za
psb tjs

Prezes PSB podaje powody upadku Bitmarket.pl

European Halving Party 2024

Filip Pawczyński, prezes Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin (PSB), w swoim nowym tweecie podaje powody upadku Bitmarket.pl. Jego zdaniem rynkowi kryptowalut w Polsce potrzebne są regulacje, zaś ich brak to wina rządzących.

Pawczyński nie ma wątpliwości:

“Sytuacja i inne podobne są wypadkową braku odpowiednio dostosowanych regulacji branży kryptowalut. Próba stworzenia takowych w 2016 [z] skończyła się zaniechaniem współpracy przez stronę rządową, czego dowodem są przygotowane oddolne regulacje w formie Kanonu dobrych praktyk.”

PSB: Kanon dobrych praktyk w archiwum

Prezes PSB wskazuje na współprace Strumienia Blockchain/DLT i Waluty Cyfrowe z władzami. Skutkiem działań pod skrzydłami Ministerstwa Cyfryzacji był wspomnianych Kanon dobrych praktyk. Dziś dostępny nadal na stronie resortu, ale w dziale… Archiwum. Dokument miał w założeniu być formą oddolnej regulacji rynku. Przy dobrej woli rządzący i urzędnicy mogli uznać pomysły Strumienia za podłoże stosownej ustawy. Celem Strumienia było m.in. “stworzenie warunków dla rozwoju polskich projektów związanych z kryptowalutami” i “zapewnienie państwu możliwości odpowiedniego nadzoru nad projektami blockchain”. Sugerowano też wdrażanie sieci bloków w administracji rządowej.

Na wspomnianej stronie Ministerstwa Cyfryzacji można znaleźć wypunktowany zakres prac:

  • Stworzenie przyjaznego środowiska regulacyjnego
  • Opracowanie “najlepszych praktyk” dla firm z sektora
  • Doradztwo w tematach związanych z kryptowalutami oraz blockchain (DLT) w zakresie technologii i bezpieczeństwa
  • Przygotowanie standardów i najlepszych praktyk w zakresie projektów blockchainowych
  • Zwiększenie świadomości potencjalnych zastosowań technologii poprzez przygotowanie programu edukacyjnego dla administracji, organów bezpieczeństwa, biznesu
  • Uruchomienie akceleratora projektów blockchainowych.

KNF chce regulować rynek

knf psb bitmarket.plZ wielkich planów ówczesnej minister Anny Streżyńskiej (już nieobecnej na tym stanowisku, dziś aktywnej na rynku… blockchaina) nic nie wyszło.

Prezes PSB kontynuuje w swoich tweetach, co działo się później:

“Po porażce Strumienia powstała “grupa robocza” przy [Urzędnicy] po ROKU nie byli w stanie przygotować “raportu”, który zapowiedzieli pomimo dużych wkładów całej społeczności.”

To prawda. Wspomniane prace konsultacyjne KNF wystartowały w 2018 r. i do dziś rezultatem tych działań są maile, parę spotkań i… zero nowych regulacji. O sprawie pisaliśmy tutaj.

Choć trudno wprost obwiniać urzędników i polityków za upadek Bitmarket.pl, jedno jest pewne: gdyby giełda była zmuszona prawnie do poddawania się audytom, do utraty bez nią środków jej klientów, mogłoby nie dojść…

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności