alexander vinnik

Alexander Vinnik może zostać wymieniony za amerykańskiego dziennikarza i wrócić do Rosji

Alexander Vinnik, rosyjski współzałożyciel giełdy kryptowalut BTC-e, stara się o zwolnienie z więzienia. Miałoby być to możliwe dzięki wymianie więźniów pomiędzy USA a Rosją.

Alexander Vinnik wyjdzie na wolność?

Jak podaje The Wall Street Journal, prawnik Vinnika próbuje włączyć sprawę swojego klienta do programu wymiany więźniów pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Przedsiębiorca z rynku kryptowalut miałby zostać „wymieniony” z zatrzymanym reporterem WSJ Evana Gershkovicha.

Pan Vinnik powinien mieć możliwość odpowiedzi na stawiane mu zarzuty

– przekazał opinii publicznej David Rizk, asystent obrońcy federalnego w północnym dystrykcie Kalifornii. Wyjaśnił, że uwolnienie jego klienta będzie wymagało szerokiej kampanii medialnej, która pomoże „zmaksymalizować szanse takiej wymiany” więźniów.

Wszystko dzieje się w interesujących okolicznościach. Apele o zwolnienie Vinnika z zakładu karnego pojawiają się bowiem w czasie, gdy rząd USA domaga się natychmiastowego uwolnienia amerykańskiego dziennikarza, którego areszt ostatnio przedłużono do 30 sierpnia.

Rosyjskie władze aresztowały Gershkovicha w marcu za rzekome szpiegostwo. Była to wręcz historyczna chwila, ponieważ – po raz pierwszy od czasu zakończenia zimnej wojny – amerykańskiego reportera zatrzymano pod zarzutem szpiegostwa.

Natomiast pomysł, by Vinnika włączyć do programu wymiany więźniów pojawił się już we wrześniu ubiegłego roku.

Szanse na uwolnienie Rosjanina nie są wcale małe. 9 grudnia 2022 r. Stany Zjednoczone zgodziły się uwolnić rosyjskiego handlarza bronią Viktora Buta — zwanego „handlarzem śmierci” — w zamian za gwiazdę WNBA Brittney Griner. Tę ostatnią skazano na ponad dziewięć lat więzienia za próbę przemytu oleju z konopi indyjskich.

alexander vinnik w więzieniu

Historia Vinnika w pigułce

Vinnik został aresztowany w Grecji w 2017 r. Stało się to na podstawie amerykańskiego nakazu. Następnie – już w 2020 r. – w ramach ekstradycji trafił do Francji. Tam oczyszczono go z zarzutów dotyczących wykorzystywania oprogramowania ransomware, ale skazano za pranie pieniędzy. Trafił zatem na pięć lat za kratki. Już jednak po dwóch latach, 5 sierpnia 2022 r., przeniesiono go do USA.

BTC-e zostało założone w 2011 roku. W 2017 r. giełdę przejęły służby USA. Aresztowano kilku jej pracowników. Powód? Rzekome pomaganie rosyjskim przestępcom w przeprowadzaniu ataków ransomware, kradzieży tożsamości i handlu narkotykami.

Vinnik nie przyznał się do 21 postawionych mu zarzutów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
alexander vinnik btc-e giełdy kryptowalut Rosja USA
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.