za
Koreański polityk

Politycy z Korei Południowej ujawnią swoje inwestycje w kryptowaluty

2023-05-29
Kryptowaluty
Binance Launchpool

Nowa ustawa nakazuje ujawnić swój portfel inwestycyjny pracodawcom, politykom oraz wysoko postawionym urzędnikom państwowym Korei Południowej. W poprawce do tej ustawy znalazł się także zapis dotyczący kryptowalut. Jest to następstwem skandalu związanego z pewnym politykiem, który prawdopodobnie naruszył przepisy dotyczące finansowania kampanii z powodu użycia wirtualnej waluty.

Nowy poziom transparentności majątków polityków, czyli nowa rzeczywistość w Korei Południowej

Zgodnie z doniesieniami południowokoreańskiej agencji News1, Zgromadzenie Narodowe Korei Południowej ustanowiło obowiązek ujawniania przez polityków, pracodawców oraz urzędników państwowych informacji o swoich oszczędnościach, także tych trzymanych w kryptowalutach.

Poprawki dotyczące kryptowalut zostały jednogłośnie zatwierdzone 22 maja 2023, choć początkowy termin był wyznaczony na grudzień. Przyspieszenie poprawek nastąpiło z powodu głośnego skandalu z politykiem Kimem Nam-guka, czyli jednym z głównych przedstawicieli opozycyjnej Partii Demokratycznej. W maju polityk miał wypłacić 4,5 miliona USD, które trzymał na tokenach Wemix.

Sam fakt inwestowania w kryptowaluty wcale nie był szokujący. Problem polegał na tym, że polityk wypłacił majątek z kryptowalut przed tym, jak sam zagłosował na ustawę odraczającą wdrożenie 20% podatku od zysków z kryptowalut z 2023 na 2025 rok. Kim Nam-guk jednocześnie zaprzeczył, aby widział, że istnieje w tym jakikolwiek konflikt interesów. Po tym skandalu w Korei Południowej rozgorzała dyskusja na temat wykorzystywania kryptowalut do prania brudnych pieniędzy. Szczególnie w przypadku dostępu do poufnych informacji pochodzących z politycznych kuluarów.

Bitcoin

Politycy, urzędnicy i prezesi chętnie inwestują w kryptowaluty

Okazuje się, że politycy i urzędnicy państwowi z innych państw także chętnie sięgają po inwestycje w kryptowalutach. W wielu krajach świata informacje o kapitale trzymanym w kryptowalutach muszą być transparentne. Tak jest np. w Stanach Zjednoczonych.

Dobrym przykładem tego, że politycy interesują się kryptowalutami, jest amerykańska senator Cynthia Lummis, która w  2021 roku przyznała, że jest w posiadaniu 5 Bitcoinów (BTC), z których 3 kupiła jeszcze gdy ich cena wynosiła 300 USD.

Kolejnym politykiem, który zdecydował się zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny jest senator Ted Cruz, który posiada ponad 2 Bitcoiny. Cruz podkreślił, że traktuje kryptowaluty jako skuteczne, długoterminowe zabezpieczenie kapitału przed inflacją.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności