za
Najwięcej ataków phishingowych w drugim kwartale 2022 r. przeprowadzono poprzez kanały social media

Najwięcej ataków phishingowych w drugim kwartale 2022 r. przeprowadzono poprzez kanały social media

zondacrypto bitcoin giveaway

Według najnowszego raportu od firmy Certik najwięcej odnotowanych ataków phishingowych przeprowadzono na platformach mediów społecznościowych. Dotyczy to przede wszystkim serwisów, które nie posiadają funkcji weryfikacji konta.

Rozwój Web3 idzie w parze ze wzrostem aktywności hakerów

W miarę postępującej adopcji sieci Web3 oraz napływu nowych użytkowników do tego sektora, zwiększa się również aktywność hakerów w tej przestrzeni. W drugim kwartale 2022 r. odnotowano bowiem znaczny wzrost przypadków ataków phishingowych. Co więcej, głównym miejscem dokonywania tego rodzaju przestępstw są właśnie media społecznościowe.

Jak czytamy w raporcie firmy zajmującej się ochroną w sieci – Certik – w drugim kwartale 2022 r. zarejestrowano 170% wzrost ataków phishingowych. Autorzy raportu podają, że w pierwszym kwartale odnotowano 106 ataków, a w kolejnym 290 przypadków.

Najwięcej ataków phishingowych w drugim kwartale 2022 r. przeprowadzono poprzez kanały social media

Certik poinformował, że większość ataków phishingowych przeprowadzono na platformach społecznościowych, takich jak Discord i Telegram. Są to kanały, które nie korzystają z funkcji weryfikacji konta, tak jak to ma miejsce np. w przypadku Twittera. Z tego właśnie powodu cyberprzestępcy są w stanie kopiować konta danych projektów i popularnych osób, jednocześnie wabiąc swoje ofiary obietnicami prezentów oraz innymi ofertami.

Podobnie jak w przypadku ataków Web2, firma ochroniarska zaznacza w raporcie, że hakerzy czekają na moment nieuwagi swoich ofiar i jest to punkt wyjścia dla tego typu ataku. W ramach profilaktyki i prewencji Certik podkreśla znaczenie ​​edukacji społecznej z bezpieczeństwa w sieci. Uświadamianie nowych członków społeczności na temat tego, jak unikać włamań oraz oszustw, może zwiększyć czujność internautów przed atakami typu phishing.

Social media brytyjskiej armii zaatakowane

Na początku tego tygodnia informowaliśmy Was o tym, że oficjalne konta armii brytyjskiej na Twitterze, Facebooku i YouTube zostały przejęte przez hakerów. Sytuacja miała miejsce 3 lipca. Przestępcy zarządzali profilami przez prawie cztery godziny, promując za ich pomocą w tym czasie… NFT.

W kwietniu natomiast najpopularniejsza kolekcja NFT – Bored Ape Yacht Club (BAYC) – została okradziona po tym, jak napastnicy przejęli oficjalne konto projektu na Instagramie. Według opracowanego raportu, straty wynikające z kradzieży wyniosły około 40 milionów dolarów .

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
cyberbezpieczeństwo hakerzy oszustwa phishingowe phishing scam web2 web3
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.