za
opensea

Użytkownik OpenSea pozywa platformę na milion dolarów

European Halving Party 2024

Sprawa OpenSea, o której informowaliśmy kilka dni temu nadal wzbudza kontrowersje. Choć wielu właścicieli NFT poniosło ogromne straty, jeden z nich postanowił skierować sprawę do sądu. Kolekcjoner niewymiennych tokenów – Timothy McKimmy, pozwał platformę na milion dolarów.

Jak Thimothy McKimmy stracił swoje NFT Bored Ape Yacht Club?

Jak wyjaśnia Thimothy McKimmy – który na OpenSea posługuje się pseudonimem McKimmy – w dniu 7 lutego 2022 roku haker wykorzystał lukę w zabezpieczeniach OpenSea. W ten sposób uzyskał dostęp do jego portfela i sprzedał jego Bored Ape Yacht Club NFT osobie trzeciej za 0,01 WETH.

Biorąc pod uwagę kurs ethera z dnia 21 lutego 2022 r., NFT McKimmy’ego zostało sprzedane za około 25,73 USD. Oznacza to, że haker oddał token niemal “za darmo”, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że według danych OpenSea, dolna granica cenowa dla kolekcji wynosi 91,9 ETH.

Ponieważ NFT są unikalnymi tokenami, nie ma sposobu na określenie ceny dla wszystkich tokenów w taki sam sposób, w jaki określa się wartość tokenów zamiennych, np. ETH czy BTC. Dolna granica cenowa oznacza minimalną cenę, którą sprzedający są skłonni zaakceptować za swoje tokeny w danym momencie. Najtańszy Bored Ape kosztuje obecnie 91,9 ETH, czyli 236 tysięcy dolarów.

Utracona przez McKimmy’ego małpa jest obecnie wystawiona na sprzedaż za 225 ETH, czyli 607 000 USD. Jak twierdzi poszkodowany w swoim pozwie, obecny właściciel odmówił mu zwrócenia jego własności.

BAYC opensea

OpenSea i ataki phishingowe

Jak informowaliśmy kilka dni temu, klienci OpenSea padli ofiarą masowego ataku phishingowego. Napastnik do przeprowadzenia scamu wykorzystał ważny moment. OpenSea aktualizowała swój smart kontrakt właśnie po to, by chronić użytkowników przed wcześniejszymi złośliwymi działaniami. Aby przeprowadzić aktualizację, platforma wysyła oficjalne e-maile do swoich użytkowników, w których prosiła ich o autoryzację wykonania nowego kontraktu.

Atakujący skorzystał z okazji i podstępem nakłonił niektórych użytkowników do podpisania złośliwego kodu. W ten sposób uzyskał kontrolę nad ich portfelami. McKimmy twierdzi, że:

OpenSea nie wdrożyła zasad i procedur mających na celu zapobieganie, identyfikację, wykrywanie, reagowanie, łagodzenie, powstrzymywanie i/lub korygowanie naruszeń bezpieczeństwa.

Właśnie dlatego, żąda zapłaty za “wartość znudzonej małpy i/lub odszkodowania pieniężnego w wysokości ponad 1 000 000 dolarów”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności