za

Ile w Polsce wynosi “podatek inflacyjny”?

2023-02-22
Ekonomia
Binance Launchpool

Inflacja pożera nie tylko siłę nabywczą naszych wynagrodzeń, ale też oszczędności. Jak podaje dziennik “Rzeczpospolita”, w 2022 roku “podatek inflacyjny” w Polsce wyniósł 150 miliardów złotych.

Podatek inflacyjny

Gazeta podaje, że “silnie interwencjonistyczna” polityka gospodarcza jest w Polsce czymś stosunkowo nowym. Dziś trudno szacować jej długoterminowe konsekwencje. Możemy jednak próbować wyliczyć “podatek inflacyjny”. Chodzi o kwotę, o jaką w wyniku inflacji “skurczyła się realna wartość zasobów pieniężnych i oszczędności posiadanych przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa w postaci gotówki i depozytów w bankach”.

Według wyliczeń dziennika w 2022 r. wartość “podatku inflacyjnego” wyniosła 150 mld zł. I co warto dodać – to wynik najostrożniejszej analizy. Nie możemy więc wykluczyć, że w praktyce kwota ta jest znacznie wyższa.

Inflacja zjada dziś częściowo nie tylko nasze wypłaty (zakładając, że ktoś nie dostaje regularnych podwyżek, co na rynku zdarza się rzadko), ale też oszczędności.

W Polsce gotówka i depozyty bankowe stanowią 50 proc. wszystkich aktywów finansowych gospodarstw domowych. Tym samym udział gotówki i środków na depozytach bankowych jest w przypadku polskich gospodarstw domowych dużo wyższy niż średnia dla UE, wynosząca 32-33 proc. Jak łatwo się także domyśleć, udział ten jest tym większy, im mniej majętne są gospodarstwa domowe.

– dodaje “Rzeczpospolita”.

W połowie lutego Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że inflacja w Polsce w styczniu 2023 r. wyniosła 17,2 proc. rok do roku. Miesiąc do miesiąca ceny skoczyły zaś o 2,4 proc.

W grudniu 2022 r. inflacja wyniosła z kolei 16,6 proc. Rekord zarejestrowano w październiku na poziomie 17,9 proc.

podatek inflacyjny

Jak nie dać się inflacji?

Jak pisaliśmy, inflacja pochłania także nasze oszczędności. Przynajmniej te, które nie są zainwestowane w jakieś aktywa i są przechowywane w bankach.

Jak więc nie dać się inflacji? Oszczędni Polacy są dziś wręcz zmuszeni do inwestowania, najlepiej w bezpieczne przystanie, czyli aktywa, które pomagają przechować wartość oszczędności. Najbezpieczniejszym tego typu walorem jest złoto.

Oczywiście warto też zastanowić się nad inwestycją w bitcoina czy inne czołowe kryptowaluty (np. ether). Jest to bardziej ryzykowne posunięcie, ale mogące dać wyższą stopę zwrotu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności