Nick Szabo: kryptowaluty zastąpią złoto

2019-01-10 Bitcoin

Wczoraj na naszych łamach mogliście przeczytać o wypowiedziach osób, które są sceptyczne względem kryptowalut. W naszym podsumowaniu dnia dla przeciwwagi […]

Wczoraj na naszych łamach mogliście przeczytać o wypowiedziach osób, które są sceptyczne względem kryptowalut. W naszym podsumowaniu dnia dla przeciwwagi wspominaliśmy też o tym, jak przyszłość Bitcoina widzi Nick Szabo. Postanowiliśmy mocniej pochylić się nad tym drugiem tematem.

Nick Szabo jest osobą znaną w środowisku blockchaina od dawna. Wręcz od prehistorii, ponieważ pod koniec lat 90. stworzył coś, co można nazwać „praBitcoinem”. Mowa o „monecie” bitgold. Choć jego projekt wirtualnego pieniądza nie osiągnął sukcesu, dziś Szabo broni kryptowalut na różnych frontach.

Boisz się nazistów? Kup Bitcoina!

W tym tygodniu w Tel Awiwie miała miejsce konferencja Israel Bitcoin Summit, na której jedną z gwiazd był właśnie owy niedoszły Satoshi Nakamoto. Zaskoczył wszystkich bardzo rewolucyjną wizją przyszłości. Co do najbliższych miesięcy, Szabo nie ma wątpliwości, że kraje, które są nękane przez hiperinflację i sankcje gospodarcze, zwrócą się w kierunku kryptowalut. Właściwie trudno mówić tu o prognozie, gdy ten proces zachodzi na naszych oczach. Obywatele Iranu, Wenezueli i Zimbabwe w ostatnim czasie masowo kupowali cyfrowe waluty. Wenezuela wyemitowała wręcz własny token w postaci Petro, zaś Iran pracuje nad podobnym projektem.

Twórca bitgolda uważa, że to początek. W drugim etapie banki centralne zaczną kupować kryptowaluty, które – tak jak dziś złoto – będą stanowiły formę rezerwy walutowej. Właściwie takie rozwiązanie jest nawet bezpieczniejsze i praktyczniejsze, co pokazała historia XX wieku. Szabo postanowił przypomnieć audytorium, co miało miejsce np. w czasie II wojny światowej:

“Innym problemem związanym z rezerwami złota jest to, że są fizycznie podatne na ataki. Kiedy naziści podbili kraje w Europie, pierwsze miejsce, do którego trafili, to rezerwy złota banku centralnego.”

To temat, który powinien być blisko np. Polakom. Opowieść o ratowaniu złota polskiego banku centralnego w 1939 r. to scenariusz na dobry film sensacyjny. Z pewnością ucieczka z samymi kluczami prywatnymi byłaby łatwiejszym zadaniem, niż transport ton sztab kruszcu.

Zgodnie z relacją jednego z uczestników konferencji Szabo powiedział też:

“Bitcoin może przetrwać wojnę nuklearną”.

Złoto a Bitcoin

Temat porównywania Bitcoina do złota nie jest nowy. Zresztą jeszcze parę lat temu był on nazywany „złotem Internetu”, zaś Litecoin „srebrem”. W tym tygodniu także bracia Winklevoss powiedzieli:

“Uważamy, że Bitcoin lepiej pełni rolę złota niż samo złoto. Jeśli mamy rację, to z czasem kapitalizacja Bitcoina przewyższy kapitalizację złota wynoszącą około 7 bilionów dolarów.” 

Tego typu pomysły to nie próba reklamowania kryptowaluty w oczach opinii publicznej przez osoby ze świata biznesu. W zeszłym roku także Ron Paul, amerykański polityk i były kandydat na prezydenta USA, publicznie proponował stworzenie systemu monetarnego, w którym nastąpiłby powrót do standardu złota i wprowadzenie do szerszego obiegu cyfrowych walut opartych na blockchainie. Dwa dobra – Bitcoin oraz kruszec – ponoć mogłyby się świetnie uzupełniać.

Czy więc doczekamy się wprowadzenia opisanego przez Paula czy Szabo systemu w życie? Nie jest to wykluczone. Tym bardziej, że ten drugi jeszcze w latach 90. wieszczył wzrost znaczenia smart-kontraktów, co obecnie zaczyna mieć miejsce.

Tagi
bank centralny bitcoin bitgold Blockchain bracia Winklevoss Izrael litecoin Nick Szabo Ron Paul złoto

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.