za
bitcoin-5-check

Pięć faz adopcji Bitcoina

2014-12-24
Ciekawostki
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

 

Czego potrzebować będzie Bitcoin dla zyskania międzynarodowej akceptacji i stania się fundamentem nowego, globalnego systemu finansowego? Takie pytanie na łamach magazynu Forbes stawia słynny komentator ekonomiczny John Mauldin. Odpowiedzi na nie poszukuje w rozmowie z Barrym Silbertem – biznesmenem, założycielem serwisu Second Market, a także pierwszego na świecie funduszu inwestycyjnego opartego na Bitcoinie – Bitcoin Investment Trust.

 

Barry Silbert zainwestował już łącznie w ponad 30 startupów związanych z sektorem BTC. W jego mniemaniu, lata wzrostu Bitcoina, począwszy od roku 2009 aż do teraz, to dopiero początek prawdziwej eskalacji technologii walut cyfrowych.

 

Według Silberta, Bitcoin zbliża się obecnie do punktu w którym poważnie zaczynają interesować się nim inwestorzy z Wall Street. Ma składać się to na trzecią z pięciu faz rozwoju technologii Bitcoin, jakie opisuje inwestor.

 

 

Faza eksperymentów

 

Pierwsza z nich – Faza eksperymentów miała przypadać na pierwsze dwa lata od momentu powstania zdecentralizowanej kryptowaluty (2009-2010). Bitcoin nie posiadał jeszcze żadnej przywiązanej do niego, wartości. Programiści, hakerzy wykorzystywali ten czas na eksperymentowanie z kodem źródłowym Bitcoina, badając jak ten sprawdza się w roli medium wymiany.

 

 

Faza wczesnych naśladowców (early adopters)

 

Druga faza – to etap wczesnych naśladowców  (2011-2013) oraz stopniowy wzrost zainteresowania technologią ze strony biznesmenów, inwestorów oraz mediów. Był to także czas narodzin pierwszych, bezpośrednio powiązanych z Bitcoinem firm – takich jak giełdy wymiany, procesory płatności, dostawcy usług portfeli Bitcoin.

 

 

Faza kapitału inwestycyjnego

 

Obecna, trwająca od 2013 roku, trzecia już faza, to faza kapitału inwestycyjnego. Światowej klasy kapitał inwestycyjny zaczyna poważnie interesować się Bitcoinem, inwestując w związane z nim firmy nie mniej poważne środki finansowe. W 2013 roku w startupy tego typu zainwestowano ponad 90 milionów dolarów. W tym roku, było to już 300 milionów. Dla porównania, w 1995 roku, w firmy związane ze wschodzącą technologią Internetu zainwestowano około 250 milionów dolarów.

 

Jeśli zakładać poprawność tezy Silberta, przed nami jeszcze dwie fazy: Faza Wall Street oraz Faza Globalnej Adopcji Konsumenckiej.

 

 

Faza Wall Street

 

Z dużym prawdopodobieństwem można złożyć, iż rok 2015 będzie rokiem rozpoczynającym czwartą, wspomnianą już fazę. Inwestorzy instytucjonalni, banki, biura maklerskie zaczną pompować coraz poważniejsze sumy w Bitcoina. Wzrost ceny i wolumenu transakcji z wykorzystaniem kryptowaluty w połączeniu z rozwojem pochodnych zastosowań technologii oraz akceptacjami ze strony największych sieci handlowych, staną się katalizatorem dla masowej adopcji Bitcoina.

 

 

Faza Globalnej Adopcji Konsumenckiej

 

Faza Globalnej Adopcji Konsumenckiej – to piąty i ostatni, według Silberta, rozdział ewolucji technologii Bitcoin. Ten jednak będzie mógł dojść do skutku tylko jeśli firmy konsekwentnie angażować będą się w rozwój innowacji ułatwiających konsumentom zakup, przechowywanie oraz wydawanie kryptowaluty. Będące tego następstwem – wzrost świadomości społecznej na temat tej technologii płatności, a także rosnący wolumen transakcyjny BTC, zachęcać będą coraz większą ilość pokaźnych korporacji handlowych do akceptacji płatności Bitcoin.

 

Pozytywna spirala osiągnie maksymalny pęd i w tym miejscu trudno będzie ją już powstrzymać. Jeśli Barry Silbert ma rację, rozwój technologii Bitcoin może przemienić światowe finanse w takim samym stopniu w jakim Internet wpłynął na przekształcenie międzynarodowego handlu i komunikacji.

 

 

Na podstawie: Forbes.com

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności