
Alexander Vinnik może zostać wymieniony za amerykańskiego dziennikarza i wrócić do Rosji
Alexander Vinnik, rosyjski współzałożyciel giełdy kryptowalut BTC-e, stara się o zwolnienie z więzienia. Miałoby być to możliwe dzięki wymianie więźniów pomiędzy USA a Rosją.
Alexander Vinnik wyjdzie na wolność?
Jak podaje The Wall Street Journal, prawnik Vinnika próbuje włączyć sprawę swojego klienta do programu wymiany więźniów pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Przedsiębiorca z rynku kryptowalut miałby zostać „wymieniony” z zatrzymanym reporterem WSJ Evana Gershkovicha.
Pan Vinnik powinien mieć możliwość odpowiedzi na stawiane mu zarzuty
– przekazał opinii publicznej David Rizk, asystent obrońcy federalnego w północnym dystrykcie Kalifornii. Wyjaśnił, że uwolnienie jego klienta będzie wymagało szerokiej kampanii medialnej, która pomoże „zmaksymalizować szanse takiej wymiany” więźniów.
Wszystko dzieje się w interesujących okolicznościach. Apele o zwolnienie Vinnika z zakładu karnego pojawiają się bowiem w czasie, gdy rząd USA domaga się natychmiastowego uwolnienia amerykańskiego dziennikarza, którego areszt ostatnio przedłużono do 30 sierpnia.
Rosyjskie władze aresztowały Gershkovicha w marcu za rzekome szpiegostwo. Była to wręcz historyczna chwila, ponieważ – po raz pierwszy od czasu zakończenia zimnej wojny – amerykańskiego reportera zatrzymano pod zarzutem szpiegostwa.
Natomiast pomysł, by Vinnika włączyć do programu wymiany więźniów pojawił się już we wrześniu ubiegłego roku.
Szanse na uwolnienie Rosjanina nie są wcale małe. 9 grudnia 2022 r. Stany Zjednoczone zgodziły się uwolnić rosyjskiego handlarza bronią Viktora Buta — zwanego „handlarzem śmierci” — w zamian za gwiazdę WNBA Brittney Griner. Tę ostatnią skazano na ponad dziewięć lat więzienia za próbę przemytu oleju z konopi indyjskich.
Historia Vinnika w pigułce
Vinnik został aresztowany w Grecji w 2017 r. Stało się to na podstawie amerykańskiego nakazu. Następnie – już w 2020 r. – w ramach ekstradycji trafił do Francji. Tam oczyszczono go z zarzutów dotyczących wykorzystywania oprogramowania ransomware, ale skazano za pranie pieniędzy. Trafił zatem na pięć lat za kratki. Już jednak po dwóch latach, 5 sierpnia 2022 r., przeniesiono go do USA.
Alleged Russian Cryptocurrency Money Launderer Alexander Vinnik was extradited to the U.S. to face charges stemming from allegedly operating an alleged illicit Bitcoin exchange company which received more than $4 billion worth of Bitcoins. https://t.co/mQx1Yrd7MT
— FBI (@FBI) August 5, 2022
BTC-e zostało założone w 2011 roku. W 2017 r. giełdę przejęły służby USA. Aresztowano kilku jej pracowników. Powód? Rzekome pomaganie rosyjskim przestępcom w przeprowadzaniu ataków ransomware, kradzieży tożsamości i handlu narkotykami.
Vinnik nie przyznał się do 21 postawionych mu zarzutów.
Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.