za
polkadot

Polkadot wyprzedza XRP i zajmuje 4. pozycję w rankingu

2021-01-17
Pozostałe
Binance Launchpool

Gwałtowny wzrost cen projektu Polkadot nadal trwa. Natywny token protokołu – DOT, po prawie 80% wzroście w ciągu ostatniego tygodnia, jest obecnie notowany na poziomie 17,13 USD .

Kapitalizacja DOT przekroczyła 10 mld USD

Zaledwie dwa dni temu kapitalizacja rynkowa Polkadot po raz pierwszy przekroczyła 10 miliardów dolarów. Teraz, zgodnie z danymi z CoinMarketCap, wzbiła się do poziomu 14 miliardów dolarów. Tym sposobem ten młody, ambitny projekt wyprzedził XRP.

Dzięki tak wysokiej kapitalizacji, Polkadot stała się czwartą co do wielkości kryptowalutą. Na pierwszych trzech miejscach znajdują się Bitcoin (696 mld dolarów), Ethereum (136 mld dolarów) i Tether (24 mld dolarów). Market cap XRP wynosi obecnie 12,8 miliarda dolarów.

Polkadot powstał z inicjatywy Parity Technologies, kierowanej przez Gavina Wooda i Juttę Steiner. Firma pod koniec 2019 roku przekształciła się z pracy nad projektami Ethereum (łącznie z utrzymaniem klienta Parity Ethereum) w działalność koncentrującą się wyłącznie na Polkadot.

Polkadot jest interoperacyjnym protokołem służącym do łączenia wielu blockchainów. Jego rodzime tokeny DOT są używane zarówno do głosowania w kwestiach zarządzania, jak i do tworzenia “parachainów”.

Batalia Ripple vs SEC

Podczas gdy aktywność Polkadot gwałtownie wzrosła, nie można tego samego powiedzieć o XRP. Token ten bowiem zmaga się w ostatnim czasie ze sporymi problemami.

W grudniu 2020 r. amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wniosła pozew przeciwko Ripple Labs i jej kierownictwu: Bradowi Garlinghouse’owi i prezesowi wykonawczemu Chrisowi Larsenowi. Według SEC, firma przeprowadziła niezarejestrowaną sprzedaż papierów wartościowych wartych 1,3 mld USD.

Od czasu ogłoszenia SECu, na projekt spływa lawina negatywnych wiadomości. Tylko w tym tygodniu Grayscale Investments rozwiązała swój XRP Trust, a Kraken ogłosił, że wstrzyma handel tokenem w dniu 29 stycznia. Kraken nie jest jednak jedyną giełdą, która wycofała wsparcie. Inne platformy to m.in. Bitstamp, Coinbase, OkCoin, czy nawet Binance US. Cena XRP spadła o ponad 9% w ciągu ostatnich siedmiu dni. Aktualnie token jest notowany poniżej 0,3 USD.

Jeżeli interesuje cię projekt Polkadot i chciałbyś dowiedzieć się więcej na jego temat, zapraszamy do przeczytania naszego obszernego artykułu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
68 668,45 USD3,62%
Ethereum logo
EthereumETH
3146,68 USD2,25%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,05%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
578,54 USD0,57%
Solana logo
SolanaSOL
179,93 USD6,09%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,12%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3145,77 USD2,24%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD2,94%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,51 USD2,70%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,15 USD2,64%