za
piech

Prof. Krzysztof Piech sugeruje, że bessa potrwa dłużej niż wiele osób myśli

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Dziś wielu zastanawia się, jak analizować kurs bitcoina. Czy bessa już trwa oraz, czy to, co teraz dzieje się na giełdach, to jedynie korekta i wkrótce wrócimy do wzrostów. Czy kurs BTC zacznie rosnąć po kolejnym halvingu? Ekonomista prof. Krzysztof Piech ma pewne wątpliwości.

Bitcoin jest uzależniony od polityki Fedu?

Coraz więcej analityków z rynku bitcoina wskazuje na to, że los kryptowalut jest teraz w rękach urzędników z Fedu. Mogą mieć rację, bowiem bitcoin umacniał się przez lata, ale był to okres dobrej koniunktury i hossy. Do tego podpompowanej luzowaniem ilościowym Fedu i innych banków centralnych. Teraz zaś dodruk ustaje. Władze muszą walczyć z inflacją i zgarniać nadmiar pieniędzy z rynków. To zaś może utrudnić dalszą hossę bitcoina.

Prof. Krzysztof Piech był gościem CMC Markets Polska na Youtube. W programie mówił m.in. o tym, jaka może być przyszłość kursu bitcoina. Prowadzący wskazał, że teoretycznie – jeśli tylko wzór z poprzednich baniek powtórzy się – hossa powinna rozpocząć się za niecałe pół roku. Prof. Piech jest jednak sceptyczny. Twierdzi, że nie jest pewien powtórzenia się wspomnianego schematu ze względu na “czynniki zaburzające”.

– W kolejnych miesiącach będziemy widzieć zaburzenia strony popytowej – powiedział, jako powody wskazując na inflację i rosnące stopy procentowe. – Nie wiemy, jak dokładnie nałoży się to na rynek. Popatrzmy na ostatnie dwa cykle. To były okresy dobrej koniunktury. (…) Wchodzimy w okres dekoniunktury i ciężko jest powiedzieć, jak to wpłynie na rynek. Raczej bym się spodziewał, że bitcoin nie podąży swoją ścieżką halvingową, ale ścieżką spółek technologicznych.

Dodał, że po recesji – jeśli do niej dojdzie – tego typu spółki (jak i bitcoin) wzrosną jako pierwsze, ale zostaną najpierw “poturbowane”.

Chyba że Fed znajdzie rozwiązanie na jednoczesne zwalczenie inflacji i uniknięcie recesji – zastrzegł.

Trader 21 i Kamil Gancarz

W podobny sposób myśli Trader 21, który w swoim ostatnim nagraniu na Youtube powiedział, że chętnie wróci na rynek kryptowalut, kupując ether, ale też uzależnia to od działań Fedu i innych banków centralnych.

Z kolei Kamil Gancarz sugeruje, że “FED dużo mówi o #QT [zaostrzenie ilościowe], ale w rzeczywistości ostatnio rozszerza swój bilans. Zamierzają sponsorować nasz wyścig byka po tej korekcie. Oczywiście w dzisiejszych czasach to oni są najważniejszą siłą rynkową. Ten system upadnie bez #QE”.

Stanowiska wszystkich trzech ekspertów są jednak zbieżne: to od Fedu może zależeć przyszłość wyceny bitcoina.

Aktualny kurs bitcoina i innych kryptowalut możesz sprawdzić w zakładkach: kurs bitcoina i kurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić BTC i inne cyfrowe aktywa, to m.in. giełda kryptowalut Zonda.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności