za
Karta graficzna

Ogromny wzrost cen akcji Nvidii w związku z szałem na AI

Nvidia, czyli jedna z najbardziej znanych firm produkujących chipy oraz karty graficzne, odnotowała znaczący wzrost cen akcji. Wszystko za sprawą wzrostu popytu na sztuczną inteligencję. Według raportu firmy analitycznej KeyBanc Markets „zyski Nvidii spełniły oczekiwania związane z generatywną sztuczną inteligencją”.

Analitycy zdecydowali się tym samym na podniesienie docelowej ceny akcji NVDA z 375 USD do 500 USD. O taki sam ruch pokusiły się także JP Morgan i Evercore. Czy oznacza to wzrost zapotrzebowania na karty graficzne, które jeszcze nie tak dawno temu były głównie domeną kryptowalut?

Nvidia na fali wzrostu. Prognozy na drugi kwartał przyciągają inwestorów

Świat oszalał na punkcie sztucznej inteligencji. Doskonale widoczne jest to po pierwszym kwartale fiskalnym Nvidii, zaś kolejny kwartał jest jeszcze bardziej obiecujący. Firma produkująca karty graficzne spodziewa się, że przychody przekroczą 11 mld USD. Jest to zdecydowanie wyższy wynik, niż przewidywania analityków FactSet, które oszacowały przychody firmy w tym kwartale na 7,2 mld USD.

Tak duży wzrost przychodów Nvidii oznacza wzmożony popyt na rozwijającą się szybko technologię sztucznej inteligencji. Zapotrzebowanie na coraz większą moc obliczeniową sprawia, że produkty Nvidii sprzedają się niczym świeże bułeczki. To właśnie z tego powodu tak bardzo widoczny jest wzrost cen akcji wśród analityków. To z kolei przyciąga kolejnych inwestorów, którzy w AI widzą szansę na szybki wzrost kapitału.

TruthGPT Elona Muska

AI jako jeden z filarów transformacji branży komputerowej

Oświadczenie Jensena Huanga, dyrektora generalnego Nvidii, jasno daje do zrozumienia, że branża komputerowa przechodzi właśnie kolejną transformację. Jednym z filarów zmian jest generatywna sztuczna inteligencja. Drugim zaś dynamiczny wzrost mocy obliczeniowej.

Huang dodał, że jego firma gotowa jest na rewolucję AI i ma szeroką ofertę produktów, które zaspokoją potrzeby rynku. Wśród wymienionych przez niego produktów znajdują się m.in.: Grace CPU, Grace Hopper Superchip, NVLink i BlueField-3 DPU.

Świetnym przykładem na wzrost popytu na karty graficzne jest posunięcie Elona Muska. Zaledwie miesiąc temu zdecydował się bowiem na zakup 10 000 kart graficznych, aby rozwijać własną sztuczną inteligencję – TruthGPT.

Czy wzrost zapotrzebowania na karty graficzne w związku z AI sprawi, że dostępność GPU będzie znów ograniczona, jak za sprawą boomu na kryptowaluty? Prawdopodobnie tak – i to w momencie, w którym sytuacja na rynku GPU zaczęła się już powoli stabilizować.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
64 438,97 USD0,06%
Ethereum logo
EthereumETH
3518,56 USD0,37%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,07%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
592,51 USD1,04%
Solana logo
SolanaSOL
134,86 USD-0,73%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3519,23 USD0,36%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD0,13%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,64 USD6,33%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD0,30%