za
onecoin

OneCoin był promowany za pomocą fake’owych recenzji w sieci

2020-01-29
Kryptowaluty
1,5% dla maluszka

OneCoin jest już raczej martwym projektem. Część jego liderów siedzi w aresztach. Ruja Ignatova, twarz tej domniemanej piramidy, nadal jednak pozostaje poza zasięgiem służb. Teraz zaś na jaw wychodzą nowe fakty dot. działalności tego programu inwestycyjnego, który był oparty na pseudo-kryptowalucie. Okazuje się, że w ramach jego promocji używano “fake recenzji”.

Fake recenzje

O sprawie mówi teraz Digital Forensic Research Lab (DFRLab) z think tanku Atlantic Council. Według raportu opublikowanego 29 stycznia twórcy projektu tworzyli w sieci fałszywe recenzje, które miały nakłaniać do kupowania tokenów OneCoina.

fakePonoć z 579 recenzji OneCoina na portalu TrustPilot aż 90 proc. było pozytywnych. Podejrzanie robi się jednak, gdy wejdzie się w sferę szczegółów. Pięciogwiazdkowych ocen było aż 400 i do tego wystawionych w ciągu jednego miesiąca. DFRLab dodaje, że nie brakowało tam ocen najniższych, ale ogólny obraz był zdecydowanie fałszowany przez nagły zalew najwyższych not.

„Wzrost [liczby] pięciogwiazdkowych ocen w październiku 2019 r. wskazał jednak na nienormalny napływ pozytywnych recenzji, które korelowały z nasilającymi się problemami natury public relations i komplikacjami prawnymi OneCoina. Nadal istnieje możliwość, że napływ zarówno ocen, jak i recenzji był organiczny, chociaż czas i ekstremalne nastawienie [do projektu] były bardzo podejrzane”

– napisano w raporcie.

Ludzie promujący OneCoina działali też na platformie Quora. Tam także zauważono „nieautentyczne zachowanie, takie jak brak zdjęć profilowych, brak informacji biograficznych, niespójne czasy wysyłania postów oraz wyłączne zainteresowanie dyskusjami związanymi z OneCoinem”. 

Koniec marzeń

O OneCoinie mówiło się od paru lat. Niestety były to głównie ostrzeżenia adresowane do dość naiwnych inwestorów, którzy kupowali pakiety projektu. W Polsce przed tym ostrzegało np. Polskie Stowarzyszenie Bitcoin czy biuro posła Mirosława Suchonia (Nowoczesna). Wskazywano, że token OneCoina to właśnie fake – jest pseudokryptowalutą, a nie czymś na miarę “lepszego Bitcoina”, jak sugerowali jego twórcy.

Ostatecznie Konstantin Ignatov, współtwórca projektu trafił za kratki i czeka na rozprawę. Grozi mu 90 lat odsiadki. Jego siostra, Ruja, jak na razie skutecznie się ukrywa.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
57 788,03 USD0,96%
Ethereum logo
EthereumETH
2930,15 USD2,33%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,04%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
549,45 USD1,37%
Solana logo
SolanaSOL
131,96 USD9,51%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,51 USD5,40%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2929,86 USD2,42%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD2,68%
Toncoin logo
ToncoinTON
4,75 USD0,30%