za

OpenDime – fizyczny portfel Bitcoin jako sprzętowa gotówka

2016-04-03
Techniczne
Binance Launchpool

Twórcy znanego portfela webowego Coinkite stworzyli własny portfel sprzętowy w postaci klucza USB. Zaprezentowali jednak zupełnie nowatorskie podejście do tematu.

 

 

Twórcy znanego portfela webowego Coinkite stworzyli własny portfel sprzętowy w postaci klucza USB. Zaprezentowali jednak zupełnie nowatorskie podejście do tematu.

 

Tym czym portfel OpenDime różni się od pozostałych jest to, że został zaprojektowany jako skarbonka czy też sprzętowa gotówka. Można na nim gromadzić bitcoiny, jeżeli jednak chcemy je wydać, urządzenie musimy uszkodzić… tak jak porcelanową skarbonkę.

 

Urządzenie jest w formie małego pendrive. A właściwie płytki drukowanej powleczonej przeźroczystym materiałem. Zasada używania jest następująca:

 

Aby uaktywnić skarbonkę OpenDime należy podłączyć ją do komputera i wgrać na niego dowolny plik/pliki o wielkości co najmniej 200kb. Producent zaleca użycie np. prywatnych zdjęć lub danych z generatora losowego. Dane te posłużą jako źródło entropii potrzebne do wygenerowania TYLKO jednego adresu.

 

Po wgraniu pliku, urządzenie rozłączy się na chwilę w celu wygenerowania kluczy i adresu. Po ponownym połączeniu urządzenia jego zawartość zmienia się i widoczne są pliki zawierające adres (formie tekstowej i kod QR). W tym momencie możemy zasilić konto urządzenia. Nie ma jednak dostępu do klucza prywatnego powiązanego z adresem.

 

Aby móc wydać zgromadzone na adresie środki trzeba fizycznie złamać plombę na urządzeniu (wyłamać kawałek płytki). Po jej wyłamaniu zawartość urządzenia zmienia się – oprócz adresu widzimy klucz prywatny. Klucz musimy zaimportować do naszego ulubionego portfela i możemy wydać środki zgromadzone na Opendime.

 

Ponieważ do uzyskania klucza prywatnego wymagana jest fizyczna ingerencja w urządzenie, jego konstrukcja powoduje już na pierwszy rzut oka można rozpoznać czy dane urządzenie jeszcze jest bezpieczne czy już nie (czy odczytano klucz prywatny). Podejście takie stwarza zupełnie nowy sposób używania bitcoinów, gdzie zasilony OpenDime może być używany jak fizyczna moneta o dowolnym nominale.

 

Urządzenie zabezpiecza całkowicie dostęp do klucza prywatnego (nawet właściciel go nie zna), aż do momentu fizycznego „uszkodzenia”. Coinkite proponuje tu zupełnie nowe podejście do używania portfeli sprzętowych. Ponieważ na pierwszy rzut oka widać, czy dany Opendime był „otwierany”, po załadowaniu można go przekazywać kolejnym osobom jako zapłata w formie sprzętowej gotówki bez transakcji widocznych w blockchanie.

 

W podobny sposób zachowały się „fizyczne bitcoiny” Casascius – również widać było uszkodzenie hologramu wykonane przy odczycie klucza prywatnego. Tam jednak musieliśmy zaufać producentowi, że nikt nie miał dostępu do klucza prywatnego ani do algorytmu używanego do generowania kluczy.

 

Urządzenie kosztuje około $10 za sztukę, czas realizacji obecnych zamówień to czerwiec/lipiec br.

 

Producent jest tak pewny zabezpieczeń swojego urządzenia, że uruchomił konkurs dla hakerów. Wszystkie portfele mają zaszyty w oprogramowaniu klucz prywatny do konta, na którym jest nagroda. Ta część oprogramowanie jest oczywiście niedostępna dla użytkownika ani przed ani po złamaniu plomby. Aby zdobyć nagrodę, wystarczy złamać zabezpieczenia portfela i wydać środki z tego adresu.

 

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności