwa anonimowego analityka PlanB.

Model ten wycenia obecnie, że Bitcoin w 2024 roku będzie kosztował około 120 tysięcy USD. O ile okresowo jego wskazania bardzo dokładnie pokrywały się z ceną BTC, to od maja ubiegłego roku rzeczywista cena bitcoina wypada wyraźnie poniżej modelowanej przez wskaźnik wartości.

Według wskazań na 6 czerwca 2022 roku cena powinna wynosić… 109 tysięcy dolarów! Model ostatni raz pokrywał się z realną ceną w trakcie szczytów pandemicznych z marca-kwietnia, a następnie odkleił się od rzeczywistych wartości.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności