za

Polski stablecoin (PLX) a podatek dochodowy od zbycia kryptowalut

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Termin rozliczenia PIT już za niecałe dwa miesiące, więc warto przypomnieć jak wygląda kwestia podatku dochodowego w kontekście handlu kryptowalutami. Czy każda wymiana cyfrowych monet powoduje obowiązek fiskalny? Mało kto wie, że istnieje sposób, aby zabezpieczyć wartość naszych środków krypto po aktualnym kursie złotego – bez konieczności uiszczania podatku. Jak to możliwe?

Obowiązek podatkowy

Każdy posiadacz walut cyfrowych w Polsce powinien wiedzieć, że obowiązek podatkowy następuje w momencie wymiany posiadanych przez nas coinów na waluty fiducjarne, takie jak PLN, EUR, czy USD. Podatek płacimy raz w roku, przy okazji rozliczenia PIT. Wysokość podatku wynosi 19% od podstawy (po odjęciu kosztów uzyskania przychodu).

Co jednak w przypadku, gdy zamieniamy zakupioną przez nas kryptowalutę na inną kryptowalutę?

“Przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej rozumie się wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną.”

Powyższy fragment Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie wskazuje, że wymiana jednej waluty wirtualnej na drugą jest neutralna podatkowo. Jest to ważny zapis, który pozwala nam stosować niezwykle przydatne narzędzie, jakim jest kryptowaluta PLX.

PLX – polski stablecoin

Stablecoiny to kryptowaluty, których ceny są powiązane z tradycyjnymi aktywami. Można je więc łączyć np. z ceną złota i innych kruszców. Większość z nich powiązania jest jednak z walutami fiat. W rezultacie wartość stablecoinów podlega jedynie minimalnym wahaniom.

Polska giełda kryptowalut Coinquista postanowiła stworzyć własnego stablecoina PLX powiązanego 1:1 z polskim złotym. Dzięki temu użytkownicy giełdy mają możliwość wymiany środków zgromadzonych w kryptowalutach na inną kryptowalutę odpowiadającą bieżącej wartości PLN.

BTC/PLN vs BTC/PLX

Zamiana dowolnej krytpowaluty na PLX nie powoduje obowiązku podatkowego. W praktyce oznacza to, że możliwa jest konwersja np. BTC na PLX w momencie, który uznajemy za najbardziej dla nas korzystny – bez konieczności deklarowania transakcji w rozliczeniu PIT. Handlując w takim systemie nie musimy więc obawiać się wahań kryptowalut, które przechowujemy na swoim rachunku.

Handlowanie w parze BTC/PLX zamiast BTC/PLN jest też o wiele wygodniejsze w kontekście rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie musimy skrupulatnie zapisywać każdej transakcji aby poprawnie obliczyć podatek – wystarczy, że zrobimy to podczas faktycznego upłynnienia naszych środków, tzn. wymiany kryptowaluty na PLN. Możemy to wówczas robić cyklicznie – np. raz w miesiąc, czy kwartale.

Jak uzyskać PLX?

Każda osoba, która zarejestruje się na giełdzie Coinquista może handlować bez prowizji przez 90 dni. Dodatkowo, wszyscy nowi użytkownicy dostają na start 100 tokenów firmowej waluty cyfrowej CQX.

Zgromadzone środki można dowolnie wymieniać na stablecoin PLX. Aby wypłacić PLX, wystarczy wprowadzić numer konta bankowego oraz dane odbiorcy, po czym potwierdzić swoją transakcję za pomocą bezpiecznej weryfikacji dwuetapowej.

Rejestracji na giełdzie można dokonać w kilku prostych krokach, które opisaliśmy w osobnym artykule: https://bitcoin.pl/coinquista-rejestracja-na-gieldzie-krok-po-kroku/

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności