za

Poseł Koperski otrzymał odpowiedź na swoją interpelację. Władze nie pomogą kryptowalutowym firmom

European Halving Party 2024

Poseł Przemysław Koperski (Lewica) z początkiem sierpnia wysłał do polskiego rządu interpelację dotyczącą przyszłości rynku kryptowalut w Polsce. Właśnie otrzymał na nią odpowiedź.

Poseł Koperski pyta, władza odpowiada

Przypomnijmy, że jeszcze w tym roku w Polsce zaczną obowiązywać nowe regulacje prawne dotyczące giełd i kantorów kryptowalut. Mogą one wpłynąć na nasz rynek cyfrowych aktywów. Sprawą zainteresował się poseł Koperski. Jak napisał w interpelacji, „od 31 października działalność giełd i kantorów kryptowalut stanie się w Polsce działalnością regulowaną”.

Wiadomo, że rząd tworzy rejestr firm z rynku kryptowalut. Problem może tkwić jednak w tym, że podmioty z tej przestrzeni mają  problemy z zakładaniem i utrzymaniem kont w bankach.

Wpływ na to mają komunikaty Komisji Nadzoru Finansowego, które zniechęcały banki do współpracy z firmami zajmującymi się obrotem kryptowalutami

– napisał w swoim piśmie poseł.

W związku z tym zadał rządzącym następujące pytania:

  1. W jaki sposób ministerstwo [finansów] planuje rozwiązać powyższy problem oraz ułatwić zakładanie i utrzymanie kont w bankach dla firm z rynku kryptowalut?
  2. Czy ministerstwo planuje także w jakiś sposób regulować w Polsce rynek kopania kryptowalut?
  3. Czy resort ma w planach stworzenie szczególnych regulacji dla rynku stablecoinów, czyli alternatyw dla walut fiat?

Na interpelację odpowiedział mu Piotr Patkowski, podsekretarz stanu w resorcie finansów.

Ministerstwo Finansów aktualnie nie prowadzi oraz nie uczestniczy w pracach legislacyjnych związanych z zakładaniem i utrzymaniem kont w bankach dla firm z rynku kryptowalut. Powyższe wynika z tego, że nie jest rolą Ministerstwa Finansów wkraczanie w stosunki cywilnoprawne pomiędzy bankiem, a jego klientami. W tym zakresie obowiązuje swoboda zawierania umów wynikająca z przepisów kodeksu cywilnego. Banki w przypadku zgłoszenia się klienta, który chce podpisać umowę o prowadzenie rachunku bankowego, stosują standardy obowiązujące w kraju, na świecie oraz w ich grupach kapitałowych. Te standardy obejmują w szczególności proces oceny ryzyka związanego z nawiązaniem relacji biznesowych z danym klientem, co wynika m.in. z przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Jednocześnie banki samodzielnie oceniają akceptowalne ryzyko, w tym ryzyko związane z obsługą klientów działających na rynku kryptowalut

– dowiadujemy się z odpowiedzi na interpelację.

W kwestii regulacji rynku stablecoinów Patkowski powołał się na obecnie prowadzoną unijną procedurę ustawodawczą “mająca na celu uregulowanie rynku kryptowalut, w tym typu stablecoin.”

Wspomniany “projekt przewiduje wprowadzenie odrębnych ram prawnych regulujących funkcjonowanie rynków obrotu i wymiany kryptoaktywów, również z uwzględnieniem stablecoinów, a także zasady prowadzenia działalności przez dostawców usług w zakresie krytpoaktywów, którzy nie są objęci żadnymi regulacjami sektorowymi w zakresie rynku finansowego”.

Nadal aktualne jest przy tym stanowisko wydane podczas posiedzenia Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych i Komisji dotyczących stablecoinów, zgodnie z którym żadna globalna „waluta wirtualna” typu stablecoin nie powinna być stosowana na terenie Unii Europejskiej, dopóki nie zostaną znalezione rozwiązania przeciwdziałające ryzykom: prawnemu, regulacyjnemu oraz nadzorczemu, odnoszącym się m.in do ochrony konsumenta i prywatności, opodatkowania, cyberbezpieczeństwa, zagrożenia praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. W opinii autorów ww. stanowiska, kryptowaluty typu stablecoin w skali globalnej mogłyby stanowić zagrożenie dla stabilności finansowej, polityki pieniężnej, efektywności systemów płatniczych oraz uczciwej konkurencji

– dodał.

Całość odpowiedzi na interpelację prezentujemy poniżej:

poseł koperski

poseł koperski

Poseł Przemysław Koperski już wcześniej pisał do rządu w sprawie regulacji rynku kryptowalut.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności