za
Nishad Singh

Nishad Singh, były dyrektor FTX, chce zawrzeć ugodę z prokuraturą

Nexo Earn Aplikacja

Kolejna osoba z otoczenia Sama Bankmana-Frieda planuje ponoć przyznać się do zarzutów karnych związanych z jej rolą w rzekomym oszustwie, które miało miejsce na giełdzie kryptowalut FTX. Według anonimowych źródeł zaznajomionych ze sprawą, Nishad Singh – bo o nim mowa – próbuje zawrzeć ugodę z nowojorskimi prokuratorami.

Były dyrektor FTX Nishad Singh chce iść na ugodę

Źródła mediów podają, że były dyrektor FTX ds. inżynierii jest bliski temu, aby zawrzeć z prokuraturą ugodę. Nishad Singh dołączyłby tym samym do byłej dyrektor generalnej Alameda Research, Caroline Ellison, i współzałożyciela FTX, Gary’ego Wanga, którzy też przyznali się do stawianych im zarzutów związanych z oszustwem finansowym.

Bloomberg informuje jednak, że ugoda z Singhem nie doszła jeszcze do skutku. Prokuratura w południowym dystrykcie Nowego Jorku (SDNY) odmówiła komentarza w tej sprawie.

Singh odegrał kluczową rolę w tworzeniu infrastruktury giełdy FTX. Został pierwotnie zatrudniony przez Alameda Research w 2017 roku. Dwa lata później zaczął ściśle współpracować z Bankmanem-Friedem.

Jeśli Singh zawrze umowę i przyzna się do winy, będzie trzecim bliskim współpracownikiem Bankmana-Frieda, który to zrobił. Nie wiadomo, czy inni pracownicy FTX lub Alamedy – poza Ellison i Wangiem – też współpracują z prokuratorami federalnymi.

Ci ostatni ogłosili, że jeśli ktoś odegrał rolę w upadku FTX i nie zgłosił się do służb, powinien szybko zmienić swoją strategię, zanim policja zapuka do jego drzwi.

Nishad Singh szykuje się do ugody z sądem, grafika poglądowa

Bankman-Fried jest w coraz gorszym położeniu

Sam Bankman-Fried czeka na rozprawę, która jest zaplanowana na październik 2023 r. Do tego prokuratorzy próbują ograniczyć jego dostęp do określonych rodzajów urządzeń telekomunikacyjnych. Powodem ich działań jest to, że odkryto fakt łączenia się byłego CEO FTX z siecią za pomocą VPN. Miało to mieć miejsce w styczniu i lutym 2023 r. Sędzia ograniczył prawo Bankmana-Frieda do korzystania z  komunikatorów takich jak Signal. Nie podjął jednak decyzji dot. używania przez niego komputerów czy smartfonów.

Przypomnijmy, że Bankmanowi-Friedowi grozi ponad 100 lat więzienia (czyli w praktyce dożywocie). On sam nie przyznaje się do winy.

Współzałożyciela FTX postawiono w stan oskarżenia 13 grudnia 2022 r. Został posądzony o oszustwa finansowe – m.in. pranie brudnych pieniędzy czy finansowanie polityków w nielegalny sposób.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności