za
platforma obywatelska sztuczna inteligencja

Platforma Obywatelska wykorzystuje w kampanii wyborczej sztuczną inteligencję

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Platforma Obywatelska (PO) pozostaje największą partią opozycyjną w Polsce. W obecnej kampanii wyborczej sięga po nowe technologie. Opublikowała spot, w którym użyto głosu premiera Mateusza Morawieckiego. Ten został jednak wygenerowany przy pomocy sztucznej inteligencji. Efekt wywołał kontrowersje.

Platforma Obywatelska łączy siły ze sztuczną inteligencją

Ze sztuczną inteligencją jest dziś trochę tak jak z mediami społecznościowymi kilka lat temu. Politycy sięgają po nią, ale nierzadko łamią sobie przy jej wykorzystaniu zęby. Teraz PO opublikowała nowy klip, w którym atakuje Zjednoczoną Prawicę.

Jak tak naprawdę wyglądają relacje w “zjednoczonej prawicy”? Przekonajcie się sami!

– tak partia zachęca do obejrzenia jej spotu.

Klip trwa 1 minutę i 27 sekund. Oglądamy w nim wystąpienie Morawieckiego w Sejmie. Premier zapewniał wtedy o jedności w obozie władzy. Twierdził, że ten jest „naprawdę zjednoczony”.

Jego przemówienie przerywają fragmenty innej jego “wypowiedzi”. To zawartość domniemanych maili, jakie premier wysyłał do swoich współpracowników, i które są publikowane przez serwis Poufna Rozmowa. W nich premier określa ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę jako „nielojalnego” i „cynicznego”.

W tym momencie się zatrzymajmy. Problemem jest to, że wspomniane ostatnie “wypowiedzi” (nie bez przyczyny umieściliśmy ten wyraz w cudzysłowie) są generowane przez sztuczną inteligencję, co zresztą wyraźnie słychać. Głos Morawieckiego brzmi nienaturalnie i cyfrowo. Ponadto należy dodać, że wspomniane maile, które publikuje Poufna Rozmowa, mogą być fejkami. Do dziś nie ustalono, czy wszystkie wiadomości, jakie prezentuje ten kontrowersyjny portal, są autentyczne.

platforma obywatelska sztuczna inteligencja

Eksperci wskazują, że to „niebezpieczna zabawa” i „strzelanie sobie w stopę”

Ruch PO skrytykowali eksperci.

Wrzucenie deepfake’a z premierem przez największą partię opozycyjną, bez oznaczania tego jako treść syntetyczna, jest strzeleniem sobie w stopę. Bez względu na poglądy polityczne

– wskazał na X dr Łukasz Olejnik, badacz cyberbezpieczeństwa i prywatności.

Dziennikarka technologiczna Sylwia Czubkowska jest zaś zdania, że „gdy wykorzystuje się AI do sztucznego generowania głosu szczególnie polityka to trzeba to jasno i wyraźnie oznaczyć”, bowiem w przeciwnym razie “przykłada się rękę do niebezpiecznej zabawy w generowanie półprawd i deep fejków politycznych”.

Warto dodać, że podobny ruch, jak w Polsce PO, wykonał Ron DeSantis, rywal Donalda Trumpa w walce o prezydenturę USA. Obaj panowie starają się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich.

DeSantis opublikował w sieci spot, w którym, oskarża Trumpa o zaatakowanie konserwatywnej gubernator stanu Iowa. Do tego pojawia się w nim sugestia, że były prezydent nie jest prawdziwym konserwatystą. W video słyszymy głos Trumpa, który został w rzeczywistości wygenerowany przez AI. Treść “wypowiedzi” nie jest jednak fałszywa. To post, jaki polityk opublikował  na portalu Truth Social. Pomimo tego pomysł sztabu DeSantisa został skrytykowany.

https://www.youtube.com/watch?v=LKQiTpiPN7I&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fbitcoin.pl%2F&source_ve_path=MjM4NTE&feature=emb_title

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności