Polak wyłudził 250 tys. złotych oferując wynajem koparek kryptowalut

Bezpieczeństwo Wiadomości

Wraz z szybko rosnącym rynkiem krypto, rośnie też zainteresowanie w głównym nurcie. Cyfrowe aktywa przedstawiają bowiem wizję szybkiego i łatwego […]

Wraz z szybko rosnącym rynkiem krypto, rośnie też zainteresowanie w głównym nurcie. Cyfrowe aktywa przedstawiają bowiem wizję szybkiego i łatwego zarobku. Pozwalają także zarabiać pasywny dochód, np. za pomocą wydobycia. To wszystko przyciąga oszustów, którzy żerują na niewiedzy laików.

Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Poznaniu poinformowali o zatrzymaniu jednego z oszustów. 37-latek za pomocą portali aukcyjnych miał oferować wynajem „koparek kryptowalut”. W oświadczeniu czytamy:

Mężczyzna ogłaszał się na portalach aukcyjnych i przekonywał przyszłych klientów, że ma własne koparki kryptowalut (zestawy komputerów lub kart graficznych o dużych mocach obliczeniowych), które może wynająć. Informował także, że posiada farmy solarne dostarczające komputerom odpowiednio dużej mocy do tego typu działań. Sprzedający zapewniał o swojej ugruntowanej pozycji na rynku i tysiącach klientów, głównie poza granicami kraju.

Kopanie kryptowalut

Złotówka dziennie przez cały rok za 100 zł inwestycji

W zamian za inwestycję w wysokości 100zł, ofiary oszusta miały otrzymywać złotówkę dziennie przez 365 dni. Do pewnego czasu wszystko wyglądało na legalną działalność. Zatrzymany wypłacał inwestorom pieniądze, dzięki czemu otrzymywał pozytywne opinie i przyciągał kolejnych „klientów”. W pewnym momencie jednak wstrzymał wszelkie wypłaty, powołując się na problemy logistyczne. Po jakimś czasie oszukani inwestorzy zgłosili się na policję. W dalszej części oświadczenia KPW w Poznaniu możemy przeczytać:

Oferowane przez niego zyski były dość wysokie – zainwestowanie 100 złotych miało skutkować wypłatą złotówki dziennie przez najbliższy rok. Początkowo część kupujących otrzymywała obiecane zyski zgodnie z zawartymi umowami. Dzięki temu mężczyzna otrzymywał pozytywne opinie, jako sprzedający i pozyskiwał kolejnych klientów w sieci.

37-latek został zatrzymany w dniu 29 września br. w Poznaniu. W przeszłości był już on notowany za podobne przestępstwa.

Według policji, zgromadzony materiał dowodowy wskazuje, że oszust zwabił kilkadziesiąt ofiar i łącznie wyłudził ponad 250 tysięcy złotych. Zatrzymany usłyszał już zarzuty i przyznał się do winy. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W tym miejscu warto dodać, że kryptowaluty to słabo uregulowana branża. Zawsze należy więc zachować należytą ostrożność. W przypadku utraty pieniędzy, często nie jest już możliwe ich odzyskanie.

Tagi
kopanie kryptowalut koparki Polska scam

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.