za
Laurentino Cortizo

Prezydent Panamy nie podpisze ustawy o kryptowalutach

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Panama postanowiła odłożyć legalizację zasobów cyfrowych na później. Według wielu źródeł prezydent Laurentino Cortizo oświadczył, że nie podpisze ustawy o kryptowalutach. Stwierdził w swoim oświadczeniu, że jedynym sposobem na zmianę jego zdania jest uwzględnienie w dokumencie środków, które zapobiegną praniu pieniędzy.

Prezydent Laurentino Cortizo odracza legalizację kryptowalut

Panama zadeklarowała kilka miesięcy temu, że zwiększy wysiłki w celu sprawdzenia, czy wszystkie giełdy i aktywa cyfrowe w kraju są regulowane. Pomóc miały w tym regulacje. Tyle że ustawa wymaga podpisu prezydenta. Głowa państwa uważa zaś, że w dokumencie nie ma przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Wszystko to ma głębsze podłoże. Panama została bowiem dodana do listy FATF (Grupa Zadaniowa ds. Działań Finansowych) krajów stosujących luźne środki dot. przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Prezydent potwierdził już swój sceptycyzm w kwestii obecnych regulacji ona konferencji Bloomberg New Economy Gateway w Ameryce Łacińskiej. Cortiza powiedział wówczas, że on i jego kraj bardzo poważnie podchodzą do prania pieniędzy.

Chociaż Cortizo uważa, że zaproponowane przepisy dotyczące kryptowalut są „innowacyjne”, ujawnił, że czeka na globalne regulacje tej klasy aktywów.

– To innowacyjne prawo. Z tego, co słyszałem, jest dobre. Mamy jednak w Panamie solidny system finansowy i jedną z rzeczy, na które czekam, jest globalna regulacja aktywów kryptowalutowych – dodał.

Cortizo bez wątpienia zdaje sobie również sprawę, że dolarowa gospodarka Panamy i dobrze rozwinięty sektor usług finansowych sprawiają, że jest to cel dla handlarzy narkotyków i karteli narkotykowych w sąsiedniej Kolumbii i Meksyku.

Laurentino Cortizo

Krok w przód, krok w tył

Warto dodać, że istnieje powszechna zgoda co do tego, że kryptowaluty i blockchain mogą poprawić system finansowy kraju. Banki również przyjmą aktywa cyfrowe, oferując usługi powiernicze osobom nieposiadającym rachunku bankowego, którzy nie będą mogły korzystać z portfeli i innych tego typu usług. Chociaż posłowie uważają, że adopcja kryptowalut przyniesie korzyści krajowi, inni martwią się ograniczeniami branży.

Giełdy chętnie rozpoczęły działalność w kraju, odkąd zgromadzenie parlamentarne przegłosowało ustawę o kryptowalutach kilka tygodni temu. Deribit przygotowuje się do uruchomienia usług związanych z instrumentami pochodnymi w kraju po spędzeniu znacznej ilości czasu na pracy nad regulacjami KYC.

Tyle że obecne weto prezydenta może zahamować powyższy proces.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności