ghana

Państwa Afryki powinny przyjmować cyfrowe waluty – mówi wiceprezydent Ghany

Wiceprezydent Ghany – dr Mahamudu Bawumia – stwierdził, że przyjęcie kryptowalut będzie korzystne dla sektora handlu na afrykańskim kontynencie. Uważa on, że cyfryzacja jest narzędziem, które pomoże gospodarkom ponownie ożywić się po niszczycielskich skutkach pandemii wirusa COVID-19.

Waluty cyfrowe mogą usprawnić handel

Podczas Piątej Międzynarodowej Konferencji Handlu i Finansów Ghany w stolicy kraju Acra, wiceprezydent przekonywał, że rządy państw afrykańskich powinny przyjąć wirtualne waluty, aby pobudzić handel i wzmocnić inne sektory produkcyjne swoich gospodarek. Ponadto, zwiększyłyby one aktywność finansową, ustanowiłyby stabilność makroekonomiczną i promowałyby ich wzrost.

Przypomniał, że obecnie kraje afrykańskie mają problemy z wymianą towarów, ponieważ proces ten jest kosztowny, powolny i mało efektywny. Platforma “Single Central Payment”, której rdzeniem są waluty cyfrowe, zmieniłaby ten stan rzeczy i stworzyła stabilną sieć finansową dla kontynentu.

Według dr Bawumii, cyfryzacja była kluczowym czynnikiem, który uchronił gospodarkę podczas pandemii wirusa COVID-19 i zapewnił, że jest to główny cel obecnej prezydentury:

Digitalizacja stała się również jedną z najbardziej konsekwentnych polityk rządu Nany Akufo-Addo. Kiedy plaga pandemii COVID-19 uderzyła i zmusiła wiele gospodarek do częściowego lub całkowitego zamknięcia, wzmocniła potrzebę dążenia do cyfryzacji.

Dodatkowo, wiceprezes wskazał, że Bank Centralny wprowadził kilka systemów poprzez swój Ghana Interbank Payment and Settlement Systems (GHIPSS). Wyraził nadzieję, że CBDC na całym kontynencie będą z powodzeniem współpracować obok siebie:

Mam nadzieję, że uruchomienie systemu Pan – African zsynchronizuje się pomyślnie z architekturą systemów płatności opracowaną przez banki centralne w całej Afryce i przyniesie redukcję kosztów, zmienności czasu i zmniejszone wymagania płynnościowe banków komercyjnych i banków centralnych rozliczeń.

Tanzania a kryptowaluty

Podobnie jak jego ghański kolega, prezydent Tanzanii – Samia Suluhu Hassan – niedawno podkreśliła potrzebę kraju w zakresie adopcji kryptowalut. Przypomniała, że region Afryki Wschodniej, w którym znajduje się kraj, nie jest tak zaawansowany jak inne obszary i wezwała dyrektorów finansowych do rozpoczęcia pracy nad tą kwestią:

Wiem, że nie wszędzie przyjęto lub nie zaczęto jeszcze używać tego typu rozwiązań. Jednak mój apel do Banku Centralnego jest taki, że powinniście zacząć pracować nad rozwojem tego typu rozwiązań.

Prezes Hassan poparła wiarę w aktywa cyfrowe, ponieważ jej zdaniem będą one kształtować przyszłość finansów.

Bank Centralny powinien być gotowy na zmiany i nie dać pozwolić się niczym zaskoczyć

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
adopcja Afryka Ghana kryptowalut Tanzania

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.