za
Parlament Europejski chce wprowadzić surowsze przepisy dot. płatności w kryptowalutach

Parlament Europejski chce zaostrzyć przepisy dotyczące płatności w kryptowalutach

Kwestia regulacji rynku kryptowalut w Europie stale postępuje. Regularnie otrzymujemy doniesienia o pracach organów nadzorczych nad ustanowieniem przepisów dot. rynku cyfrowych aktywów. Teraz członkowie Parlamentu Europejskiego przegłosowali nowe prawodawstwo skierowane do kryptowalutowych inwestorów, którzy nie posiadają zweryfikowanej tożsamości w serwisach do obrotu tego typu aktywami.

Parlament Europejski nakłada nowe limity dot. kryptowalut

W dniu 28 marca członkowie Parlamentu Europejskiego wraz z prawodawcami z Komisji Gospodarki i Wolności Obywatelskich głosowali w kwestii nowych przepisów dot. możliwości dokonywania transferów pieniężnych. Chodziło o zaostrzenie działań mających na celu zwalczanie prania pieniędzy oraz możliwości anonimowego przechowywania cyfrowych aktywów i handlu nimi. Przegłosowano propozycję, która narzuca limit w wysokości 1000 euro na jedną transakcję. Dotyczy to wszystkich osób, które nie posiadają zweryfikowanego profilu w bankach czy na giełdach kryptowalut.

Co więcej, nałożono również limit na transakcje gotówkowe do kwoty 7 tys. euro (7 585 dolarów). Zestaw przepisów, które mają przeciwdziałać praniu pieniędzy oraz finansowana terroryzmu zostaną zatwierdzone w kwietniu podczas sesji plenarnej. Następnie ustawodawcy przejdą do dyskusji na temat ustalenia formy nowych przepisów.

Egzekutorem ustalonych przepisów będzie Europejski Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (AMLA), który powołano do życia w czerwcu 2022 roku.

Dla nas ważne jest, aby nowy organ bardzo ściśle współpracował z krajowymi organami nadzoru i bezpośrednio nadzorował najbardziej ryzykownych dostawców usług związanych z aktywami kryptograficznymi oraz firmy z sektora finansowego, które działają w kilku państwach członkowskich

– powiedział Emil Radev, członek AMLA.

Tłum ludzi

Propozycja przepisów, które odnoszą się do anonimowych instrumentów, z uwzględnieniem kryptowalut, zatwierdzono stosunkiem głosów 99 za, 8 przeciw. 6 osób wstrzymało się od decyzji. Nowe ustawodawstwo informuje o tym, że władze europejskie będą wymagać większej transparentności i zgodności danych. Szczególnie zwraca się tutaj uwagę na podmioty zarządzające cyfrowymi aktywami.

Podmioty, takie jak banki, zarządzający aktywami i aktywami kryptograficznymi, agenci nieruchomości i wirtualni oraz profesjonalne kluby piłkarskie wysokiego szczebla, będą zobowiązane do weryfikacji tożsamości swoich klientów, tego, co posiadają i kto kontroluje firmę”.

W opublikowanym oświadczeniu podano również informację o tym, że dane sektory finansowe będą zobowiązane do wskazania konkretnych zagrożeń, które wiążą się z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu w swoim obszarze działalności. Dodatkowo, nałoży się na nie obowiązek przekazywania tych informacji do scentralizowanego rejestru.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
57 550,41 USD-1,79%
Ethereum logo
EthereumETH
2918,98 USD0,42%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,10%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
548,77 USD-1,08%
Solana logo
SolanaSOL
129,95 USD6,99%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,51 USD3,52%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2918,81 USD0,38%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD-0,58%
Toncoin logo
ToncoinTON
4,75 USD-1,61%