za
polkadot

Co to jest Polkadot i token DOT?

Konferencja Kryptoraport

Polkadot jest blockchainowym protokołem przeznaczonym do obsługi wielu łańcuchów w ramach jednej sieci. Jego celem jest wyeliminowanie problemu obecnych blockchainów, które działają w izolacji i mają niewielką zdolność do komunikacji.

Historia Polkadot

Projekt jest rozwijany przez Parity Technologies, pod kierownictwem Gavina Wooda i Jutty Steiner – dwóch byłych dyrektorów Ethereum. Wspiera go też fundacja Web3 – organizacja, która zapewnia finansowanie oraz pomaga prowadzić badania.

Parity został założony w 2015 roku. Początkowo, pracował nad oprogramowaniem węzłowym dla Ethereum -klientem nazwanym Parity Ethereum. Firma wycofała wsparcie dla tego projektu, aby skupić się na Polkadot i związanym z nim projektem, Substrate. Prace rozpoczęły się w listopadzie 2017 roku, kiedy to deweloperzy opublikowali pierwszy kod na Githubie.

W połowie 2018 roku firma uruchomiła dwa alogrytmy proof-of-concept, a w lipcu 2018 roku wdrożyła pierwszy parachain. Polkadot wystartował w maju 2020 roku, a możliwość transferu tokenów została włączona w sierpniu 2020 roku.

W tym momencie (październik 2020) nie został jeszcze uruchomiony relay chain, ani aukcje łańcuchowe (chain auctions).

Czym jest Polkadot?

Jak wspominaliśmy powyżej, projekt jest przeznaczony do obsługi wielu blockchainów. Takie podejście ma kilka zalet:

Skalowalność: Polkadot wspiera wiele blockchainów poprzez mechanizm zwany “shardingiem” lub parachainami. Dzięki temu transakcje są przetwarzane efektywnie i równolegle.

Interoperacyjność: Różne parachainy i aplikacje mogą dzielić się informacjami i funkcjonalnością dzięki interoperacyjnej konstrukcji projektu i kompatybilności łańcuchów.

Specjalizacja: Każdy z parachainów  może być dostosowany do konkretnego przypadku zastosowania lub aplikacji.

Modernizacja bez forków: projekt może być modernizowany bez czasochłonnych hard forków. Nowe funkcje mogą być dodawane bez konieczności całkowitej przebudowy sieci.

Substrate i parachainy

relay chain polkadot

Każdy łańcuch na Polkadocie to “parachain”. Deweloperzy mogą stworzyć swój własny parachain za pomocą Substrate, czyli struktury do budowania blockchainów.

Możliwe jest również uruchamianie łańcuchów bloków opracowanych z wykorzystaniem Substrate, nie będąc częścią sieci Polkadot. Polkadot zapewnia jedynie interoperacyjność, konsensus, bezpieczeństwo i inne usługi dla blockchainów opartych na Stubstrate.

Parachainy mogą obsługiwać funkcje spotykane w wielu innych blockchainach, w tym smart kontrakty (Ethereum), ZK-snarks (Zcash), oraz transakcje UTXO (Bitcoin). Właściwości te nie są podstawową cechą Polkadot, jednak można je w każdym momencie dodawać i usuwać z parachainów.

Deweloperzy mogą również wywoływać funkcje, które istnieją na innych parachainach.

Parachainy Polkadot są używane w łańcuchach transakcyjnych, łańcuchach wyroczni, łańcuchachy tożsamości, łańcuchach przechowywania plików, łańcuchach IoT, łańcuchach finansowe i łańcuchach prywatności.

Na Polkadot realizowanych jest obecnie ponad 25 projektów, w tym Chainlink i Ocean Protocol. Pełna lista projektów opartych o Polkadot znajduje się TUTAJ.

Inna infrastruktura

infrastruktura polkadot

Parachainy są tylko jednym z kilku elementów tworzących sieć Polkadot. Inne składniki to:

  • Relay Chain: Główny węzeł komunikacyjny pomiędzy parachainami a “szkieletem” Polkadot.
  • Parachainy: Niezależne blockchainy, które działają w oparciu o relay chain, połączone i zarezerwowane przez aukcję.
  • Parathreads: Lżejsza alternatywa dla parachainów stworzona dla deweloperów, którzy chcą tylko wypróbować Polkadot.
  • Bridges(Mosty): Moduły i kontrakty, które łączą się z innymi łańcuchami bloków, takimi jak Bitcoin i Ethereum.

Dodatkowo, w sieci Polkadot jest kilku operatorów, którzy utrzymują działanie całego blockchaina.

  • Walidatorzy, którzy stakują tokeny DOT, zatwierdzają dowody i uczestniczą w konsensusie.
  • Nominatorzy, którzy stakują tokeny DOT i zabezpieczają relay chain wybierając godnych zaufania walidatorów.
  • Kolektorzy (Collators), którzy zbierają transakcje i tworzą dowody dla walidatorów.
  • Rybacy, którzy monitorują sieć i zgłaszają złośliwe działania.

Token DOT

Polkadot zebrał około 140 milionów dolarów, sprzedając swój token DOT podczas ICO w 2017 roku. W latach 2019 i 2020 firma zrealizowała również dwie prywatne oferty sprzedaży i pozyskała kolejne 100 mln USD.

Ze względu na błąd w portfelu Ethereum Paritys, zamrożono około połowę oryginalnych tokenów. Nie udało się ich odzyskać, ale strata ta nie wpłynęła na działalność projektu.

Polkadot zaczął umożliwiać inwestorom obrót pozostałymi tokenami od sierpnia 2020 roku. Od tego czasu DOT został umieszczony na ponad 40 giełdach. Wysokie obroty spowodowały, że kapitalizacja rynkowa monety szybko poszybowała w górę, a ta trafiła do top5 w rankingu CoinMarketCap.

Po uruchomieniu, DOT był 100-krotnie “redenominowany”. Nie zmieniło to jednak kapitalizacji rynkowej tokena, a jedynie uczyniło go bardziej przejrzystym.

Token DOT oprócz podstawowych transakcji finansowych posiada jeszcze 3 inne zastosowania: zarządzanie, stakowanie i bonding.

polkadot

Wychodząc naprzeciw konkurencji

Istnieją co najmniej dwa blockchainy, które są uznawane za konkurentów Polkadot. Podobny cel połączenia łańcuchów ma też np. Cosmos, projekt uruchomiony w marcu 2020 roku. Pomiędzy poszczególnymi platformami, istnieją jednak różnice techniczne.

Cechy porównywalne z cechami Polkadot ma też Ethereum 2.0. Obydwa blockchainy polegają na “shardingu” lub różnych łańcuchach przeznaczonych do specyficznych celów. Po raz kolejny, istnieją pewne różnice techniczne: Polkadot twierdzi, że jego podejście oferuje lepszą dostępność i walidację, a także, że może pracować z mniejszą liczbą walidatorów na shred.

Projekt można również porównać do Tezosa. On również do przeprowadzenia aktualizacji nie potrzebuje się rozwidlać. Oprócz tego istnieje kilka innych podobieństw pomiędzy tymi dwoma projektami.

Podsumowanie

Polkadot jest obiecującym projektem. Biorąc pod uwagę, że wielu twórców aplikacji szuka sposobów na dotarcie do szerszej publiczności oraz, że istnieje wiele różnych blockchainów, platforma może być dla wielu osób użyteczna. Korzystna dla reputacji projektu jest też pozycja w rankingach tokena DOT.

Nie wszystko jest jednak tak kolorowe. Trudności Polkadot z zarządzaniem tokenami, w połączeniu z faktem, że istnieją bardziej ugruntowane platformy, mogłyby ograniczyć adopcję sieci. Polkadot nie wyprodukował jeszcze jakiejś super, zabójczej aplikacji i dopiero się okaże, czy poza początkowym cenowym hypem ma coś jeszcze do zaoferowania.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności