za
bitomaty czerwiec 2022

Liczba nowych bitomatów maleje

European Halving Party 2024

Od stycznia br. liczba instalacji nowych bitomatów spadła o 89,75% w porównaniu z 1971 instalacjami, jakie miały miejsce w grudniu 2021 r.

Nie chcemy więcej bitomatów?

W tym roku odsetek zainstalowanych bitomatów na całym świecie spada. W maju odnotowano zaledwie 202 nowe urządzenia. Ostatnio tak mały poziom tego typu instalacji odnotowano w 2019 roku. Z drugiej strony dane z Coin ATM Radar ujawniają wyraźny powrót rynku do żywych. W czerwcu na świecie zainstalowano aż 817 bitomatów i to w ciągu zaledwie pierwszych pięciu dni miesiąca.

Niektóre z kluczowych czynników przyczyniających się do spowolnienia procesu instalacji nowych urządzeń to np. napięcia geopolityczne, które mają miejsce na całym świecie, niejasne lub antykryptowalutowe przepisy, nasycenie rynku i problemu biznesu wynikające z trwającej pandemii koronawirusa (tak, w niektórych częściach globu pandemia nadal trwa).

Dane Coin ATM Radar potwierdzają, że w Stanach Zjednoczonych znajduje się 87,9% wszystkich kryptowalutowych bankomatów. Daje to 33 449 bitomatów. W Europie znajduje się sieć 1419 urządzeń, co stanowi tylko 3,8% globalnego rynku.

Producent Genesis Coin utrzymuje swoją pozycję lidera rynku bitomatów pod względem udziału w rynku, mogąc pochwalić się aż 41% instalacji wszystkich urządzeń. Inni producenci o znaczącym udziale w rynku to General Bytes (21,6%), Bitaccess (16%), Coinsource (5,4%) i Bitstop (4,7%).

nowe bitomaty spadek

Internet podstawą rozwoju bitcoina

Podczas gdy pewne wymienione powyżej kwestie mogą mieć chwilowy, negatywny wpływ na fizyczną ekspansję bitcoina za pośrednictwem bitomatów, w istocie sieć Bitcoina nadal może pochwalić się świetnymi wynikami. Pokazuje to, że siłą BTC jest raczej rynek online, a nie koniecznie fizyczne punkty wymiany.

Na podstawie danych z Bitcoin Visuals, można zauważyć, że przepustowość sieci Lightning Network (LN) osiągnęła najwyższy w swojej historii poziom. Jest to aż 3 915 776 BTC, co ewidentnie poprawia szybkość transakcji w BTC i obniża dodatkowo opłaty sieciowe w protokole warstwy numer dwa. Przypomnijmy, że sieć LN została po raz pierwszy zaimplementowana w głównej sieci bitcoina w 2018 roku. Jej celem było rozwiązanie niesławnych problemów ze skalowalnością  BTC. Jak widać, rozwiązanie to jest prężnie rozwijane.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności