Niemiecki bank centralny pracuje nad blockchainowym projektem i nie jest to CBDC

Wiadomości blockchain, niemcy

Zgodnie z

bitbay zonda

Zgodnie z publicznym ogłoszeniem w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, niemiecki Bundesbank zatrudnił singapurską fundację non-profit – Ocean Protocol. Teraz firma stworzy dla banku centralnego zdecentralizowaną sieć.

Ocean Protocol to jedyny możliwy wybór

Bank centralny stwierdził, że Ocean Protocol, który jest projektem o stosunkowo niskiej renomie, został wybrany dlatego, że był jedynym możliwym wyborem. Bank stwierdził, że na rynku jest „brak porównywalnych konkurentów”.

Bundesbank zaznaczył, że głównym celem projektu jest stworzenie „zdecentralizowanego podejścia sieciowego, które umożliwia uczestnikom stały, symetryczny dostęp do danych w celu realizacji aktualizacji statystyk w czasie rzeczywistym przy zachowaniu suwerenności danych”.

Instytucja oczekuje, że wraz z protokołem Ocean zbuduje platformę służącą do bezpiecznego publikowania, przesyłania i wykorzystywania publicznych i prywatnych danych.

Niemiecki bank bada alternatywy dla CBDC

Burkhard Balz, niemiecki polityk i członek zarządu niemieckiego banku centralnego, powiedział w dniu 20 października, że kluczowe jest stworzenie narzędzi, które ograniczą stosowanie cyfrowego euro po jego wprowadzeniu.

Balz podkreślił, że ludzie powinni mieć możliwość korzystania z cyfrowego euro wspieranego przez bank centralny tylko jako sposobu płatności, a nie jako magazynu wartości.

„Jeśli cyfrowa waluta banku centralnego ma takie same cechy jak tradycyjny pieniądz, deponenci mogliby wycofać swoje środki w czasie kryzysu, przeliczając je na cyfrowe euro, czyniąc z nich zobowiązanie banku centralnego. Może to doprowadzić do strukturalnej dezinwestycji sektora bankowego, a w konsekwencji może potencjalnie osłabić udzielanie kredytów bankowych dla gospodarki”

– ostrzegał Balz.

Oprócz tego zasugerował, że banki centralne powinny ograniczyć ilość cyfrowych euro, jaką użytkownicy mogą posiadać w danym momencie. Stwierdził również, że chociaż Deutsche Bundesbank jest mocno zaangażowany w temat CBDC, szuka również alternatywnych rozwiązań. Tak aby można było zapobiec konieczności wprowadzenia CBDC wraz z niepożądanymi konsekwencjami. Wg. Balza, bank centralny rozważa sposoby, w jakie może połączyć rozwiązania oparte na blockchainach z konwencjonalnymi systemami płatniczymi.

Być może ten projekt tworzony wraz z Ocean Protocol jest związany z alternatywą dla CBDC, o której mówił Balz.

Tagi
bundesbank cbdc Niemcy Ocean Protocol

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.