za
nsa kryptowaluty

Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważny wyrok dotyczący kryptowalut

European Halving Party 2024

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) potwierdził, że zamiana jednej kryptowaluty na inną pozostaje neutralna podatkowo. I to także wtedy, jeśli nastąpiło to przed 2018 r. – podał ekspert podatkowy, Arnold Kowalski.

Wyrok NSA

Kowalski opisał obecny stan rynku i konsekwencje wyroku NSA.

– Rosnące zainteresowanie tą klasą aktywów nie pozostaje bez wpływu na świat podatków – osoby, które miały szczęście osiągnąć dochody w związku z obrotem kryptowalutami, muszą podzielić się z fiskusem częścią swojego zysku. Nie jest to jednak wcale proste, co generuje spory z władzami skarbowymi. Jeden z nich zakończył się 22 marca 2022 r. wydaniem bardzo ważnego wyroku przez Naczelny Sąd Administracyjny, szczególnie korzystnego dla osób obracających kryptowalutami przed 2018 r. – powiedział.

Jak dodał, zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych (takim mianem określa się kryptowaluty w ustawie o PIT) zostały uregulowane na początku 2019 r.

– Nie budzi teraz wątpliwości, że o ile spieniężenie kryptowalut w zamian za np. złote, dolary czy euro skutkuje nałożeniem 19% podatku od dochodu z transakcji, to zamiana jednej kryptowaluty na inną pozostaje neutralna podatkowo – wynika to wprost z obecnego brzmienia przepisów. Ale czy tak samo było przed 2018 r., gdy jeszcze przepisy nie mówiły tego tak dobitnie? NSA w analizowanej sprawie stwierdził, że tak – zaznaczył.

nsa kryptowaluty

W ocenie sądu w wyniku takiej operacji – zamiany jednej kryptowaluty na inną – nie dochodziło jednak do powstania obowiązku podatkowego. Podatnicy nie uzyskiwali bowiem z tego tytułu dochodu. Przed 2018 r. nie było podstaw do uznania walut wirtualnych za środki płatnicze w rozumieniu prawa dewizowego. W efekcie rzeczywista wartość przychodu mogła zostać ustalona dopiero w momencie zamiany kryptowaluty za waluty fiat czy produkty.

Dziś mamy już potwierdzenie w orzecznictwie, że takie transakcje nie musiały zostać wykazane do opodatkowania zarówno w minionym, jak i obecnym stanie prawnym – podkreślił ekspert.

Podatki i śmierć

Kowalski przypomniał też, że podatnicy, którzy w 2021 r. osiągnęli przychody z obrotu kryptowalut, mają obowiązek rozliczenia się z zarobku w zeznaniu podatkowym PIT-38. Mają na to czas do 2 maja 2022 r. Standardowo termin to 30 kwietnia, ale jako że w tym roku przypada on w sobotę, to termin zostaje wydłużony do następnego dnia roboczego.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności