za
Prezes NBP Adam Glapiński

Prezes NBP Adam Glapiński: inflacja rośnie przez czynniki zewnętrzne

2021-07-04
Ekonomia

Prezes NBP, Adam Glapiński podtrzymuje: nie musimy się bać rosnącej inflacji, wszystko jest pod kontrolą. – Inflacja jest podwyższona przez czynniki zewnętrzne i w dużej mierze przejściowe, więc nie ma przesłanek do zmiany stóp procentowych – powiedział portalowi Salon24.

Prezes NBP Adam Glapiński: nie bójmy się inflacji

Jak twierdzi Glapiński, “inflacja jest podwyższona przez czynniki zewnętrzne i w dużej mierze przejściowe, więc nie ma przesłanek do zmiany stóp procentowych.”

– Natomiast obiecuję, że jeśli tylko będą przesłanki, np. gdy inflacja będzie wiedziona czynnikami popytowymi, a silny wzrost gospodarczy będzie się utrzymywał, to podniesiemy stopy – powiedział. – Dopiero, jak się zacznie wzrost inflacji spowodowany nadmiernym wzrostem popytu oraz nadmiernym wzrostem płac w stosunku do wydajności pracy, i za tym popytem nie będzie nadążała podaż. Wtedy może pojawić się wzrost cen napędzany dobrą koniunkturą, i wtedy możemy myśleć o zacieśnieniu polityki makroekonomicznej. Podkreślam, makroekonomicznej, tj. fiskalnej lub pieniężnej – dodał.

Dlaczego inflacja rośnie? Jego zdaniem to efekt m.in. skoku cen paliw i energii.

– Ponad połowa z tego wynika z podwyżek cen paliw, cen wywozu śmieci i cen prądu. Inflacja po wyłączeniu tych kategorii wynosi 2,5 proc., a więc jest w punkt zgodna z naszym celem – wyjaśnił.

Prezes NBP Adam Glapiński

Banki chcą wyższych stóp proc.

Zasugerował, że banki komercyjne chcą, by RPP podniosła stopy proc., bowiem mogą na tym zyskać.

– Oni [bankierzy] oczywiście zawsze chcą jak najwyższych stóp procentowych, bo z tego biorą się dochody banków. Ale NBP musi działać w interesie całej gospodarki. Co więcej, dziś banki komercyjne mają wielką korzyść z tego, że dzięki poluzowaniu polityki pieniężnej nie upadali kredytobiorcy. Warto o tym przypominać – stwierdził.

Przy okazji zdementował informacje, że NBP sprowadził do kraju całe złoto zdeponowane w Banku Anglii.

Sytuacja wyjściowa była taka, że mieliśmy 100 ton w Banku Anglii, a w Polsce mieliśmy śladowe ilości. Postanowiliśmy zakupić 123 tony w różnych miejscach, a te 100 ton, które mieliśmy w Anglii, dalej tam są. Jeśli niektórzy mówią, że sprowadziliśmy całość z Anglii, to jest to nieprecyzyjne, bo kupiliśmy nowe ilości, tamtych nie ruszając – powiedział Glapiński.

Gdy został zapytany o tempo doganiania przez Polskę bogatszych krajów europejskich, odparł:

Jeżeli patrzeć pod kątem realnej siły nabywczej wynagrodzeń, tj. parytetu siły nabywczej, to w ciągu 10 lat przegonimy Włochy, jeśli to dla kogoś jest jakiś punkt odniesienia. A do dzisiejszego poziomu niemieckiego dojdziemy za jakieś 20-25 lat, ale oni będą prawdopodobnie dalej z przodu. Chociaż do końca wszystkiego przewidzieć się nie da.

Pytany zaś o to, czy zostanie wybrany na kolejną kadencję szefa NBP, odpowiedział:

O sobie mogę powiedzieć tyle, że nie jestem kandydatem banków prywatnych, wielkiego kapitału, bogaczy czy międzynarodowych rynków finansowych. Jestem kandydatem, który opowiada się za jak najszybszym wzrostem gospodarczym i małym zróżnicowaniem pod względem bogactwa społecznego.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
62 120,42 USD-2,56%
Ethereum logo
EthereumETH
2998,97 USD-2,48%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,02%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
582,20 USD-2,02%
Solana logo
SolanaSOL
145,75 USD-5,86%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,06%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD-2,95%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2997,61 USD-2,48%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,15 USD-5,25%
Toncoin logo
ToncoinTON
5,81 USD-1,30%