za
ripple nft

Saxo Bank wierzy, że NFT mogą wyprzeć Spotify i Apple Music

2021-12-04
Bitcoin
Binance Launchpool

W ostatnim czasie pojawiło się wiele raportów kwestionujących to, czy Spotify płaci muzykom godziwe stawki. Popularny serwis streamingowy nie ujawnił jeszcze, ile dokładnie wypłaca artystom. Jednak branżowi eksperci sugerują, że jego stawki to prawie 4000 dolarów za milion streamów. Mniej niż pół centa za odsłuchanie utworu. Czy to dużo czy mało – kwestia sporna. Według Saxo Bank jest to mało, ale na ratunek przychodzą niewymienne tokeny (NFT).

NFT vs. tradycyjne platformy streamingowe

Saxo wierzy, że perspektywy dla technologii NFT są obiecujące, pomimo całego początkowego chaosu i szumu. Według jednego z raportów Saxo Bank Outrageous Predictions 2022: Revolution, NFT mogą okazać się przekonujące dla tych muzyków i artystów, którzy czują się wykorzystywani lub niesprawiedliwie traktowani przez istniejące platformy streamingowe i ich struktury przychodów.

We wpisie na blogu Madsa Eberhardta, krypto analityka duńskiego banku inwestycyjnego, stwierdzono:

Te modele nie kierują indywidualnych opłat abonamentowych do rzeczywistej muzyki, której słucha indywidualny abonent. Zamiast tego, wszystkie przychody z opłat abonamentowych są agregowane i rozdzielane na podstawie udziału każdego artysty w całkowitej liczbie streamów.

Platformy streamingowe pobierają również ogromne prowizje, które w połączeniu z prowizjami wypłacanymi wytwórniom muzycznym, sięgają 75% lub więcej całkowitego przychodu.

nft muzyka

NFT wyzwaniem dla przemysłu muzycznego

Infrastruktura obecnego przemysłu muzycznego pozostawiła zarówno artystom, jak i ich fanom zaledwie kilka realnych alternatyw. Dominacja wielkich wytwórni płytowych maleje. Powodem są m.in. serwisy streamingowe jak Spotify. Jego wyniki za trzeci kwartał pokazują, że jego przychody wzrosły o 27% w stosunku do roku poprzedniego i osiągnęły poziom 2,8 miliarda dolarów.

Ponadto, marża brutto giganta audio wzrosła z 24,8% rok temu do 26,7% w 2021 roku. Dzięki temu udało się zgromadzić ponad 100 milionów dolarów wolnych przepływów pieniężnych w III kwartale. Ten trend może się zmienić, ponieważ osoby na całym świecie zwracają baczną uwagę na branżę kryptowalut i blockchain. W samym 2021 r. wielu muzyków, sportowców i artystów zasiliło scenę NFT i zarabia na niej.

Eberhardt z Saxo jest przekonany o jej sukcesie. Według niego muzycy mogą wyeliminować potrzebę istnienia scentralizowanego podmiotu i dystrybuować swoje utwory bezpośrednio do słuchaczy. Wszystko za sprawą sieci blockchain obsługujących smart kontrakty. Zdecentralizowany proces pozwoliłby artystom otrzymywać wynagrodzenie w czasie rzeczywistym. Zachowaliby przy tym wpływy, które zazwyczaj trafiają do serwisów streamingowych.

Analityk przewidział, że w najbliższej przyszłości pojawią się muzyczne serwisy streamingowe oparte na NFT. Zaangażują się w nie takie gwiazdy jak Katy Perry, The Chainsmokers i Jason Derulo. Trio jest już zaangażowane w platformę muzyczną opartą na blockchainie, Audius. Eberhardt wierzy też, że muzycy będą powoli wycofywać swoją muzykę z mainstreamowych platform, które ulegną “śmiertelnemu rozpadowi”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności