Czy Bitcoin osiągnął już dołek tego cyklu? Tak sugeruje mnożnik Mayera

Czy Bitcoin osiągnął już dołek tego cyklu? Tak sugeruje mnożnik Mayera

Prosty wskaźnik śledzący historyczne zmiany cen bitcoina (BTC) sugeruje, że w ramach obecnego cyklu rozrysowany został już lokalny dołek, tak samo jak miało to miejsce w cyklach z 2014-2015, 2018 oraz 2019-2020. Mowa tutaj o Mayer Multiple (mnożniku Mayera). Jako, że nie jestem fanem analizowania całego rynku wyłącznie na bazie jednego narzędzia, swoje przemyślenia na temat wspomnianego mnożnika wplotłem w przegląd innych wskaźników i wykresów on-chain.

Jak na razie, wiele wskazuje na to, że obecna „podłoga cenowa” na wykresie BTC znajduje się w okolicach poziomu 36-38 tysięcy dolarów. Jak sugerowałem w ostatniej analizie on-chain, jest to z jednej strony obszar ucieczki „najmłodszych” w środowisku HODLerów, dla innych natomiast obszar aktywnej akumulacji.

Bitcoin cały czas znajduje się w fazie rynku niedźwiedzia

Narzędzia on-chain mogą dostarczyć nam zarówno oceny bieżącego zachowania inwestorów jak i fundamentalnych narzędzi wyceny, które pomagają kreślić różne cykle rynkowe i poruszać się w ich ramach.

Poniższy wykres prezentuje wskaźnik zrealizowanego zysku (zielona linia) i straty (różowa linia), obliczonych poprzez podzielenie każdego z nich przez wskaźnik zrealizowanych kapitalizacji. W ten sposób wartość dolarowa, którą inwestorzy wnoszą lub wynoszą z rynku, zostaje znormalizowana do względnej wielkości całego rynku kryptowalutowego, co umożliwia porównywanie poszczególnych cykli.
Na tej podstawie wyróżniamy trzy różne fazy rynku:
Rynek byka (strefa zielona), gdzie istnieje wystarczający napływ popytu, aby umożliwić inwestorom realizację znacznych zysków, aż do szczytu cyklu rynkowego (napływ kapitału netto);
Rynek niedźwiedzia (strefa czerwona), gdzie jest odwrotnie, a spadające ceny powodują dominację strat realizowanych przez inwestorów (odpływ kapitału netto).

W 2019 r. i prawdopodobnie pod koniec 2021 r. byliśmy świadkami realizacji zysków podczas krótkiego rajdu hossy, który ostatecznie został sprzedany. Zwątpienie przechodzące we wczesny rynek byka (strefa pomarańczowa), gdzie rynek porusza się od trendu bocznego do wzrostowego, typowego dla okresu ponownej akumulacji lub fazy niewiary, a zrealizowane zyski zaczynają konsekwentnie przewyższać straty.

Na obecnym rynku pozostajemy w fazie rynku niedźwiedzia, gdzie rynek nie zapewnia jeszcze wystarczającego popytu i aprecjacji cen, aby umożliwić trwałą realizację zysków i napływ kapitału. Jeśli zrealizowane zyski zaczną przewyższać straty w sposób trwały, wraz ze stabilnymi cenami, może to sugerować przejście do fazy trzeciej.

Czy Bitcoin osiągnął już dołek tego cyklu? Tak sugeruje mnożnik Mayera

Rynek cały czas znajduje się w fazie dominacji sprzedających. Wskaźnik zrealizowanego zysku i straty na wykresie bitcoina, średnia 14-dniowa. Źródło: Glassnode

Mnożnik Mayera, czyli popularny Mayer Multiple

Jednym z najbardziej popularnych wskaźników wśród osób analizujących rynek BTC i najbardziej „medialnym” jest tzw. Mayer Multiple, czyli mnożnik Mayera (od nazwiska jego twórcy). Ten oscylator jest obliczany jako prosty stosunek ceny do 200-dniowej średniej ruchomej. Pomimo swojej prostoty, stanowi niezawodny długoterminowy wskaźnik formujących się dołków i szczytów w ramach kolejnych cykli cenowych rynków.

Na poniższym wykresie mnożnik został wyznaczony na poziomie 0,8 (zielony linia) jako historyczny poziom “niedowartościowania”. Podstawą takiego rozumowania jest fakt, że mniej niż 15% obrotu odbywało się na tym poziomie lub poniżej niego. Przy 200-dniowej średniej ruchomej na poziomie 47 275 dolarów, ten dwudziestoprocentowy poziom przeceny znajduje się obecnie na 37 820 dolarów, pokrywając się dosyć dokładnie z obecnym wykresem (odchylenie rzędu 2 p.p.).

Poziomy minimów rynku niedźwiedzia w poprzednich cyklach są zazwyczaj osiągane w dwóch fazach w stosunku do mnożnika 0,8. Najpierw we wczesnej fazie niedźwiedzia (niebieska #1), a następnie ponownie po dużej kapitulacji (różowa #2). Obecnie rynek znajduje się tuż przy kluczowym poziomie, co można uznać za część fazy drugiej cyklu rozpoczętego w 2021 roku. Po zakończeniu cyklu mnożnik Mayera zaczyna dynamicznie rosnąć, a razem z nim zaczyna wzrastać również cena.

Czy Bitcoin osiągnął już dołek tego cyklu? Tak sugeruje mnożnik Mayera

Obecne wskazania Mayer Multiple na wykresie BTC. Źródło: Glassnode

Reserve Risk sugeruje, że do „podłogi cenowej” na wykresie BTC jeszcze daleko?

Wskaźnik Reserve Risk dostarcza alternatywnego poglądu na to, jak kształtują się dołki rynków niedźwiedzia i jest oscylatorem, silnie uzależnionym od okresów akumulacji oraz dystrybucji.

Historycznie, wskaźnik Reserve Risk spadał poniżej progu 0,0025 (zielony) w późnej fazie rynku niedźwiedzia (przed formacją dna) i wychodził z tego zakresu w połowie cyklu byka. Reserve Risk sugeruje, że minęliśmy początkowy punkt wejścia w późny rynek niedźwiedzia i możemy znaleźć się w drugiej połowie tego rynku. Jednakże, na podstawie poprzednich cykli, sugeruje również, że rysująca się przed nami droga może być wydłużona, a cena ma jeszcze sporo miejsca do spadku. Taką strefą może być między innymi 34 tys. USD (tegoroczne minima) lub nawet psychologiczne wsparcie 30 tys. USD, uważane przez wielu za „ostateczny poziom obrony byków”.

Czy Bitcoin osiągnął już dołek tego cyklu? Tak sugeruje mnożnik Mayera

Wskaźnik Reserve Risk. Źródło: Glassnode

Na poparcie tezy, że długoterminowi inwestorzy pozostają jednak niezrażeni tymi potencjalnymi (jak i obecnymi) spadkami, spójrzmy również na wskaźnik VDD (Value Days Destroyed), który oscyluje wokół swoich minimów. Wskazuje to, że wartość i skala zniszczonych obecnie dni monet (CDD) jest niewielka w stosunku do ostatniego roku. W połączeniu między innymi ze wskaźnikiem Reserve Risk widzimy, że dominującym zachowaniem inwestorów długoterminowych (czyli takich, którzy trzymają tokeny co najmniej rok), jest HODLowanie.

Według tej miary, rynek niedźwiedzia rozpoczął się około maja 2021 r. i zbliża się do czasu trwania podobnego do tego, który był obserwowany w poprzednich cyklach.

RVT zamiast NVT. Nieśmiała sugestia powrotu do wzrostów?

Na sam koniec chciałbym pokazać jeszcze jeden wskaźnik, a mianowicie RVT (zrealizowana wartość w stosunku do ilości transakcji). Dzieli on zrealizowaną kapitalizację przez wolumen transakcji sieciowych (zarówno w dolarach, jak i przy zastosowaniu 28-dniowej średniej ruchomej). Ten oscylator jest powolnym, ale bardziej precyzyjnym wariantem wskaźnika NVT (wartości sieci do ilości transakcji) i posiada następujące właściwości:
• Trendy wzrostowe i wysokie wartości są historycznie niedźwiedzie, sygnalizując, że wolumen transakcji (a tym samym wykorzystanie sieci) spada w stosunku do wyceny on-chain (zawyżonej). Dno rynku niedźwiedzia wyznacza się zwykle przy wartościach RVT > 30 i potwierdza się je odwróceniem trendu spadkowego.
• Trendy spadkowe i niskie wartości są historycznie bycze, sygnalizując odwrotnie, że wykorzystanie sieci wzrasta w stosunku do wyceny sieci (niedowartościowanie).
• Utrzymujące się trendy boczne sygnalizują względną równowagę i zazwyczaj sugerują, że dominujący trend rynkowy jest trwały.

Oscylator ustanowił niższe dołki w stosunku do maksimum z lipca 2021 r. i odwraca się w kierunku trendu spadkowego. Jeśli ten trend się utrzyma, będzie to oznaczać potencjalny napływ wolumenu on-chain i rosnące wykorzystanie sieci. Z historycznego punktu widzenia ma to pozytywny wpływ na ceny rynkowe.

Czy Bitcoin osiągnął już dołek tego cyklu? Tak sugeruje mnożnik Mayera

Wskaźnik RTV. Źródło: Glassnode

Istnieje silna zbieżność wielu wskaźników makroekonomicznych, począwszy od analizy technicznej (Mayer Multiple), poprzez analizę żywotności monety (Reserve Risk, VDD Multiple), a nawet fundamentalną kondycję i wykorzystanie sieci (RVT Ratio). Wszystkie sugerują, że obecna faza rynku niedźwiedzia zbliża się do końca. Niewiadomą pozostaje jednak kwestia, czy najniższe poziomy cenowe zostały już rozrysowane?

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności