za

Władze Kalifornii podejmują działania przeciwko oszustwom opartym na sztucznej inteligencji

European Halving Party 2024

Kalifornijski Departament Ochrony Finansowej i Innowacji (Department of Financial Protection And Innovation, DFPI) wydał nakaz zaprzestania działalności dot. pięciu firm czerpiących zyski z szumu medialnego wokół sztucznej inteligencji.

Szum medialny i próba oszukania inwestorów

Według organu regulacyjnego wszystkie pięć spółek narusza prawo dotyczące papierów wartościowych, oferując publicznie niezarejestrowane papiery wartościowe. Ponadto wszystkie te podmioty są oskarżane o okłamywanie swoich klientów.

Wspomniane pięć firm oferowało “pewne i dochodowe” inwestycje, często obiecując inwestorom minimalne zyski każdego dnia. Już to wzbudzało obawy, ponieważ każdy, kto zna się na inwestowaniu, wie, że gwarantowane zyski nie są czymś realnym. Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem.

Według komisarz DFPI, Clothilde Hewitt, wskazane podmioty wykorzystują obecny szum medialny dot. sztucznej inteligencji.

Dzisiejsze działania egzekucyjne są kontynuacją rozprawy DFPI z oszustami. Ci wykorzystują szum medialny dot. sztucznej inteligencji, aby zachęcić inwestorów do inwestowania. Będziemy kontynuować nasze wysiłki, aby chronić kalifornijskich konsumentów i inwestorów, ścigając tych pozbawionych skrupułów przestępców

– powiedziała.

DFPI zwraca szczególną uwagę na Maxpread Technologies, która obiecuje inwestorom minimalny zwrot z inwestycji w wysokości 0,6% dziennie. W rzeczywistości firma to najpewniej piramida finansowa. Jest też podejrzenie, że w swojej promocji wykorzystuje wygenerowaną przez sztuczną inteligencję postać dyrektora generalnego.

oszustwa sztuczna inteligencja

W dokumencie wskazano też Harvest Keeper, Visque Capital i QuantFund. Wszystkie oferują pewne, spore zyski i wskazują na to, że wykorzystują w swoich działaniach sztuczną inteligencję. Zapewne robią to, by inwestorzy uwierzyli w skuteczność ich działań.

Coinbot

Ostatnią z firm, które wymieniono, jest Coinbot. Jest to zasadniczo kolejny bot handlujący kryptowalutami, tyle że tym razem napędzany przez sztuczną inteligencję. Projekt oferował inwestorom co najmniej 1,5% dziennego zysku z inwestycji, rzekomo wygenerowanego poprzez transakcje przeprowadzane przez bota. W rzeczywistości firma po prostu płaciła starszym inwestorom środkami zebranymi od nowych.

Obecny szum wokół sztucznej inteligencji wzbudził duże zainteresowanie zarówno ze strony funduszy VC, istniejących korporacji typu blue-chip, jak i inwestorów detalicznych. Dopóki szum nie zniknie, prawdopodobnie zobaczymy o wiele więcej prób zarabiania na trendzie, podobnym do boomu na shitcoiny w 2017 roku.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności