Pakiet stymulacyjny w USA oznacza wzrost popytu na Bitcoiny?

Pozostałe Wiadomości senat

Pakiet stymulacyjny w USA stał się faktem. Izba Reprezentantów Kongresu przegłosowała go w środę. W efekcie ok. 2 bln dolarów […]

bitbay zonda

Pakiet stymulacyjny w USA stał się faktem. Izba Reprezentantów Kongresu przegłosowała go w środę. W efekcie ok. 2 bln dolarów wspomoże gospodarkę, która została dotknięta pandemią COVID-19. Prezydent Joe Biden zapowiedział, że podpisze ustawę w najbliższy piątek. Co to oznacza dla rynku kryptowalut?

Pakiet stymulacyjny vs. kryzys gospodarczy

Za pakietem zagłosowało 220 kongresmenów, w tym żaden republikanin. Ustawę wsparli więc tylko politycy Partii Demokratycznej.

Pakiet stymulacyjny oznacza kolejną transzę pieniędzy dla większości dorosłych Amerykanów. Tym razem obywatele USA otrzymają po 1400 USD. Przypomnijmy, że blisko rok temu, wiosną 2020 roku, otrzymali już po 1200 USD. Wiadomo, że przelewy mają być rozsyłane jeszcze w marcu.

To jednak nie koniec. Ustawa oznacza przedłużenie wsparcia dla bezrobotnych do września. Osoby bez pracy będą dostawać dodatkowe 300 USD tygodniowo do swoich podstawowych zasiłków. Jednocześnie startuje program pomocy dla ludzi, którzy mają problem z opłatą czynszu. Na ten cel przeznaczono aż 20 miliardów USD.

Pieniądze zostaną wydane też na finansowanie kampanii szczepień, a także lekarstw i usług medycznych związanych z pandemią. Dodatkowe fundusze dostaną władze stanowe, szkoły oraz przedsiębiorstwa.

pakiet stymulacyjnyWładze USA podpompują rynek kryptowalut?

Nas interesują głównie kwoty, jakie otrzyma większość Amerykanów. Mówimy o 1400 USD „na głowę”. Część analityków jest zdania, że pakiet pomoże w efekcie podpompować giełdę. Możliwe że część środków trafi na giełdy kryptowalut. Podobne zjawisko widzieliśmy w końcu już w zeszłym roku. Szerzej pisaliśmy o tym tutaj.

Latem 2020 r. Brian Armstrong z Coinbase zauważył, że liczba depozytów o wartości 1200 USD (czyli takiej, ile wtedy otrzymywali od rządu Amerykanie) wzrosła czterokrotnie i to właśnie w okresie, gdy rząd hojnie rozdawał pieniądze. To znak, że wielu Amerykanów zainwestowało swoje środki właśnie w kryptowaluty.

Możliwe, że teraz będzie ponownie. Obecnie za 1 BTC płaci się zaś ok. 55 000 USD, czyli ponad 10 proc. więcej niż tydzień temu. Z kolei 1 ETH kosztuje ok. 1 750 USD, co przekłada się na 12-procentowy wzrost ceny w skali 7 dni. Te wartości mogą robić wrażenie i tym samym inspirować Amerykanów do inwestowania na kryptowalutowych giełdach.

Tagi
dolar Joe Biden kryptowaluty kurs pakiet stymulacyjny USA

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.