za
cba nft

Pewien Włoch nielegalnie kopał ETH w oparciu o systemy informatyczne lotniska

Binance Launchpool

Niestety media dość często piszą o nielegalnym miningu kryptowalut – i to zarówno pod kątem działań hakerów, jak i osób, które w taki sposób wydobywają cyfrowe waluty np. w miejscu pracy. Teraz poznajemy historię Włocha, który został złapany na tym, że bezprawnie kopał ETH. Wykorzystywał do tego systemy komputerowe lotniska, na którym pracował.

Włoch, który kopał ETH

włochPewien Włoch, pracownik lotniska, rzekomo wykorzystał systemy komputerowe w swoim miejscu pracy, aby wydobywać Ethereum (ETH). O sprawie poinformował włoski portal Rai News.

Bohater afery jest zatrudniony na lotnisku znajdującym się we włoskim mieście Lamezia Terme. Miał on rzekomo zainstalować oprogramowanie do miningu w systemach komputerowych lotniska.  Do tego zamontował na miejscu wiele koparek do ETH, wykorzystując przy procesie energię elektryczną, którą doprowadzano do lotniska. Władze placówki w końcu złapały winowajcę za pomocą nagrania, jakie zarejestrowano z kamery stanowiącej część systemu bezpieczeństwa lotniska.

Usługi techniczne na miejscu świadczone są przez Sacal Global Solutions. Media podają, że 41-letni pracownik lotniska we Lamezia Terme włamał się do systemów komputerowych tej firmy w celu zainstalowania w ten sposób swojego złośliwego oprogramowania. Działania pracownika, jak podają media, stanowiły jednak zagrożenie dla systemów informatycznych lotniska.

„Śledczy we współpracy z władzami lotniska przeanalizowali fragmenty sieci informatycznej, odkrywając przy tym obecność w dwóch różnych pomieszczeniach technicznych prawdziwej “kopalni” […] podłączonej do zewnętrznego internetu poprzez systemy dedykowane do zarządzania usługami lotniska i zasilanej energią elektryczną lotniska”

– podało Rai News, dodając:

„Dochodzenia, koordynowane przez prokuraturę w Lamezia Terme, były prowadzone w ramach działań technicznych, które umożliwiły zbadanie adresów IP powiązanych z zainstalowanymi maszynami [do kopania ETH] w celu zidentyfikowania lokalizacji poola “Ethermine” (wykorzystywanego do „wydobywania” kryptowaluty Ethereum) i monitorowania go”.

Kop, ale legalnie!

Nielegalne oprogramowanie do wydobywania kryptowalut nie jest niestety na rynku blockchaina czymś rzadkim. W czasie szczytu ostatniej hossy na giełdach BTC, w styczniu 2018 r., takie złośliwe oprogramowanie stanowiło udrękę ponoć aż 55 proc. firm na świecie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
66 798,97 USD-2,41%
Ethereum logo
EthereumETH
3477,02 USD-2,54%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,07%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
600,41 USD-3,27%
Solana logo
SolanaSOL
146,98 USD-5,25%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3474,13 USD-2,57%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,07%
XRP logo
XRPXRP
0,48 USD-2,71%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,14 USD-3,64%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,55 USD2,23%