za

Nokia planuje inwestować w metaverse, ale w innym celu niż myślisz

W raporcie Strategia technologiczna firmy Nokia ujawniono plany spółki dotyczące znacznych inwestycji w sprzęt i usługi w nadchodzących latach. W dokumencie pojawia się też wątek blockchaina i metaverse. Interesujący może okazać się zwłaszcza pomysł Nokii dot. metawersum.

Nokia zainwestuje w metaverse

Nokia to firma, którą kojarzy każdy, kto 20 lat temu posiadał telefon komórkowy. Od tego czasu spółka straciła pozycję na rynku. Chce chyba jednak inwestować w nowe technologie i odzyskać dawny blask. We wspomnianym raporcie przewiduje gwałtowny rozwój metaverse, Web3 i sztucznej inteligencji. Jej eksperci wyciągają z tego konkretne wnioski.

Nokia planuje skoncentrować się na budowaniu przyszłej architektury sieciowej, która będzie służyć wschodzącemu rynkowi innowacji. Przewiduje wzrost zapotrzebowania na takie usługi o 22–25% (do roku 2030). Federico Guillén, prezes ds. infrastruktury sieciowej w firmie, przypisał ten spodziewany wzrost rozwojowi generatywnej sztucznej inteligencji i urządzeń rzeczywistości wirtualnej.

Co powinno zainteresować naszych czytelników, Nokia dostrzega też potencjał decentralizacji, blockchaina i inteligentnych kontraktów. Przede wszystkim ma jednak skupić się na metaverse.

Warto dodać, że powyższe jest konsekwencją poprzednich działań firmy. W 2022 r. Nokia utworzyła dwa laboratoria służące do badania metaverse i tym podobnych technologii. W 2023 r. przeprowadziła też testy dot. metawersum.

Cyfrowy bliźniak

Nokia opracowuje swoją przyszłą architekturę sieciową opartą na technologii cyfrowego bliźniaka sieci. Cyfrowy bliźniak to symulacja obiektu fizycznego, wykorzystywana głównie do prototypowania i testowania w przemyśle wytwórczym, budownictwie i podobnych branżach. W Australii firma wykorzystuje np. w tym kontekście metaverse do tworzenia systemów pomocy dla techników samolotów Cessna.

Jak więc widać, Nokia może mieć plany dot. metaverse nie w zakresie usług rozrywkowych (jak robi to wiele marek), ale wykorzystania tej technologii w rozwoju projektów technologicznych.

Niedawno dowiedzieliśmy się też, że Disney zainwestował w Epic Games. Gigant kupił warte aż 1,5 miliarda USD udziały tego topowego twórcy gier. Owocem współpracy ma być metaverse Disney’a.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
67 697,68 USD-2,66%
Ethereum logo
EthereumETH
3799,57 USD0,73%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,02%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
598,90 USD-2,63%
Solana logo
SolanaSOL
173,49 USD-2,69%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3797,79 USD0,74%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,04%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD0,07%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,25 USD-6,62%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,16 USD-5,28%