74% BTC jest wykopywanych za pomocą OZE

Bitcoin oze bitcoin

Firma analityczna CoinShares szacuje, że aż 74,1% wydobycia Bitcoinów (BTC) jest zasilane energią odnawialną. Stwierdzono to w półrocznym raporcie dot. […]

bitbay zonda

Firma analityczna CoinShares szacuje, że aż 74,1% wydobycia Bitcoinów (BTC) jest zasilane energią odnawialną. Stwierdzono to w półrocznym raporcie dot. miningu opublikowanym 5 czerwca.

Raport stwierdza również, że „przy obecnych cenach [praca] przeciętnego górnika jest wysoce rentowna, a nawet starsze koparki i górnicy z wysokimi kosztami są obecnie w stanie uzyskać dodatni zwrot z inwestycji”. W dokumencie zauważono również ciekawe zjawisko. Otóż kopalnie Bitcoinów koncentrują się tam, gdzie jest duży dostęp do energii odnawialnej. Mimo to raport zauważa również, że „szacunki dotyczące odnawialnych źródeł energii spadły z 77,8%”, jaka to wartość była podana w raporcie z listopada 2018 r.

BTC a OZE

Korelacja między wydobyciem Bitcoinów a energią odnawialną sprawia, że ​​kopanie kryptowaluty „napędza więcej energii odnawialnej niż niemal każdy inny przemysł na dużą skalę na świecie”.

Raport wskazuje również, że tymczasowy spadek hashrate (o około 40%) zauważony pod koniec ubiegłego roku był pierwszym zarejestrowanym przypadkiem, w którym nastąpił tak znaczny i długotrwały spadek mocy obliczeniowej sieci.

CoinShares dodaje też, że ​​niedawny wzrost hashrate sieci Bitcoina jest spowodowany ponownym włączeniem starego sprzętu górniczego po tym, jak wyższa cena sprawiła, że ​​zaczął być on opłacalny w użyciu. Ponadto firma wymienia, że jest to efekt pojawienia się na rynku następnej generacji, bardziej wydajnych, koparek i urządzeń typu ASIC.

Rynek kopania

Rynek kopalni kryptowalut najgorszy okres ma prawdopodobnie za sobą. Bessa z 2018 r. spowodowała, że wiele tego typu przedsiębiorstw upadło lub rejestrowało ogromne straty. Jak donosił w maju portal Cointelegraph, kanadyjska firma wydobywcza zajmująca się kopaniem Bitcoinów Hut 8 mogła pochwalić się w ubiegłym roku wpływami w wysokości prawie 50 milionów dolarów, ale jednocześnie zarejestrowała straty w wysokości prawie 140 milionów dolarów.

Zjawisko spadków negatywnie odbiło się też na zarobkach producentów kart graficznych np. Nvidia.

Wykorzystanie OZE, a tym samym tańszy prąd, jest dobrą alternatywą dla firm. W marcu gigant rynku wydobycia kryptowalut, Bitmain, planował podobno zainstalować w Chinach 200 000 sztuk sprzętu górniczego, aby skorzystać z taniej energii wodnej w tym kraju.

Tagi
Bitmain Chiny krytowaluty mining nVidia oze

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.