Po ostatnim SCAMie Africrypt, RPA wprowadzi surowsze regulacje

Regulacje

Po prawdopodobnie największym scamie w historii bitcoina, rząd RPA podjął kroki w celu wprowadzenia bardziej rygorystycznych regulacji. RPA reaguje na […]

Po prawdopodobnie największym scamie w historii bitcoina, rząd RPA podjął kroki w celu wprowadzenia bardziej rygorystycznych regulacji.

RPA reaguje na bitcoinowe scamy

W ciągu ostatnich kilku lat, RPA było świadkiem serii kryptowalutowych scamów, w tym dwóch największych w historii. Pierwszy z nich miał miejsce w 2020 roku. Upadek Mirror Trading International spowodował wtedy straty w wysokości około 1,2 miliarda dolarów w BTC.

Drugi miał miejsce niedawno. Jak informowaliśmy na łamach Bitcoin.pl, właściciele giełdy Africrypt uciekli z miliardami dolarów w BTC. Kwota w tym wypadku była tak wysoka, że prawdopodobnie był to największy scam w historii bitcoina.

Zgodnie z raportem Bloomberga, południowoafrykańscy regulatorzy postanowili teraz podjąć działania i zaostrzyć regulacje dotyczące kryptowalut w kraju.

Dyrektor generalny organu regulacyjnego ds. bankowości w RPA (zwanego Prudential Authority), Kuben Naidoo, powiedział: „Staramy się szybko wprowadzić ramy regulacyjne”.

RPA sfinalizuje ramy regulacyjne dla kryptowalut w ciągu 3-6 miesięcy

Naidoo jest również zastępcą gubernatora banku centralnego RPA. Według niego:

Nasz pogląd jest taki, że kryptowaluta jest produktem finansowym i powinna być regulowana jako produkt finansowy. Teraz definiujemy to jako produkt finansowy i jeśli dochodzi do oszustw, w których oszukiwane jest społeczeństwo, otrzymuje nieprawidłowe lub fałszywe informacje, jest to z pewnością kwestia zachowania rynku, która powinna być traktowana poważnie.

Po pierwsze, kraj planuje wdrożyć zasady KYC dla giełd. Wraz z tym, kraj wprowadzi również system śledzenia aktywów cyfrowych, aby zapobiec praniu brudnych pieniędzy. Pozostałe przepisy, takie jak wytyczne dotyczące ochrony inwestorów, mają zapobiec powtórzeniu się scamów podobnych do Africrypt.

Regulatorzy przedstawili propozycje już w czerwcu, jednak przed ich zatwierdzeniem wymagane są publiczne komentarze. Celem jest sfinalizowanie ram prawnych w ciągu trzech do sześciu miesięcy.

Dwaj bracia, którzy operowali giełdą Africrypt zniknęli. Zgodnie z najnowszymi informacjami, niedawno zwolnili swoich prawników, którzy zajmowali się sprawą zaginionych BTC. Naidoo dodał:

Jesteśmy zdania, że kryptowaluty są ryzykowne i chcemy zapewnić, że sektor finansowy jest świadomy tego ryzyka i odpowiednio wycenia to ryzyko.

Same giełdy Bitcoin w RPA są chętne do wprowadzenia tych regulacji. Lepsze przepisy będą oznaczać większą stabilność i zaufanie w branży.

Tagi
Africrypt Afryka bitcoin RPA scam

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.