za
Gry play-to-earn

Cyberprzestępcy wykorzystują kryptowalutowe gry, by kraść miliony dolarów

1,5% dla maluszka

Jednostka zajmująca się zwalczaniem cyberprzestępczości filipińskiej policji krajowej apeluje do obywateli swojego państwa, by uważali na gry typu „play-to-earn” (P2E). Wykorzystują je bowiem przestępcy.

Gry play-to-earn narzędziem hakerów

Filipińska jednostka do walki z cyberprzestępczością, National Police Anti-Cybercrime Group (PNP ACG), twierdzi, że gry typu „play-to-earn” (P2E) coraz częściej wykorzystuje się do kradzieży kryptowalut i aktywów cyfrowych. Mowa już o skali milionów dolarów.

W ostrzeżeniu opublikowanym w najnowszym biuletynie służb stwierdzono, że kradzież zasobów cyfrowych niczego niepodejrzewającym ofiarom odbywa się za pośrednictwem aplikacji do gier. Chodzi o programy, które wabią użytkowników obietnicami „ogromnych korzyści finansowych”. Takie obietnice pojawiają się zwykle po tym, jak przestępcom uda. się nawiązać relacje z ofiarami.

Następnie [hakerzy] wprowadzają ofiary do gry online lub mobilnej, w której gracze rzekomo zdobywają nagrody w postaci kryptowaluty w zamian za pewne działania, takie jak uprawa „upraw” na animowanej farmie. Gry mobilne zostały zaprojektowane tak, aby wyświetlać fałszywe nagrody, które kumulują się, gdy ofiara gra

– podają służby.

Gdy ofiara przestanie deponować aktywa kryptowalutowe w portfelu w grze, cyberprzestępcy przejmują te fundusze. Jednostka ds. cyberprzestępczości dodała, że hakerom zazwyczaj uchodzą takie przestępstwa na sucho, ponieważ „kryptowaluty to stosunkowo nowa [kwestia] i nie jest dobrze uregulowana”.

Przewaga blockchainowych gier nad tradycyjnymi

Biuletyn policyjny potwierdza jednak przewagę gier kryptowalutowych nad ich tradycyjnymi odpowiednikami. Powołuje się na popularną platformę do gier P2E Axie Infinity, która, jak wiadomo, oferuje graczom różne sposoby zarabiania pieniędzy.

Jednak poziom inwestycji, który czasami jest potrzebny do grania w takie gry, może zniechęcić niektórych graczy. Z drugiej strony mogą oni również stracić swoje zasoby cyfrowe, jeżeli przesłali je na „portfel, który nie obsługuje tych aktywów”.

Z biuletynu dowiadujemy się także, że gracze mogą zmniejszyć ryzyko utraty pieniędzy i okradzenia, przeprowadzając własne analizy przed przesłaniem środków. Powinni również uważać na fejkowe profile i linki, które prowadzą na podejrzane strony.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności